Pak Eğitim İş: Cumhurbaşkanının İfadelerinin Uluslararası Arenada Karşılığı Yok

Pak Eğitim İş Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisinde Türk okullarının kapatılması yönündeki söylemlerini değerlendirdi. Kayışkıran, “Sadece tavsiye edersiniz, bundan daha ötesini...

Pak Eğitim İş: Cumhurbaşkanının İfadelerinin Uluslararası Arenada Karşılığı Yok
02 Şubat 2015 Pazartesi 15:03

Pak Eğitim İş Genel Başkanı Abdullah Kayışkıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisinde Türk okullarının kapatılması yönündeki söylemlerini değerlendirdi. Kayışkıran, “Sadece tavsiye edersiniz, bundan daha ötesini söyleme imkanı yoktur. Böyle bir ifadenin kullanılması bile ülkemizin uluslararası ağırlığını, varlığını düşürme eğilimi göstermektedir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle ifadeyle karşılaşmak mümkün değildir. Zaten uluslararası arenada karşılığı yoktur.” dedi.

Aksiyon İş Genel Merkezi’nde yurt dışındaki Türk okullarıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kayışkıran, okulların 1990 yılından itibaren Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerinde başlayan eğitim faaliyetleri olduğunu ve dünyada 163 ülkeye ulaştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini değerlendiren Kayışkıran, “Binlerce okulu ve yüz binlerce öğrencisiyle, öğretmenleriyle dünyaya sevgi götüren, barış götüren, hoşgörü götüren bu okulların kapatılması ülkemizin hiçbir menfaatine değildir. Bu okulların kapatılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti kar elde etmiş değildir.” diye konuştu.

'AKILLA MANTIKLA BAĞDAŞIR BİR YANI YOK'

Daha düne kadar hükümet yetkililerinin Türkçe Olimpiyatları'nda yapmış oldukları açıklamalarla hayranlıklarını dile getirdiklerini vurgulayan Kayışkıran sözlerine şöyle devam etti: ”Devletimizin üst yetkilisinden biri ‘benim hayatımı 20 ile çarpsanız bu öğretmen arkadaşların yapmış olduğu faaliyete ve fedakarlığa denk değil’ demişti. Fakat gelin görün ki, aradan bir yıl geçmesine rağmen bu fedakar arkadaşlarımızın yapmış olduğu faaliyetlerin kapatılması için devletin üst yetkililerinin buralara gidip bu okulların kapatılması ve ‘biz devlet olarak burada okul açacağız’ demeleri akılla mantıkla bağdaşır bir yanı yoktur. Okul açmak istiyorsanız tabi ki açabilirsiniz. Gidersiniz Grönland’a sıcaklığın eksi 50 derece, Afrika’da 50 derece öğretmenlerinizi gönderir orada eğitim yapabilirsiniz. Ama açılmış olan bir okulun, halkın gönlünü fethetmiş olan bu okulların kapatılmasının dile getirilmesinin hiçbir mantığı yoktur. Bu okullar bayrağımızı, marşımızı, sevgimizi dünyanın dört bir tarafına, bugün Afrika okullarındaki halkın büyük bir bölümü Türkiye’nin nasıl bir ülke olduğunu bu arkadaşlarımız sayesinde öğrendi. Bu eğitim gönüllüleri hareketinden kaynaklanan öğretmen arkadaşlarımız buralara gitmişler, belki buralarda hayatiyetini bırakıp ruhunun ufkuna yürümüşlerdir.” şeklinde konuştu.

Pak Eğitim İş Genel Başkanı, Türkiye adına kazanç sağlayan bu okulların kapatılmasının Türkiye adına hiçbir kazanç sağlamayacağını ifade ederek, “Hakkari’de okul açabilirsiniz, Kars’ta açabilirsiniz, Digor’da açabilirsiniz. O karda 5 kilometre gidilen okulların yanına modern okullar açabilirsiniz ve açmalısınız da. Okullarda bonzaiyi engelleyebilirsiniz. Okullarda uyuşturucu yaşının düşmesine karşılık, Milli Eğitim Bakanlığı çözüm adına önerilerde bulunabilir. Ülkemizin eğitimde ciddi bir sorunu vardır. Ülkemiz eğitimdeki bu ciddi sorunları çözmeden dünyanın dört bir tarafında gidip ‘ben okul açacağım, bunların okullarını kapatın demek ülkemiz için bir kayıptır.” diye devam etti.

“BİR OKUL KAPANIR, BİN OKUL AÇILIR”

Birçok bakanın, eski Cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Süleyman Demirel’in yurt dışındaki Türk okullarına ziyaretlerinde hayranlıklarını dile getirdiklerini kaydeden Kayışkıran, şunları söyledi: ”O ülkedeki öğrencilerin ülkemizin marşlarını okuması, ülkemizin şarkılarının, türkülerini dile getirilmesi karşısında sayın yetkililerin göz yaşları içerisinde bunları seyretmesi, bunları anlata anlata bitirememesi karşısında aradan 1 yıl geçmesine rağmen bu okulların kapatılması için ciddi gayretler sarf ediliyor. Belki, okulları beton olarak kapatabilirsiniz ama içindeki ruhu öldürmek mümkün değildir. Bir okul kapanır, bin okul açılır.”

'BUGÜN BİZ, KARS'A, TUNCELİ'YE, HAKKARİ'YE ÖĞRETMEN GÖNDERMEKTE SIKINTI ÇEKİYORUZ'

Konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kayışkıran, ’Milli Eğitime bağlı okul açılması gündemde. Öğretmenlerin, Doğu ve Güneydoğu’ya tayini çıktığında bile moralleri bozuluyor, gitmek istemiyorlar. Mozambik’e tayini çıktıklarında eğitim verebileceklerine inanabiliyor musunuz? sorusuna karşılık şu ifadeleri kullandı: “İnanıyor musunuz ifadesinden ziyade inanmak istiyoruz. Keşke olsa. Bir değil, on okulumuz olsa. Devletimizin yetkilileri oralara öğretmen gönderebilselerdi. Fakat gelin görün ki, bugün biz Tunceli’ye, Hakkari’ye, Kars’a öğretmen göndermekte sıkıntı çekiyoruz. Kendi eğitimimizdeki sıkıntıların çözememenin karşısında Afrika’da ki ülkelerin sıkıntılarını çözmek, gerçekle uyuşan bir yanı yoktur. Eğer açabilseler biz bu konuda kendilerine destekçi dahi oluruz. Bu öğretmen arkadaşlarımızın yaptığı inanılmaz faaliyetin kapatılması hepimizi derinden yaralıyor. Çünkü o ülkelerin hepsi bu okullara çok ciddi sahip çıkıyorlar. Kapatılması da bence mümkün değil. Sadece tavsiye edersiniz, bundan daha ötesini söyleme imkanı yoktur. Böyle bir ifadenin kullanılması bile ülkemizin uluslararası ağırlığını, varlığını düşürme eğilimi göstermektedir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle ifadeyle karşılaşmak mümkün değildir. Zaten uluslararası arenada karşılığı yoktur.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.