Rehber Öğretmenlere Kötü Haber

Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre Rehber yeniden tanımlanıyor. güncellemeler kapsamında rehberlik servisleri, rehber öğretmen,psikolojların görevtanımları yeniden güncelleniyor. Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. Öğretmenler arasında MEB’de en...

Rehber Öğretmenlere Kötü Haber
23 Ocak 2016 Cumartesi 23:08

Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre  Rehber yeniden tanımlanıyor. güncellemeler kapsamında rehberlik servisleri, rehber öğretmen,psikolojların görevtanımları yeniden güncelleniyor. Rehber  öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. Öğretmenler arasında MEB’de en çok kayrılan ve ayrıcalıklar tanınan rehber öğretmenlerinin tüm ayrıcalıkları kaldırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Talim ve Terbiye Kurulu kararında değişiklik yaparak öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen alanlarda düzenleme yaptı bu düzenlemenin arkasından tüm rehber öğretmenlerinin atama kararnameleri yeniden düzenlendi ve atama branşı rehberlik olarak değiştirilmişti. Bu çalışmanın hemen arkasından Rehberlik yönetmeliği ele alındı ve güncellemeler kapsamında öğretmenler ve okul idarelerince en çok yapılan itirazlar dikkate alınarak düzenlemeler yapılmaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilere göre yapılan güncelleme çalışmasının konuları:

1-Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri öğretmenlerle aynı kapsamda değerlendirilerek 6 saatlik çalışma saatlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği okuldaki ikili ve tekli oluşuna göre düzenlenmesinin okul idaresince nasıl yapılması gerektiği konusu açıklığa kavuşturuluyor.

2- Ek ders ayrıcalığı kaldırılıyor. okul idarecileri gibi Rehber öğretmenlerinde eğitim öğretim işine dahil edilerek, uygulama ile empati yeteneklerinin geliştirilmesi  sürejinin gereği olarak 6 saat rehberlik derslerine girmesi sağlanacak, rehber öğretmenler sınıf ortamında öğrencileri daha iyi tanıma beceri ve yeteneği kazandırılarak rehber öğretmenlerin eğitime olumlu katkıları sağlanacaktır. okul idareci ve öğretmenlerin en çok eleştirdiği konu rehber öğretmenleri olur olmaz ders ortasında gerekli gereksiz öğrencileri ders den almaları nedeniyle eğitimin olumsuz etkilendiğini sık sık dile getiriyorlardı.

3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor. öğrencilere anket yap bireysel danışmanlık yap dönemi yerine eğitim öğretim amacına ve türk eğitiminin amaçlarına dönük çalışmalarda rehber öğretmen aktif görev alacaktır, Orta öğretim yönetmeliğinde rehber öğretmenin görevleri ikiye ayrılacak ve eğitim öğretimle ilgili görevleri tek tek yazılacak ve yönetmelikte yer alacak, diğer görevleri olan danışmanlık görevleri ile rehberlik görevleri rehberlik yönetmeliğinde muğlak ifadeler yerine somut ifadelerle yazılacak.

4- rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir diyen öğretmenler öğrencilerle ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenleridir işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini yeniden gözden geçirecek.

5- Rehber öğretmen açığını kapatmak için felsefe ve psikoloji bölümü mezun olan öğretmenler arasından rehber öğretmen atama hazırlığı ve çalışması yaptığı duyumları dışarılara sızmaya başladı. Talim Terbiye kurulu bu konuda gündemlerinde butür çalışma yok fakat gelirse değerlendiririz demektedir.

6- okul rehberlik servisi öğrencilerin bizzat başarı ve başarısızlık durumundan sorumlu olacak hatta MEB avrupanın bir çok okullarında olduğu gibi Rehber öğretmenleri sözleşmeli olarak işe alıp performansı düşükolanların işlerine son verme gibi düşünceleri değerlendirmeye aldığı duyumları da var.
MEB Milli eğitim sistemini yeniden yapılandırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. MEB iş üreten ve çalışan eğitimci arıyor eski alışkanlıklar dönemi bitti diyor . MEB ali babanın çiftliği olmadığını vurgularcasına, yat dönemi bitti diyor.

serkan@kamu.tv.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.