Özel Okul Desteğine Sosyo-Ekonomik Bir Bakış!!

Özel Okul Desteğine Sosyo-Ekonomik Bir Bakış..

Özel Okul Desteğine Sosyo-Ekonomik Bir Bakış!!

 

 

  2014-2015 öğretim yılı için, özel okula devam eden öğrencilere verilen eğitim-öğretim desteğinden 3 bin 859 özel okul, 167 bin 942 öğrenci yararlandı. Okul türlerine göre teşvikli öğrenci sayıları, kişi başına ödenecek tutar ve toplam tutar şöyle:  2015-2016 öğretim yılında Teog sisteminde yapılan değişiklik, dershanelerin kapatılıp temel liseye dönüşmesi ve destek verilecek öğrenci sayısının 230 bin olarak açıklanması ile teşvik alacak öğrenci sayısı bakanlığın tahminine göre 350 bini bulması bekleniyor. Neden Teog sistemi özel okulu destekledi? Bu yıl ki yerleştirme uygulamasında özel okulları tercih edenlerin devlet okullarını tercih edememiş olması ve herhangi bir tercihine yerleşemeyecek öğrencilerin Açık Liseye yerleştirilmesi, özellikle sıralama olarak altta olan öğrencilerin velilerini özel okula yöneltti. Dershane hadisesini zaten anlatmaya hacet yok.

     Veli açısından bakacak olursak, herkes tarafından malum olduğu üzere özel okullara aktarılan miktar hiçbir özel okulun öğretim ücretini karşılamaz. Bırakın öğretim ücretini bazı özel okulların ekstra diye tabir ettiği yayın, materyal vb. ücretlerini bile karşılamamaktadır. Ama burada asıl anlatmak istediğimiz ya da anafikir olarak ifadeye çalışacağımız husus bu meblağın azlığı değil. Çocuğunu devlet teşvik verse de vermese de özel okulda okutan ya da okutabilecek ekonomik yeterliliğe haiz bir kesim var. Ama bunun yanında kıt kanaat ya da acı zulüm boğazından kesip yaşam tarzını değiştirip öğrencisi özel okula göndermeye çalışacak ve bu düşüncesinde de özel okul desteğine neredeyse bel bağlayan bir kesim de var. Hatta Özel Öğretim Genel Müdürü Ö. Faruk YELKENCİ, basına yaptığı açıklamada bu ikinci tür velileri kastederek,'Tercih ettiğiniz özel okulun ücretini mutlaka araştırın, bilgi edinin.' dedi. Peki şu soru ile devam edelim; özel okulun ücretini ödeyebilmek çocuğumuzun orada okuyabilmesi için yeter mi? Tabii ki hayır. Özel okullardaki öğrencilerin ailelerinin gelir dağılımı homojen bir nitelik taşımamaktadır. Öğrenim ücretini zar zor denkleştiren veli ile bu konuda herhangi bir kaygı taşımayan velilerin çocuklarının aynı sınıfta bulunması sosyolojik bir takım problemler oluşturacaktır. Bu durum aslında ciddi anlamda araştırmaya değer.

      Sosyal devlette ben parasının bir kısmını verdim, sen de git nasıl okursan oku diyemez, dememelidir. Bu nedenle bakanlık mutlak ve mutlak teşvik alan öğrencileri takip etmeli ve bunlardan kaçın ayrıldığını, ayrılış nedenini bir bilgi bankasında toplamalıdır. Değişen dünya düzeni ve yalnızlaşarak bencil bir yapıya bürünen yeni nesil, daha acımasız bir karakter sergilemektedir.

       Bu özel ya da devlet okullarında gözlenen apaçık bir gerçektir.  Değerler eğitimi adı altında bir takım projeler geliştirilmesinin nedenlerinden biri de tam olarak bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak içindir. Öğrenciler artık birbirlerinin eksiklik ya da kusurlarını hiç düşünmeden alay konusu yapmaktadır. 'Akran Zorbalığı' denilen kavramın araştırma alanını bu hadiseler oluşturur.        Burada anlatmak istediğimiz sosyolojik olayı şu basit örneklerle somutlaşabiliriz: Marka tutkusu, öğrenciler arasında çok yaygın olarak görülmektedir. Neredeyse ayda bir telefon değiştiren çocuklar ile telefonu olmayan ya da eski model olan bir çocuğun aynı sınıfta bulunması bu konuda yoksunluk duygusuna kapılan çocuğun psikolojisini nasıl etkiler.

       Sınıfa uyumu, sağlıklı arkadaşlık ilişkileri kurmasında ve en nihayetinde iyi eğitim almasında bu durum ne kadar etkilidir. Ayrıca yukarıda da söylediğimiz gibi, bu ya da buna benzer sebeplere bağlı olarak kaç öğrenci özel okul desteği almayı bırakarak devlet okuluna geri dönmüştür. Bunların bakanlığımız tarafından araştırılıp sonuçlarının paylaşılması gerekir.

      Özel okullardaki Rehber Öğretmenlerin tutacağı raporlar bu tür araştırmalara kaynaklık teşkil eder. Bu sayede her bireye dokunulmuş olur, kimseye devlet olarak sırtımızı dönmemiş oluruz.

     Mutlu ve huzurlu bir eğitim ortamı başarının anahtarı olarak görülmeli, her bireye özel ya da devlet okulu fark etmeksizin bunu sağlamak için, en ufak detayı dahi atlamadan, çaba göstermeliyiz. Veli açısından baktığımızda da okulun ücretini zar zor karşılarken çocuğu arkadaşlarında gördüğü şeyleri istediği zaman bu duruma ekonomik açıdan nasıl cevap verecek? Yoksa bu soruya cevaben, onun problemi işin başında düşünseydi mi diyeceğiz. Bir diğer merak ettiğim hadise de bu verilen destek ödemesi ile kaç öğrenci devlet okullarından özel okullara gitti.

      Şunu ifade etmek istiyorum; örnek olarak 2014 yılında bir milyon öğrenci özel okullara kayıtlı olsun. Açılan yeni okullar, ilk defa okula başlayan ve ara sınıflarda geçiş yapanlar ile bu sayı 2015 yılında bir milyon beş yüz bin olması gerekirken verilen destek ile bir milyon altı yüz bin oldu mu? Yani hedeflenen sayıda öğrenci özel okullara kaydı mı? Yoksa zaten özel okula kayıtlı ya da kayıt olacak öğrencilere bu desteği verdik. 2015-2016 öğretim yılında tahminen 350 bin öğrencinin özel okul ücreti desteği alacağı düşünülürse, bu destek ödemesi verilmeseydi 350 bin kişiden kaçı devlet okulunda okuyor olurdu

    . Ayrıca bu sayıdan Temel Liseleri düşmek gerekir. Zira bu yıl için karşılarında güçlü alternatifler olmaması onlara müthiş bir avantaj sağlıyor. Yetkililerin bu yönde istatistikî bir çalışması varsa açıklamaları faydalı olur. Hatırı sayılır bir sayıda öğrenci aktaramamış isek girişte bahsettiğimiz kısa ve uzun vadedeki ekonomik faydadan söz etmek mümkün olmayacaktır. Bütün bunların nihai neticelerini görmek için durmadan veri toplanmalı ve bu veriler ciddi olarak analiz edilmelidir. Eğer sonunda denedik olmadı denecekse yol yakındır fazla ilerlemeye hacet yok.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması