Pazara Düşen Makamlar..

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014 yılı İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürü Kadrolarına Görevde Yükselme suretiyle atama başvuru duyurusu yapılmış ve süreç başlatılmıştır.

Pazara Düşen Makamlar..
23 Nisan 2016 Cumartesi 14:18

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014 yılı İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürü Kadrolarına Görevde Yükselme suretiyle atama başvuru duyurusu yapılmış ve süreç başlatılmıştır. 29 Aralık 2013 tarihinde MEB Taşta Teşkilatı Görevde Yükselme yazılı sınavına girerek 70 ve üstü alan eğitim çalışanları sözlü sınava girmeye hak kazanmış ve 10-28 Şubat 2014 tarihleri arasında Ankara’da yapılan sözlü sınavda 70 ve üstü puan alarak atama başvurusunda bulunma hakkını elde eden arkadaşlarımız 04-10 Nisan tarihleri arasında başvuru yapmaya başlamışlardır.

Yazılı sınav öncesinde yayımlanan başvuru kılavuzu ve atama duyurusunda yapılan açıklamalarda İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerindeki 1.derece boş 1709 Şube Müdürü kadrosuna atama yapılmak üzere yapılan sözlü sınavda 70 ve üstü puan alanların başvuruları alınmaya başlamıştır.

Ancak bugüne kadar yapılan tüm atama dönemlerinde yaşanan şaibe dedikoduları ile maalesef bugün de karşı karşıya bulunmaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü verilerine göre 1883 münhal kadro içerisinde 1709 kadro için atama yapılacağı belirlenmiş ve kadro tahsisi bu sayı üzerinden ihdas edilmiştir.

İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri norm kadroları ve atama yapılacak kadro durumları aşağıdaki örnek tabloda verilmiştir.


Yukarıdaki tablodan görüleceği üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde boş görünen 15 Şube Müdürü kadrosuna 6 atama yapılarak açık kalmaya devam edecek olan 9 Şube Müdürü kadrosu neden açık gösterilmemiştir? Cevap bekleyen birinci sorudur.Tabloda görülen ve cevap bekleyen bir başka konu ise Buca ilçesinde 6 Şube Müdürü normuna rağmen 3 asil 4 vekil şube müdürü ile birlikte toplam görev yapan Şube Müdürü sayısı 7 olarak görünmektedir. Mevcut normu 6 olan bir ilçede 7. kişi hangi kadroda çalışmakta ve ücret ödemesi hangi mevzuata göre yapılmaktadır? Nüfus yoğunluğu bakımından Bornova ve Karabağlar ilçeleri ile aynı düzeyde değerlendirilmesi gereken Buca ilçesinde, anılan iki ilçede mevcut çalışan şube müdürü 6 iken neden 7 olarak devam etmektedir? 

Nüfus yoğunluğuna göre ilçe normu 5 olarak belirlenen Çiğli ilçemizde boş olarak ilan edilen norm kadro sayısı 3 iken Buca, Bornova ve Karabağlar gibi nüfus yoğunluğu fazla olan ilçelerimizde açık ilan edilen kadro sayısı neden 1 olarak belirlenmiştir?

Yazılı sınav yapılmasına rağmen yazılı sınav sonuçları ile değil de sözlü sınav sonucuna göre atama yapılacak olması ile akıllarda soru işaretleri bırakan bu süreç açık ilan edilen kadrolardaki farklılıklarla yeni bir boyut daha kazanmıştır.

Mayıs ayı içerisinde yapılması gereken taşra rotasyonu nedeniyle bazı kadrolar boş bırakılıyor ise ilçelerde açık gösterilmeyen kadrolar hangi kıstaslar çerçevesinde değerlendirilecektir?

Bilindiği üzere atama ve yer değiştirme dönemlerinde tüm açık kadroların ilan edilmesi ile ilgili birçok yüksek mahkeme ve yerel mahkeme kararları mevcuttur. İleride bireysel davaların açılarak Milli eğitim bünyesinde yeniden başa dönülmesine sebebiyet verebilecek bu durumun mağduriyetlerin giderilmesi açısından yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Eğitim camiasının özellikle 4+4+4 eğitim modeli geçiş sürecinin devam ettiği ve eğitim çalışanlarının birikmiş sorunları ile ilgili yetkililerden hiçbir açıklama yapılmaz iken eğitim camiamızın yeni sorunlara boğulmasına sebebiyet verecek bir sürecin eğitimde 2023 hedeflerimize ulaşmamıza ket vuracak yeni sorunlar doğuracağı açıktır.

Yukarıda anılan tüm bu nedenlerden dolayı şube müdürlüğü atamalarında yaşanacak muhtemel mağduriyetlerin yaşanmaması için sürecin gözden geçirilerek süre uzatımına gidilmesi ve münhal tüm kadroların ilan edilmesi konusunda yetkililerden bir açıklama beklemekteyiz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Merih Eyyup DEMİR

Şube Başkanı

İzmir Şubeleri Adına

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.