Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Başarısızlığa Teşvik Eden Madde

7 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğindeki bir madde, öğrenci başarısı ve disiplin sorunlarına neden oluyor. Bazı öğrenciler, başarılı öğrenciler üzerinde baskı kurarak sınavların tekrar edilmesini sağlıyorlar.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Başarısızlığa Teşvik Eden Madde
19 Ağustos 2014 Salı 09:19

Milli eğitim Bakanlığı’nın 7 Eylül 2013’te yayınladığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği eğitimciler ve idareciler tarafından birçok yönetmeliği bir arada toplaması bakımından destek gördü. Yönetmelik aynı zamanda Ortaöğretim kurumları ile ilgili olarak birçok yenilikte getiriyordu. Bu yeniliklerden bazılarının eğitim-öğretime olan olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Yönetmeliğin sınavlar, ölçme ve değerlendirmeyi düzenleyen 47. maddesi ilk bakışta öğrenci yararına olduğu düşünülse de geçen bir yıl zarfında eğitim-öğretimin işleyişine büyük zararlar verdiği görülmüştür. Sınav sonuçlarının değerlendirilmesini düzenleyen 47. Madde “(3) Yazılı sınav sonunda öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması hâlinde, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de katılabilir. Bu sınavlarda öğrencinin aldığı en yüksek puan geçerli sayılır.” İfadesi ile sınava katılan öğrencilerin yarısından fazlasının başarısız olması durumunda yazılı sınavların tekrarlanması istenmektedir. Bu maddenin tanımış olduğu imkân her ne kadar başarısız öğrenciler için bir telafi imkânı sağlasa da öğrenciler bu maddenin getirmiş olduğu zorunluluğu organize olarak kullanmaktadırlar. Bu maddenin sağlamış olduğu telafi hakkının ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlardan birkaçı şöyledir:

• Öğrencilerin zorlandıkları veya hazırlanmadıkları derslerin sınavlarında, sınav başarısının % 50’nin altında kalması ve tekrarlanması için örgütlü hareket etmelerine neden olmaktadır.
• Öğrenciler sınav yoğunluğunun olduğu dönemlerde zaman kazanmak için bu maddeyi kullanmaktadırlar.
• Bu davranışı alışkanlık haline getiren öğrencilerin ders başarılarının düştüğü görülmektedir.
• Değişiklikten önce her bir öğrenci bireysel olarak başarılı olma gayretinde iken değişiklikle beraber örgütlü başarısızlık ortaya çıkmıştır.
• Hatta bazı durumlarda sınava hazırlanamayan öğrencilerin diğer öğrenciler üzerinde sınavın tekrarlanması için psikolojik baskı oluşturdukları bu nedenle aslında başarılı olan öğrencilerin de bu derslerden başarısız(!) olduğu görülmüştür.
• Bu da sınıflarda baskı guruplarının oluşmasına neden olup, okul disiplinin bozulmasında bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır.  .
• Okullarda sık sık telafi sınavlarının yapılması derslerin aksamasına ve müfredatın uygulanma güçlüğünün oluşmasına sebebiyet vermektedir 
• Sıkışan derslerde müfredatı yetiştirme endişesiyle dersler planlanandan daha hızlı veya az zamanda işlenmesine zemin hazırlamaktadır.

Yönetmeliğin bu maddesindeki sınavlarda başarı hedefinin öğretmenleri zor durumda bıraktığı, öğrencileri ise başarısızlığa götürdüğü ve dolaylı olarak okul disiplinine negatif etkileri olduğu için bu maddenin revize edilmesi gerekmektedir. Bu maddenin ortaya çıkardığı bu olumsuz sonuçları engellemek için çözüm önerisi olarak madde de belirtilen başarı oranı ve zorunluluk belirten ibarelerin yeniden gözden geçirilerek sınavda başarısız olan öğrencileri başarısızlığa teşvik etmeyecek fakat bu öğrenciler için de telafi sınavına katılabilecekleri, ders öğretmenine de inisiyatif veren bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Selman BOYLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.