Ösym Lys Sınav Sonuçları Açıklandı Tıklayınız

ÖSYM LYS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı? 2014 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS Puan Hesaplama Robotu, LYS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı mı? ÖSYM LYS Sonuçları Sorgulama, LYS sınavı sonuçları öğren, LYS sınav puanı hesaplama, 2014 LYS Sınav Takvimi, LYS Fen Bilimleri ve Edebiyat-Coğrafya sınavı ne zaman olacak? LYS sonuçları,ÖSYM LYS Puan Hesaplama Robotu (2014 ÖSYM LYS Sonuçları Açıklandı mı?) 2014 LYS Sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS Sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? 2014 LYS Sonuçları açıklandı mı? ÖSYM LYS Puan Hesaplama Motoru 2014, LYS Sonuçları açıklandı mı? ÖSYM 2014 LYS Sınav Sonuçları, LYS Puan hesaplama nasıl yapılır?LYS Sınav Sonuçları ne zaman açıklanıyor? LYS sınavı cevap anahtarı, LYS sonuçları hakkındaki bilgileri...

Ösym Lys Sınav Sonuçları Açıklandı Tıklayınız
28 Haziran 2014 Cumartesi 01:40

 ÖSYM LYS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı? 2014 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS Puan Hesaplama Robotu, LYS 2014 Sınav Sonuçları Açıklandı mı? ÖSYM LYS Sonuçları Sorgulama, LYS sınavı sonuçları öğren, LYS sınav puanı hesaplama, 2014 LYS Sınav Takvimi, LYS Fen Bilimleri ve Edebiyat-Coğrafya sınavı ne zaman olacak? LYS sonuçları,ÖSYM LYS Puan Hesaplama Robotu (2014 ÖSYM LYS Sonuçları Açıklandı mı?) 2014 LYS Sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS Sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? 2014 LYS Sonuçları açıklandı mı? ÖSYM LYS Puan Hesaplama Motoru 2014, LYS Sonuçları açıklandı mı? ÖSYM 2014 LYS Sınav Sonuçları, LYS Puan hesaplama nasıl yapılır?LYS Sınav Sonuçları ne zaman açıklanıyor? LYS sınavı cevap anahtarı, LYS sonuçları hakkındaki bilgilere hurriyet.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

LYS sınavı 21-22 Haziran tarihleri arasında yapıldı. 2014 LYS sonuçlarının açıklanması an meselesi olarak görünüyor. Üniversite Eğitimini tamamlamak isteyen öğrencilerin Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu 14-15 Haziran'da başladı. ÖSYM tarafından düzenlenen LYS sınavına ait sonuçların kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor. LYS sonuçlarına hurriyet.com.tr üzerinden eş zaman olarak ulaşabilirsiniz. LYS ile ilgili tüm güncel bilgiler ve tüm haberler günün her anında hurriyet.com.tr ile sizlerle olacaktır. Lise öğreniminin bitmesiyle başlayan LYS maratonunda son 2 sınav kaldı. LYS heyecanı 14-15 Haziran ile başladı ve 21-22 Haziranda son bulacak. 2014 yılına ait LYS sınavları ile ilgili soru - cevap anahtarlarını ve LYS Puan Hesaplama robotuna ait linkleri haberin devamında görebilirsiniz.

LYS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

LYS SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

2014-ÖSYS:Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi TIKLAYINIZ

LYS Temel Soru Kitapçığı yayınlandı

Lisans Yerleştirme Sınavı (2014-LYS) test sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 20'si adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların incelemesine açıldı.

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi sınavlarının ikinci aşaması olan 2014-LYS, 81 ilde 91 sınav merkezinde 14-15 ve 21-22 Haziran tarihlerinde beş oturum halinde gerçekleştirildi.

Herhangi bir sorunun yaşanmadığı ve toplam 340 bin 562 personelin görev aldığı sınavda, 5 milyon 521 bin 318 soru kitapçığı kullanıldı.
Türkiye'nin geleceği 946 bin 244 gencin girdiği sınavın hak ve adalet ölçüsü içerisinde gerçekleştirilebilmesi için öncesinde ve sırasında her türlü tedbir alındığı sınav sorunsuz biçimde tamamlandı.
Sınav sonrasında da aynı titizlikle sınav evrakının değerlendirilmesi temin etmek üzere her türlü çalışma planlandı ve gerekli koordinasyon sağlandı.

LYS nedir?
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan`da üniversiteye girmek isteyen sadece YGS`yi geçmiş olan adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanmakta ve sınav yapıldıktan birkaç saat sonra basın ve internet yoluyla cevap anahtarı ile birlikte duyurulmaktadır.

LYS nasıl bir sınavdır?
LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-4, LYS-1, LYS-5, LYS-2 ve LYS-3 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS`yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki tüm üniversiteler adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar. Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler.

LYS puanı nedir?
Bir öğrencinin Lisans Yerleştirme Sınavında yapmış olduğu netler kullanılarak değişik türlerde hesaplanan puandır.

LYS puanı nasıl hesaplanır?
LYS Puanı özel formüller ve 2013 yılında uygulanan LYS`deki istatistiksel veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

TEMEL SORU KİTAPÇIĞI
Açıklamada, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun gereğince ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığı hatırlatıldı.

ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan Temel Soru Kitapçığı basın yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM'de saklı kalmak kaydıyla her hangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabileceği bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"Sınav güvenliğinin en önemli unsuru olan 'Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı' uygulaması nedeniyle adayların sorulara verdikleri cevapları da izlemesini ve cevap kağıdı üzerindeki işaretlemelerini kontrol etmelerini temin etmek amacıyla ÖSYM Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda, 2014-LYS'lerde test sorularının tamamından rastgele seçilen yüzde 20'si adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların incelemesine açılacaktır.
Temel Soru Kitapçığı adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanan sorular dışında kalan ve artık Merkezimize ait gizli bilgi olarak nitelenecek tüm soruların yazılı, görsel veya işitsel olarak herhangi bir yolla bir bütün olarak veya kısmen paylaşılması halinde, paylaşan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacak."

YÖK Başkanı'ndan üniversite öğrencilerine müjde!
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya yeni yatay geçiş ve çift anadal sistemi hakkında yaptığı değerlendirmede, “Merkezi sınav sisteminin eksikliklerini gidermek amacıyla tasarlandı. Hayat, gerçekten de 160 dakikadan ibaret değil. Üniversite giriş sisteminin dönüşümü projesi neyi amaçlıyorsa bu yeni sistem de onu amaçlıyor” dedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yükseköğretim alanında akademik reform niteliği taşıyan adımlara ilişkin İHA'ya özel açıklamalarda bulundu. Yeni düzenlemeyle öğrencilere sunulan yatay geçiş olanaklarının arttırılması ve bölümler arasında çift anadal yapabilmelerine yönelik değerlendirmelerde bulunan YÖK Başkanı Çetinsaya lise eğitimini tamamlayan öğrenciler ile sınava giriş yapan kişiler arasındaki sayı farkına dikkat çekti. Çetinsaya, “Liseden 800 bin öğrenci mezun oluyor ama sınava 2 milyon öğrenci giriyor. Biz bunu analiz ettiğimizde girenlerin yüzde 40'a yakınının bir yükseköğretim programına kayıtlı olduğu halde çeşitli sebeplerle mutlu olamayıp tekrar sınava girdiklerini gördük. Sistem üzerindeki bu baskıyı kaldırarak 'bu arkadaşlarımıza nasıl bir yol açabiliriz?' diye düşünürken, başarı ve adalet çıtasını da indirmeden mevcut yatay geçiş uygulamasının yanı sıra yeni bir yatay geçiş uygulaması önerdik. Bu yeni uygulamada adayın merkezi yerleştirme puanları çok önemli. MF puanından program kazanmış bir öğrenci TM puanında bir yere geçmek istiyorsa biz onun merkezi puanına bakacağız. O puan oluşmuş ise ve o puanla sınava girdiği yıl hangi üniversitede hangi bölümü kazanabiliyorsa belli prosedürler çerçevesinde ona geçiş hakkı tanıyacağız” dedi.

YÖK Başkanı Çetinsaya, “Yeni sınav sistemine yönelik çalışmalar bir yandan yürütülüyor ama yeni yatay geçiş sistemi merkezi sınav sisteminin eksikliklerini gidermek amacıyla tasarlandı. Hayat, gerçekten de 160 dakikadan ibaret değil. Üniversite giriş sisteminin dönüşüm projesi neyi amaçlıyorsa bu yeni sistem de onu amaçlıyor. İstanbul İktisat Fakültesini kazandınız ama Endüstri Mühendisliği okumak istediğinizi fark ettiniz. Bir yıllık, iki yıllık üniversite eğitimi bir öğrenciye lisede sahip olduğu vizyondan çok daha ötesini kazandırıyor. Bunu farketmek zorundayız. Bu son derece doğal. Öğrencinin sınava girdiği yılda aldığı puan yine önemli. Sınava girdiğiniz yıl aldığınız puanın yettiği üniversite ve bölüme başvurabiliyorsunuz. Gerekli şartları sağlayan öğrenci kabul ediliyor. Bu yükseköğretime giriş sistemini rahatlatacak, yükseköğretim alanımıza kalite getirecek bir süreçtir. Bu sistemin eleştirilebilir bir tarafı yok çünkü adalet çıtasından ödün verilmiyor. Siz aslında o sınavı kazanabilirdiniz ama çeşitli imajlar, yanlış beklentiler yahut yanlış yönlendirmelerden dolayı farklı tercihler yapmışsınız. Biz sistemi rahatlatıyoruz. Türkiye'nin büyüme hedeflerine, yeni iddialarına uygun bir yükseköğretim sisteminin altyapısını oluşturuyoruz.

Aynı çerçevede ve aynı mülahazalarla, çift ana dalı da da genişletiyoruz. Eğitim, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler öğrencileri başka branşlarda da okuyabilir. Artık hem iktisat hem de sosyolojiyi birlikte okuyabilirsiniz. Yeni Türkiye'ye bu yakışır. Bir öğretmen adayı işletme fakültesinde de okuyabilir. Bu yeni sistemle tekrar ve tekrar sınava girme eğilimlerini adil olarak çözmekle kalmıyoruz, aynı zamanda ülkemizin yarınları için nitelikli insan gücünün gelişimine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

“MESLEK KUTSAL, İYİ KAZANÇ ALGISI YANLIŞ”
Yükseöğretim çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda hükümetin yetkilileri ile sürekli istişare halinde olduklarını da dile getiren YÖK Başkanı Çetinsaya şu açıklamalarda bulundu: “Çeşitli raporlar yazıldı. En üst düzeylerde bütün hükümet yetkilileri ile görüşüyoruz. Bu konu gerçekten de Türkiye için önemli bir konu. Henüz bu konu hakkında bir kamuoyu algısı yok. İnsanlar için öğretim üyeliği kutsal bir meslek ve iyi bir kazanç olduğu algısı da var. Ama gerçeklere baktığımız zaman öğretim elemanlarının özlük haklarının son derece dezavantajlı bir konuma geldiğini görüyoruz. Hâlbuki biz 21.yüzyıldaki hedeflerimizi geliştirmek istiyorsak en nitelikli beyinleri akademiye çekmemiz lazım. Türkiye'nin yarınları da söz konusu olduğunda bu konuda mutlaka bir adım atılacağına inanıyorum.”

BEYİN GÖÇÜ YERİNE BEYİN DOLAŞIMI
Beyin göçü kavramının 20'inci yüzyılda kaldığını, bunun yerine yetenekli, kalifiye, yetişmiş insan gücü küresel hareketinin kabul gördüğünü aktaran Çetinsaya, “ Beyin göçü kavramı da 20.'inci yüzyıl kavramı. Şu anda uluslarasılaşlaşma sürecinde küresel dünyada beyin dolaşımı daha revaçta. Yani bırakalım nitelikli beyinler tüm dünyada dolaşsın. Sonuç da hep birlikte kazanacağız” diye kaydetti.

LYS'DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi Koordinatörü Uzman Klinik Psikolog Nilgün Köstem, öğrencilerin yaklaşan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) heyecanından dolayı stresli günler yaşayabildiğine dikkat çekerek, onların enerji ve motivasyonunu tüketmeden çalışma planı yapması gerektiğini söyledi.

Kaygı ve heyecanın belli bir seviyenin üstüne çıktığında başarıyı olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Psikolog Nilgün Köstem, öğrencilere önerilerde bulundu. Köstem, "Sınava az bir zaman kalmış olan bu dönemi, en verimli şekilde nasıl değerlendirebileceğinizi gerçekçi bir şekilde planlayın. Başarmakta çok zorluk çekeceğiniz, gerçekdışı hedefler stresinizin daha da artmasına sebep olacaktır. Gerçekçi bir şekilde ulaşılabilecek hedefler belirleyin. Hem plana uyabileceğiniz hem de hedefinize ulaşabileceğiniz çalışma stresinizi azaltacaktır" dedi. LYS ve ÖSYM ile ilgili çıkacak olan güncel bilgilere hurriyet.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.