Özel Öğretim Kapasitesi Arttırılacak

Bakan Avcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesi üzerine yaptığı sunumuna başlamadan önce, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin kendi adına hazırladığı karneye değindi.

Özel Öğretim Kapasitesi Arttırılacak
25 Kasım 2014 Salı 09:24

Avcı, konuşmasında dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecine değindi. Bu sayede okulu ikinci plana atan, öğrencileri çoktan seçmeli test odaklı bir sürecin içine sokarak sosyal hayattan tecrit eden, veliler için ciddi mali külfetler getiren ve adeta natif bir eğitim sistemi oluşturan dershanelerin yol açtığı olumsuzluklara son verildiğini anlatan Avcı, Personel Meb "Ayrıca eğitim ve öğretimde özel öğretimin kapasitesini arttıracak bir sürecin başlanması sağlanacaktır" dedi.

Özel öğretim kurumlarının nitelik ve niceliğinin artırılmasının eğitim sisteminizde kalite ve rekabet odaklı eğitim hizmetlerinin verilmesine katkı sağlayacağına işaret eden Avcı, 2010-2014 Stratejik Planında, örgün özel öğretim kurumları oranının eğitim sistemi içinde 2014 yılı sonuna kadar yüzde 9'a, öğrenci oranının yüzde 5'e çıkarılması hedefinden yola çıkılarak özel okulların kurulmasını teşvik amacıyla çeşitli tedbirlerin öngörüldüğünü dile getirdi.

Bakan Avcı, bu amaçla sağlanan arazi ve okul tahsisinden vergi istisnalarına, ucuz krediden öğrenci başına teşviğe kadar sektörden ciddi şekilde talep gören bir dizi düzenlemenin hayata geçirildiğini son olarak özel okula gideceklere sağlanan eğitim ve öğretim desteği uygulamasına değindi.

Bakan Avcı, 10. Kalkınma Planında ve MEB 2010-2014 Stratejik Planı'nda yer alan "Özel sektörün eğitim yatırımını arttırmak ve eğitime meslek örgütlerinin etkin katılımını sağlamak amacıyla özel okul açılışlarına yönelik teşvik ve destek uygulamaları geliştirmek ve özel okul eğitimlerinde kaliteyi yükseltmek" hedefine ulaşılacağını, eğitim ve öğretimde kalite odaklı rekabet ortamının oluşturulacağını, isteyen her öğrencinin özel okul imkan ve fırsatlarından yararlanmasının sağlanmış olacağını Personel Meb söyledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.