Ösym: Bin 256 Aday Kamera İle Yakalandı

ÖSYM Başkanı Demir: -"Kamera kayıtlarına dayalı olarak sınav kurallarını ihlal edenlerin sınavları iptal edilmeye başlandı, 2013 yılında bin 256 adayın sınavı, kurallara uymadığı için geçersiz sayıldı"

Ösym: Bin 256 Aday Kamera İle Yakalandı
YILDIZ AKTAŞ - ÖSYM Başkanı Ali Demir, geçen yıl kamera kayıtlarına dayalı olarak sınav kurallarını ihlal eden bin 256 adayın sınavının geçersiz sayıldığını bildirdi.

Demir, sınav güvenliğine ilişkin 5-6 Temmuz'da yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (2014-KPSS) öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

KPSS'nin bir milyondan fazla insanın gelecek planı için hazırlandıkları önemli bir sınav olduğunu belirten Demir, ÖSYM'nin bu ve yapmakta olduğu diğer sınavlarda "hak ve adaleti tesis etmek" amacıyla önemli adımlar attığını söyledi.

Sınav güvenliğinde 2010 yılının Ekim ayından bugüne kadar önemli aşamalar kaydedildiğini ifade eden Demir, ÖSYM'nin sınavlarının yürütülmesine yönelik yasal mevzuat oluşturduğunu ve her türden kopya çekme fiilinin yasal olarak suç haline geldiğini, kopyaya karışanlar için caydırıcı, hürriyeti bağlayıcı cezalar öngörüldüğünü ve bu kişilerin gerekli adli işlemler için soruşturma makamlarına iletildiğini söyledi.

26 Eylül 2012'de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelikle adayların ve sınav görevlilerinin sınav salonlarına giriş koşulları ve sınav güvenlik kurallarının mevzuat altyapısına kavuşturulduğunu anımsatan Demir, öncesi ve sonrası ile sınavların disiplin altına alındığını ve taviz verilmeksizin kuralların uygulanmasının sağlandığını belirtti.

Sınav Görevlilerinin Sınav Kurallarına Aykırılık Teşkil Eden Fiilleri ve Uygulanacak İdari Yaptırımlar Hakkında Yönerge yayımlanarak görev bilincinin üst düzeyde tutulmasının da sağlandığını dile getiren Demir, soru hazırlamadan, evrakın basılmasına, evrakın dağıtımından tekrar toplanıp ayrıştırılmasına kadar geçen tüm süreçlerin tanımlandığını ve ilgili talimatların yazılı olarak çalışanlara bildirildiğini söyledi.

Bu şekilde çalışanların hangi işi ne zaman ne amaçla yapacağının belirlendiğini kaydeden Demir, sınav sonrasında da sınava katılan tüm adayların, bizzat cevapları işaretledikleri cevap kağıtlarının internet üzerinden yayınlanmasının sağlandığının altının çizdi.-İşlem kayıtları silinemez ve değiştirilemez

Bilişim teknolojileri konusunda da Başkanlığın son yıllarda önemli adımlar attığının altını çizen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ÖSYM'nin 30 yılı aşkındır kullanılan ve tamamı ile çok eski olan bilişim altyapısı hem donanım hem de yazılım olarak yenilendi ve modern bir bilişim altyapısı oluşturuldu. Yeni sistemde yapılan her işlemin kaydı elektronik olarak silinemez ve değiştirilemez biçimde tutuluyor. Adayların, görevlilerin ve tüm ÖSYM çalışanlarının sisteme erişimi de elektronik olarak izleniyor.

ÖSYM Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi ile herhangi bir sonuç belgesinin doğruluğu ÖSYS sistemi üzerinde teyit edilebilir hale getirildi. Böylece, asılsız belge oluşturma faaliyetleri azami oranda durduruldu. Ayrıca soru havuzu yazılımı geliştirildi ve kullanıma alındı."

-Sınav süreci "kırmızı alan"

ÖSYM merkezinde de çalışmalar yürüttüklerini anlatan Demir, sınav sürecinin başlangıcından sonuna kadar gerekli her aşamada, kurum içinde soru hazırlama ve bilgi işlem alanlarının "kırmızı alan" olarak tanımlandığına işaret etti.

Demir, "Soru hazırlama işlemlerinde kripto ile belge saklayan ve tüm faaliyetler silinemez ve değiştirilemez biçimde kaydedildiği, loglandığı güvenli bilişim ağı oluşturuldu" diye konuştu.

ÖSYM'den matbaaya soru göndermede kripto ile kayıt yapılan sır cihazlarının kullanımı ve tüm birimlerde e-imza ile işlem yapma sürecinin başlatıldığının altını çizen Demir, hem kurumda hem de sınav binalarında sinyal kesicilerin kullanımı içi yasal mevzuat sağlandığını anımsattı. Haberin devamı için TIKLAYINIZYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması