Rehber Öğretmenlere Düzenleme

rehber öğretmenlere düzenleme

Rehber Öğretmenlere Düzenleme
12 Ağustos 2014 Salı 09:00

Rehber öğretmenlerin  ayrıcalıkları  bitiyor. MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre  Rehber  yeniden  tanımlanıyor.  güncellemeler  kapsamında rehberlik  servisleri , rehber öğretmen,psikolojların görevtanımları  yeniden   güncelleniyor . Rehber  öğretmenlerin  ayrıcalıkları  bitiyor. Öğretmenler arasında MEB’de en çok kayrılan ve  ayrıcalıklar  tanınan rehber öğretmenlerinin tüm  ayrıcalıkları  kaldırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı  geçtiğimiz  aylarda Talim ve Terbiye  Kurulu  kararında değişiklik yaparak öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen alanlarda düzenleme yaptı bu düzenlemenin arkasından tüm rehber öğretmenlerinin atama kararnameleri yeniden  düzenlendi ve atama branşı rehberlik olarak değiştirilmişti. Bu çalışmanın hemen arkasından Rehberlik yönetmeliği ele alındı ve  güncellemeler  kapsamında öğretmenler ve okul idarelerince en çok yapılan itirazlar dikkate alınarak düzenlemeler yapılmaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilere göre yapılan  güncelleme  çalışmasının konuları:

1-Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri öğretmenlerle aynı kapsamda  değerlendirilerek  6 saatlik çalışma saatlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği okuldaki ikili ve tekli oluşuna göre düzenlenmesinin okul idaresince nasıl yapılması gerektiği konusu açıklığa kavuşturuluyor.

2- Ek ders ayrıcalığı kaldırılıyor. okul idarecileri gibi Rehber öğretmenlerinde eğitim öğretim işine dahil edilerek, uygulama ile empati yeteneklerinin geliştirilmesi  sürejinin gereği olarak 6 saat rehberlik derslerine girmesi sağlanacak, rehber öğretmenler sınıf ortamında  öğrencileri  daha iyi tanıma beceri ve yeteneği  kazandırılarak  rehber öğretmenlerin eğitime olumlu katkıları sağlanacaktır. okul idareci ve öğretmenlerin en çok eleştirdiği konu rehber öğretmenleri olur olmaz ders ortasında gerekli gereksiz  öğrencileri  ders den almaları nedeniyle eğitimin olumsuz  etkilendiğini  sık sık dile getiriyorlardı.

3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor.  öğrencilere  anket yap bireysel danışmanlık yap dönemi yerine eğitim öğretim amacına ve türk eğitiminin amaçlarına dönük çalışmalarda rehber öğretmen aktif görev alacaktır, Orta öğretim yönetmeliğinde rehber öğretmenin görevleri ikiye ayrılacak ve eğitim öğretimle ilgili görevleri tek tek yazılacak ve yönetmelikte  yer alacak , diğer görevleri olan danışmanlık görevleri ile rehberlik görevleri rehberlik yönetmeliğinde muğlak ifadeler yerine somut ifadelerle yazılacak.

4- rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir diyen öğretmenler  öğrencilerle  ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenleridir işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini  yeniden  gözden  geçirecek .

5- Rehber öğretmen açığını kapatmak için felsefe ve psikoloji bölümü mezun olan öğretmenler arasından rehber öğretmen atama hazırlığı ve çalışması yaptığı duyumları dışarılara sızmaya başladı. Talim Terbiye  kurulu  bu konuda  gündemlerinde butür çalışma yok fakat  gelirse   değerlendiririz  demektedir.

6- okul rehberlik  servisi   öğrencilerin  bizzat başarı ve başarısızlık durumundan sorumlu olacak hatta MEB avrupanın bir çok okullarında olduğu gibi Rehber öğretmenleri sözleşmeli olarak işe alıp  performansı  düşükolanların işlerine son verme gibi düşünceleri  değerlendirmeye  aldığı duyumları da var.
MEB Milli eğitim sistemini  yeniden  yapılandırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. MEB iş üreten ve  çalışan  eğitimci arıyor eski alışkanlıklar dönemi bitti diyor . MEB ali babanın çiftliği olmadığını vurgularcasına, yat dönemi bitti diyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.