Özel Destek Eğitim Uzman Öğretici Kursu başvuruları başlıyor ..

Özel Destek Eğitim Uzman Öğretici Kursu Beşinci Dönem Başvurular Hakkında Genel Müdürlük Yazısı ..

Özel Destek Eğitim Uzman Öğretici Kursu başvuruları başlıyor ..
01 Temmuz 2015 Çarşamba 14:11

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü

Sayı : 15520822-774.01-E.6779318 
Konu: Özel Destek Eğitim Uzman Öğretici Kursu Beşinci Başvurular

VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 06.08.2014 tarih ve 67951427/360.04

/3245658 sayılı Mütalaası,

b) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 28.01.2015 tarih ve 67951427/360.04 /966221sayılı Mütalaası,

c) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 06.02.2015 tarih ve 43501582/774.01/1340517 sayılı yazısı,

d) Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğünün 11.02.2015 tarih ve 15520822/20 /153350 sayılı Makam Onayı.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi programı uygulayan özel eğitim okullarında ilgi (a) Mütalaa ile belirtilen alanlarda Öğretmen ihtiyacının özel eğitim alanı öğretmenlerince karşılanamaması durumunda; bu alanda, "Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanı öğretmeni olup, Bakanlığımızca düzenlenecek 160 saat teorik ve 80 saat uygulama olmak üzere toplam 240 saat "uzman Öğretici yetiştirme kurs programını" başarıyla tamamlayanlar özel eğitim alanı öğretmenleri tarafından uygulanan destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirilebilecektir.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüze bağlı özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitim personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla, Ek-1 deki tabloda belirtilen yer ve tarihlerde başvuru şartlarım taşıyan adaylar için "Özel Öğretim Kurumlan Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu" düzenlenecektir.

Söz konusu kurs başvurularında aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hareket edilecektir:

1- Bu kurslara; ilgi (b) Mütalaa'da belirtilen, Okul Öncesi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Sınıf Öğretmenliği alanına kaynak gösterilen yükseköğrenim mezunları ile bu alanlarda öğretmenlik yapmış olanlardan Özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan veya çalışmak üzere sözleşme imzalayanlar katılabileceklerdir.

2- Düzenlenen kurslar için eğitim, yol, konaklama ve diğer giderleri ile eğitim merkezindeki salon, yemek, barınma ve her türlü diğer giderleri, kamu kurumlan için belirlenen meblağı aşmamak kaydıyla, kursiyerlerin kendileri tarafından karşılanacaktır. Ayrıca, İlgi (d) Makam Onayı gereği, eğitim katılım gideri olarak kursun başladığı ilk hafta içerisinde kursun düzenlendiği eğitim merkezinin vereceği hesaba 150,00 TL (Yüzelli Türk Lirası) yatırılacaktır.

3- Başvurular özel destek eğitim programı uygulayan özel öğretim kurumlan tarafından yapılacak olup, kurumlar bilgi girişleri için "MEBBİS Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında bulunan ve sadece özel öğretim kurumlarının kullanımına açık olan "Hizmetiçi Eğitim İşlemleri" ekranını kullanarak daha önce açılan kurslara 1 veya 2 kursiyer gönderen kurumlar Ek-1 tabloda yer alan sayılı/numaralı hizmetiçi kurslarından birini seçerek sadece bir kursiyer başvurusu yapacaklardır. 03 Temmuz 2015 Saat 16:00'ya kadar kontenjanların dolmaması halinde bütün kurumlar kursiyer başvurusu yapabileceklerdir.

4- Kurumlar, kursiyer için "Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında Hizmetiçi Eğitim İşlemlerinden başvuruyu onayladıktan sonra ayııı sayfada yer alan raporlardan "Hizmetiçi Eğitim Başvuru Formu" raporunun çıktısını alarak, kursiyerin iş sözleşme formu, diploma, nüfus cüzdanı ve daha önce bu alanlarda öğretmenlik yaptığına ilişkin varsa hizmet cetveli fotokopilerini onayladıktan sonra, bu belgeleri bulundukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

5- Bu belgeler il Milli Eğitim Müdürlüklerinin özel öğretim kurumlarının iş ve işlemlerinden sorumlu Şube Müdürü veya İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı başkanlığında, bir şube müdürü ve şeften veya memurdan oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek başvuruları uygun görülenler ile uygun görülmeyenlerin listesi (uygun görülmeme nedenleri açıklamalar bölümünde belirtilerek) Ek-2 deki tabloya göre yazılmak kaydıyla Resmi yazı İle DYS üzerinden Ek-1 tabloda belirtilen tarihe kadar Bakanlığımıza gönderilecektir.

6- Başvuruları uygun görülen ve görülmeyen kursiyerlere milli eğitim müdürlüklerince ilgililere zamanında bilgi verilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için gerekli tedbir alınacaktır. Başvuru evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince muhafaza edilecektir.

7- Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen şartlara uymayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, (kursa başlamış olsalar bile) başvurulan iptal edilecektir. Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kurum müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

8- Başvurulan uygun görülen kursiyerlerin listesi Genel Müdürlüğümüz (ookgm.meb.gov.tr) internet sayfasında duyurulacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ömer Faruk YELKENCİ Bakan a.
Genel Müdür Y.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.