Rehber Öğretmen Nöbet Mi Tutacak

rehber öğretmen nöbet mi tutacak

Rehber Öğretmen Nöbet Mi Tutacak
07 Ağustos 2014 Perşembe 09:20

 Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 – (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve  etkinlik  saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

 (2) Ana sınıfı ve  özel  eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

 (3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

 (4) İlköğretim  kurumlarında ; okulun bina ve  tesisleri  ile öğrenci mevcudu, yatılı,  gündüzlünormal  veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler,  normal eğitim yapan okullarda  gün  süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

 (5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

 (6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20,  erkeklerde  25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

 (7) Hamile öğretmenlere,  doğuma  üç ay kala ve  doğumdan  itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

 (8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun  özelliğine  göre öğretmenler  kurulu  kararıyla kısaltılabilir.

 (9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi  işlem  yapılır.

 (10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler  kurulunda  görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

ESKİ HALİ:                                                              

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

MADDE 71 – (Değişik:RG-02/05/2006-26156)

Okulun bina ve  tesisleri  ile öğrenci mevcudu, yatılı- gündüzlünormal  veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin,  normal  öğretim yapan okullarda  gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20,  erkeklerde  25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise  doğuma  üç ay kala ve  doğumdan  sonra bir yıl nöbet görevi verilmez. 

(Ek ikinci fıkra:RG-24/12/2008-27090) Okul öncesi ve  özel  eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.

(Ek üçüncü fıkra:RG-24/12/2008-27090) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.

 

Belletici öğretmen görevlendirilmesi

MADDE 46 – (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda; öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim ve öğretim, etüt çalışmalarıyla benzeri hizmetlerin yürütülmesi için, belletici öğretmen görevlendirilir.

 (2) Belletici öğretmenler, okulda görevli öğretmenlerden, yeterli sayıda öğretmen olmaması hâlinde aynı yerleşim yerindeki diğer eğitim  kurumlarında  görevli öğretmenler arasından istekli olanlara öncelik verilerek okul müdürünün teklifi ve il/ilçe millî eğitim müdürünün onayıyla görevlendirilir. Kız öğrencilerin yatılı olarak kaldığı yerlerde, belletici öğretmenler öncelikle bayan öğretmenler arasından seçilir.

 (3) İstemeleri hâlinde, asker öğretmen ve rehber öğretmenler belletici öğretmen olarak görev alabilirler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.