Osmanlıca Dersi Kim Okutacak

son dakika osmanlıca dersi kim okutacak

Osmanlıca Dersi Kim Okutacak
06 Aralık 2014 Cumartesi 01:09

Liselerde Osmanlı Türkçesi dersi, adından da anlaşılacağı üzere bir DİL dersidir ve bu derse girecek öğretmenin niteliği iyi belirlenmelidir. Ecdadımızın kullandığı, Osmanlıca  denilen Osmanlı Türkçesi, yüzyıllar boyunca Osmanlı topraklarında varlığını sürdürmüştür.
Cumhuriyet’ten sonra sosyal hayatta meydana gelen devrim ve değişmeler, yaşayan varlık olan dile de yansımıştır ve dili sadeleştirme çalışmalarıyla Osmanlı Türkçesi yeni nesil için anlaşılmaz bir noktaya sürüklenmiştir.
Bu dersi DİL BİLİNCİ VE DUYARLIĞIYLA lise öğrencilerine öğretebilecek olan TEK yetkin branş TÜRK DİLİ VE EDBİYATIdır.
Çünkü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni bu dersi üniversitede 4 yıl boyunca DİL BİLİNCİ VE HASSASİYETİYLE öğrenmiştir.
Osmanlı Türkçesinin Arap harfli olması onu, Arapça bilen herkesin okuyabileceği/okutabileceği, Osmanlı Türkçesi dersini verebileceği anlamına gelmez, hatta Arapça veya Kuran bilen kişiler(öğretmenler) bu dilin öğretilmesinde telafisi olmayan yanlışlara bile imza atabilirler. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin Türkçe sözcükleri, dil bilinci olmadığından Arapça okuma riski çok yüksektir.
Talim ve Terbiye Kurulu’nun bu derse girebilecek branş olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ni seçmesinin yanında yaptığı diğer hataysa bu derse Tarih branşının girebileceğini söylemesidir. Tekrar etmek istiyorum ki bu ders Osmanlı Tarihi değil, Osmanlı Türkçesidir. Yani adından da anlaşılacağı üzere bu bir DİL DERSİdir.
Edebiyatımızda Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı Tarihi, Serveti Fünun Dönemi Türk Edebiyatı Tarihi, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Tarihi gibi tarihsel bölümlemeler vardır. Nasıl ki bu edebiyat tarihlerini Tarih öğretmenleri değil de Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni anlatıyorsa Osmanlı Türkçesi dersini anlatmak da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninin işidir. İşin içine Arap harflerinin girmesi Arapça bilenleri, tarihi dönemlerin girmesi de Tarih bilenleri bu dersi öğretmeye vâkıf kılmaz. Osmanlı Türkçesi dersine YALNIZCA TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI öğretmenleri girebilir.
Saygılarımla,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.