Ösym Başkanlığı ‘2014-dgs’ Kitabını Yayınladı

2014-Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları (2014-DGS) adlı kitap, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı. Önsöz ve açıklamaların...

Ösym Başkanlığı ‘2014-dgs’ Kitabını Yayınladı
05 Aralık 2014 Cuma 16:22

2014-Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları (2014-DGS) adlı kitap, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı. Önsöz ve açıklamaların yer aldığı kitap, 3 ayrı ‘Yükseköğretim programları’, ‘Ham puan dağılımı’ ve ‘Ağırlıklı puan dağılımı’ olmak üzere 3 bölümden oluştu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ,önsöz açıklamasında, söz konusu sınava meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programları mezunları girdiğini hatırlatarak, “DGS’de adaylara sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanmıştır. Bu sınavda adayların sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilmiştir. Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılmıştır.“ dedi.

Bu yayında, 2014 DGS’ye giren adayların mezun oldukları meslek yüksekokulları programlarına göre ham puan ortalamaları ve standart sapmaları ile sınava giren ve yerleşen aday sayılarının yer aldığını ifade eden Ali Demir, şöyle devam etti:

“Bu sonuçlar, meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarına, kendi mezunlarının DGS’de nasıl bir başarı gösterdiklerine ilişkin bilgi sağlayacaktır. Bu yayında yer alan bilgiler yorumlanırken, aşağıdaki hususların göz önünde tutulması uygun olacaktır; 2014 DGS’ye önceki yıllarda mezun olan adaylar da girebilmişlerdir. Eski yıllardaki mezunlardan özel olarak sınava hazırlanmamış olanların bazı bilgileri unutmuş olmaları doğaldır. Eski mezunların daha çok sınava girdiği bir yükseköğretim programına ait ortalamaların bu durumda olmayan diğer programlara göre daha düşük olması beklenir. Bazı adayların ise sadece sınav hakkında bilgi edinmek için sınava girmiş olabilecekleri de göz önünde tutulacak hususlardan biridir. Bu kitaptaki sayısal bilgilerden anlaşılacağı gibi, bazı programlardan sınava giren aday sayısı, aynı alandaki diğer programlardan daha az veya daha çok olabilmektedir. Sınava giren aday sayısının az olduğu yükseköğretim programlarında, bu adayların mezun oldukları programı temsil edemeyecekleri unutulmamalıdır.

Meslek yüksekokulları, sahip oldukları eğitim-öğretim olanakları yönünden önemli farklılıklar göstermektedir. Bir meslek yüksekokulundaki bir programın ortalamaları, diğer bir meslek yüksekokulunun bir programı ile karşılaştırılırken, bu husus göz önünde tutulmalı, karşılaştırmalar olanaklar yönünden benzer programlar arasında yapılmalıdır. “

Demir, bilgilerin, ÖSYM İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın, Dokümantasyon ve Arşiv Şube Müdürlüğü'nde derlenip yayıma hazırlandığını ifade ederek; kitaptaki bilgilerin üniversitelere, araştırmacılara, adaylara ve diğer ilgilenenlere yararlı olmasını temenni etti.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.