Psikolog Nurgül Ay: Başarı İçin Çocuğunu Başkasıyla Kıyaslamayın

Psikologu ve Aile Danışmanı Nurgül Ay, okula yeni başlayan çocukların nasıl yönlendirileceği, okulla ilişkilerini nasıl düzene sokacakları konusunda ailelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunduğunu söyledi. Ay, "Başarısının...

Psikolog Nurgül Ay: Başarı İçin Çocuğunu Başkasıyla Kıyaslamayın
19 Eylül 2014 Cuma 17:08

Psikologu ve Aile Danışmanı Nurgül Ay, okula yeni başlayan çocukların nasıl yönlendirileceği, okulla ilişkilerini nasıl düzene sokacakları konusunda ailelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunduğunu söyledi. Ay, "Başarısının artması ve olumlu davranışlar kazanması konusunda atılması gereken ilk adım; azarlamayı, bedensel ceza vermeyi, eleştirmeyi ve başkalarıyla kıyaslamayı bırakmaktır. Kıyaslamak çocuğu reddetmektir. Onu olduğu gibi kabul edin." dedi.

Yeni Gün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Psikologu ve Aile Danışmanı Nurgül Ay, okulun iki temel işlevi olduğunu dile getirdi. Ay şunları kaydetti: "Bunlardan biri uyum diğeri çevredir. Bu dönemde ailenin ve öğretmenlerin çocuğa karşı olan tutumu onun benlik algısını olumlu ya da olumsuz etkiler. Dolayısıyla çocuğun gelecekteki eğitim ve sosyal hayatının uyumlu ve başarılı olması için bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Okul ile ilgili negatif-olumsuz şeylerden bahsedilmemesi gerektiğinden, ebeveynlerin kendi okul hayatlarındaki olumlu yaşantılardan örnekler vermeleri önemlidir."

Çocuğun okula gitmeyi bir zorunluluk ya da ceza gibi algılamaması için buna sebep olacak konuşma ya da davranışlardan uzak durulması gerektiğini anlatan Nurgül Ay, okulun ilk günlerinde çocuğa güven vermek adına ilk hafta birlikte okula gidilebileceğini, sonraki haftalarda kararlı bir şekilde yanlarından ayrılmaları gerektiğini belirtti. Psikolog Ay, "Başarısının artması ve olumlu davranışlar kazanması konusunda atılması gereken ilk adım; azarlamayı, bedensel ceza vermeyi, eleştirmeyi ve başkalarıyla kıyaslamayı bırakmaktır. Kıyaslamak çocuğu reddetmektir. Onu olduğu gibi kabul edin. Başarısızlığı konusunda ailenin vereceği olumsuz tepkiler ya çocuğun okuldan ve derslerden soğumasına ya da aşırı ders çalışmasına ve sosyal etkinliklere katılmamasına yol açabilir. Bu da çocuğun psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkiler. Çocuğun her konuda desteklenmeye yüreklendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunu yaparsanız hem çocuğun kendine olan güveni artar hem de yeni başarılar elde etmek için heveslenir. Önemli olan performans değil çabadır. Yani çocuğun başarmak için gösterdiği emektir." diye konuştu.

Ay, çocuklarda okul fobisinin bulantı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, ishal ya da uykuda huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterebileceğine de dikkat çekti. Nurgül Ay, "Aile böyle bir tepki ile karşılaşırsa, mutlaka psikolojik bir destek almalıdır. Çünkü bu belirtiler fiziksel değil psikolojik bir sorunu işaret ediyor olabilir. Okul fobisi kaygı bozukluğu olan çocuklarda daha sık gözükmektedir. Psikodinamik bir alt yapısı vardır, bu yüzden gecikmeden bir uzman yardımına başvurulmalıdır." dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.