Özel Okullar Notları Şişiriyor!..

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası (EKSEN) Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Bilal Mert, eğitim sorunlarını kaleme aldığı yazısında, TEOG'un iyi bir sistem olduğunu ancak özel okulların öğrencilerin notlarını şişirdiğini iddia etti. Sınıf tekrarının gerekliliğini savunan Mert, seçmeli dersler konusunu da "hikaye" olarak değerlendirdi. İşte Mert'in yazı:

Özel Okullar Notları Şişiriyor!..
08 Mayıs 2016 Pazar 06:08

Nöbetçi öğretmene 6 saat ek ücret verilmeli

 

1998’li yıllarda yatılı okullarda öğretmenler yatılı okullarda nöbet tutar ve ücret almazlardı. Tam gün çalışmak olunca aklıma sağlık çalışanları geliyor. Onlarda görevleri icabı nöbet tutuyorlar ve haklı olarak sonrasında izin yapıyorlar. Bizim bakanlığımızda böyle bir uygulamayı devreye sokmaya imkanda yok, gerek de yok. Lakin tutulan nöbete, o günün ezici yorgunluğuna karşılık bakanlığın         6 saatlik bir ek ders ödemesi yapmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Diğer kurumlarda benzer uygulamalar varken, bizim bir şeyimiz eksik mi ki bu durumdayız diye düşünmeden edemiyor insanoğlu.

Ek gösterge kakkımız

Evet bir şeyimiz daha eksik. Ek gösterge hakkımız. Devletimiz kimi kurum ve kuruluşlarda çalışanlara ek göstergeyi bir gecede verebilirken, diğer çalışanlarından esirgemesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bir baba çocukları arasında ayrım yapar, onlara verdiği ilgi ve sevgide adaletli olmazsa yanlış yapar. Sonrasında hoşa gitmeyen durumlarla karşılaşabilir. Biz demiyoruz ki o bu şu kurumlardaki çalışanlardan da bu katkı kaldırılsın. Hayır.  insanca yaşamak için, adaletin eşit dağıtılabilmesi için tüm kamu çalışanlarının talebi olan ek göstergeye bizde eğitim çalışanları olarak talibiz. Hakkımız olduğunu düşünüyor, söke söke almak değil, hakkımız olanı almak istiyoruz.

Kursta görev alanlara tattmin edici ücret verilmeli

Dershanelerin kapatılacağı kararından sonra gözler okullara çevrildi. Şimdi Milli Eğitin Bakanlığı öğretmenleri okulda daha aktif değerlendirmenin planlarını yapıyor.  Dersler bazında kursların okullar ve halk eğitim merkezleri tarafından açılacağı deklere edildi. Bazı kurslarında hafta sonları da yapılması planlanmakta. Açılacak bu kurslarda verilecek ücret eğer arttırılmazsa çok komik kalacaktır. Dişe dokunur bir ücret en azında hafta sonu kursa gelecek öğretmenlerin motivasyonunu arttıracaktır. Yine aldığımız duyumlara göre bu kurslar için okullar arasında öğretmen değişimleri yapılacağıdır. Bununda teknik açıdan doğru olabileceğini destekleyen bulguların yanında bazı olumsuzluklarla da karşılaşılabileceği göz ardı edilmemelidir

Sınıf tekrarı olmalı

Günümüz bilişim dünyasına rağmen, yanlış bir durumla karşılaşınca, eski uygulamalara dönüldüğüne dünya ülkelerinde rastlanmaktadır. Sınıfta kalmak tekrar Avrupa ve Japonya gibi eğitiminde önümüzde giden ülkelerde devreye sokulmaya başlanmış. Sınıfta kalmayan, her yıl bir üst sınıfa geçen öğrenciler mezun olduğunda görmüşler ki; evet çocuklar yıl kaybetmiyor bu olumlu ama; bilgi birikimini istenilen düzeyde tamamlamayan, bir anlamda boş bir gençlik yetiştiğini görmüşler. Buna istinaden sınıfta kalma tekrar gündeme gelmiş. Ben meslekte 19. yılını çalışan bir eğitimciyim. Kendi öğrencilik yıllarımı hatırladığımda bir sene eylül bütünlemesine kalmıştım. O koca yaz tatilinde, sıcak günlerde kaldığım tek ders olan Türkçeye ne kadar çalıştığımı hatırlıyorum. Ha keza Ankara üniversitesinde de birinci sınıfta var olan baraja takılmamak için arkadaşlarla derslere ne kadar asıldığımızı hatırlıyorum. Diyeceğim o ki pabuç pahalı. Bir yaptırımın olması insanoğlu için iyidir. Öğrenci çalışırsa geçeceğini, çalışmazsa kalacağını bilmeli. Geçen sene 70 gün devamsızlığı olan, devamsızlığı önlemek için her türlü çalışmanın resmi olarak yapıldığı bir öğrencinin 5. Sınıftan 6. Sınıfa yönetmeliklerle geçirilmesi, bu çocuğa, bu aileye, bu ülkeye ne katar? Çok uçta bir örnek verdiğimin bende farkındayım. Düşünen her birey maalesef, şu anda yetişen gençlerin, geçmiş zaman gençlerinden çok ama çok faklı olduklarının farkında. Zamanın ve teknolojinin insan gelişimini etkileyeceğini herkes kabul ediyor.

Özel okullar öğrencilerin notlarını şişiriyor

SBS’nin yerine gelen TEOG sınavı hakkında olumsuz düşünmüyorum. Bence öğrencilerin kendi okullarında sınava kendi arkadaşlarıyla girmeleri kendilerini rahat hissetmeleri adına olumlu. Burada problem, özel okulların öğrencilere verdiği bol notlarda. Bir çok özel okul veliye not konusunda garanti vererek kayıt yapıyor. Böyle olunca devlet okullarıyla özel okullar arasında not konusunda büyük bir uçurum oluşuyor. Bir müdür arkadaşın kızını sırf bu yüzden özel okula almaya niyetli olduğunu ben biliyorum. Ortaokullarda geçerli olan not hesaplamalarına benzer hesaplamalar liselerde de var. Hatta bu hafta Nabi Hoca’nın (kendisine böyle hitap edilmesini istediğini biliyorum) 2016-2017 yılından başlamak üzere olan üniversiteye yerleştirme modelinin ön çalışmalarını basından takip ettik. Not konusunda bakanlık birimlerinin kesinlikle bir çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu ülke zamanında kredili sistemde, süper liselere öğrenci yerleştirilmesinde de aynı sıkıntıları yaşamadı mı? Hiç ders çıkarmadık mı?

Bazı derslerin saati arttırılmalı

Gelelim ortaokullardaki seçmeli derslere. İşin özü matematik, din, yabancı dil, spor kökenli seçmeli dersler dışındaki dersler hikaye. Bakanlık birimleri okullardaki uygulamalara kulak vermeli. Notla değerlendirilmeyen seçmeli dersler öğretmenler için tam bir çile durumunu almış durumda. Özgürlükler, modernleşme gibi kavramların peşine takılmadan, öğrencilerin lehine olabilecek, onları yoğun ders temposunda destekleyebilecek bazı derslerin ders saat sayıları arttırılarak bu iş çözülebilir.

 

Bencil nesil yetişiyor

Hemen olsun, her şey olsun, çok uğraşmadan olsun, hep benim olsun, parası çok olsun düşüncesi gençler üzerinde hızla yayılmakta. Böyle olması için uğraşan mühendislerin olduğu da gözlerden kaçmamalı. Bizler, bizi şekillendiren güçlerin bir adım önünde olmadığımız, düşünmediğimiz her platformda kaybetmeye mahkumuz. Yaratıcı insanoğluna kullansın diye akıl bahşetmiş.  İyi düşünmeliyiz. 

kamuexpresİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.