Rehber Öğretmen Nöbet Tutar Mı

rehber öğretmen nöbet tutar mı

Rehber Öğretmen Nöbet Tutar Mı
09 Eylül 2014 Salı 09:53

 Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 – (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama  sınıfı  öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

 (2) Ana  sınıfı  ve  özel  eğitim  sınıfı  öğretmenlerine, boş  geçen  dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

 (3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

 (4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile  öğrenci  mevcudu, yatılı,  gündüzlü , normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda  gün  süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

 (5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa  aylığını  aldığı okulda,  aylık  aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

 (6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda,  bayanlarda  20,  erkeklerde  25  hizmet   yılını  dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak,  ihtiyaç  duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

 (7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç  ay  kala ve doğumdan itibaren  bir  yıl  süre ile nöbet görevi verilmez.

 (8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun  özelliğine  göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

 (9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi  işlem  yapılır.

 (10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

ESKİ HALİ:                                                              

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

MADDE 71 – (Değişik:RG-02/05/2006-26156)

Okulun bina ve tesisleri ile  öğrenci  mevcudu, yatılı- gündüzlü , normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda  gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa  aylığını  aldığı okulda,  aylık  aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda,  bayanlarda  20,  erkeklerde  25  hizmet   yılını  dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez.  İhtiyaç  duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç  ay  kala ve doğumdan sonra bir  yıl  nöbet görevi verilmez. 

(Ek ikinci fıkra:RG-24/12/2008-27090) Okul öncesi ve  özel  eğitim  sınıfı  öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.

(Ek üçüncü fıkra:RG-24/12/2008-27090) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.

 

Belletici öğretmen görevlendirilmesi

MADDE 46 – (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda;  öğrencilerin  yeme, yatma, dinlenme, eğitim ve öğretim, etüt çalışmalarıyla benzeri  hizmetlerin  yürütülmesi için, belletici öğretmen görevlendirilir.

 (2) Belletici öğretmenler, okulda görevli öğretmenlerden, yeterli sayıda öğretmen olmaması hâlinde  aynı  yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenler arasından istekli olanlara öncelik verilerek okul müdürünün teklifi ve il/ilçe millî eğitim müdürünün onayıyla görevlendirilir. Kız  öğrencilerin  yatılı olarak kaldığı yerlerde, belletici öğretmenler öncelikle bayan öğretmenler arasından seçilir.

 (3) İstemeleri hâlinde, asker öğretmen ve rehber öğretmenler belletici öğretmen olarak görev alabilirler.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.