Rehber Öğretmenlik İçin Felsefe Öğretmenlerinin Önünü Açın

Sayın MEB Bakanı ; Nabi AVCI Bey Çağrı Felsefe grubu öğretmenlerinin sesi çıkmadığı için mi ?. Ya da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanının kasıtlı tutumu mu? BT Öğretmeni olarak 12...

Rehber Öğretmenlik İçin Felsefe Öğretmenlerinin Önünü Açın
29 Aralık 2014 Pazartesi 20:13

Sayın MEB Bakanı ; Nabi AVCI  Bey Çağrı

Felsefe grubu öğretmenlerinin sesi çıkmadığı için mi  ?. Ya da Talim ve Terbiye Kurulu Başkanının kasıtlı tutumu mu? BT Öğretmeni olarak 12 bölüm atanabiliyorken Rehber Öğretmen kadrolarında neden Felsefe Öğretmenleri atanamamaktadır.
Medyadan takip edilebildiği kadar BT Öğretmenlerinin çoğu atanamamakta ve istihdam sıkıntısı çekilmektedir. Böyle bir sıkıntı Rehber Öğretmen kadrolarında yoktur bir taraftan kontenjanı olmayan bir alana 12 bölüm atanırken, ihtiyacı karşılanamayan Rehber Öğretmen kadrolarına felsefe grubu öğretmenleri neden atanamamaktadır?

Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya sesleniyoruz. 12 Bölüm BT Öğretmeni olabiliyorken, Felsefe Grubu neden Rehber Öğretmen olamıyor?

Her geçen gün okullarda felsefe öğretmeni norm yüzünden okullar arası halı dokur gibi sürgün edilmişcesine okul okul gezdirilmektedir.

Felsefe grubu dersleri heryıl ders saati ya azaltılmakta yada dersler bir bir kaldırılmaktadır. Felsefe okumayan bir nesil nasıl lider ve sorgulayıcı bir nesil olabilir. Felsefe dersleri olan Mantık, sosyoloji, psikoloji dersleri zorunlu olması şarttır aksi halde düşünen lider değil düşünmeyen robot nesil yetişecektir.

Felsefe Grubu Öğretmenleri olarak bizler yıllardır dershanelerde rehber öğretmenlik görevini vicdanımızdan gelen sesle, mesleki yeterliliğimizle ve kendimize duyduğumuz sonsuz güvenle başarılı bir şekilde yürütmekteyiz.

 Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının aldığı yeni bir karar ile (11.05.2011 tarih ve B.08.0.TTK.0.07.04.00.360.04/3192 sayılı kurul mütalaası ) şu an ülkemizdeki tüm özel okullarda ve rehabilitasyon merkezlerinde rehber öğretmenlik görevini biz felsefe grubu öğretmenlerine tanınmıştır.

Türkiye’de Rehber Öğretmen ihtiyacının Milli Eğitim Bakanımız tarafından 17.000 olduğu belirtilmiştir. Rehber Öğretmenliğin okul öncesine indirileceği de düşünüldüğünde bu ihtiyaç artacak daha da kapanamayacak bir hale gelecektir. Bu veri, yaklaşık  7 ila 9 milyon öğrencimizin Rehber Öğretmensiz kalacaklarını/ rehberlik servislerinden yararlanamayacaklarını gözler önüne sermektedir.
Rehber öğretmen açığından ötürü rehberlik hizmeti alamayan ve bir şekilde çeşitli suçlara karışarak okuldan tamamen uzaklaştırılan, okul köşelerinde sigara içen, uyuşturucu madde kullanan ,cinsel istismara uğrayan sorunlarından kurtulmak için şiddete, saldırganlığa başvuran binlerce öğrencimiz mevcuttur. (2009-2014 öğretim yılında disiplin ve devamsızlık gibi nedenlerle okuldan ilişiği kesilen öğrenci sayısı 404 bin 383). Bu önemli bilgiler dikkate alındığında Rehber öğretmen ihtiyacının karşılanması ve kamu yararının gözetilmesi adına, felsefe grubu öğretmenleri, her hangi bir haksızlığa mahal vermeden 3. Öncelik hakkıyla yeniden yan alan atamasını talep etmektedir. 3.Öncelik hakkı, sıfır puanlı bir PDR mezunu arkadaşımızı, doksan puanlı bir Felsefe Grubu Öğretmeni arkadaşımızdan daha öncelikli kılan sadece kamu yararı gözetilerek bahsi geçen sıkıntıları azaltmaya yönelik tanınan bir haktır.

Sadece son iki yılda yapılan 82.000 öğretmen atamasında 306 kişi felsefe grubu öğretmeni olarak atanmış ve atama taban puanları 85-86 puanlarda kalmıştır. Atanma hayali kurmaktan uzaklaştırılan, yıllarca atanmayı bekleyen bizler, felsefe grubu öğretmenleri olarak sosyal bir sorun haline gelmeden önce ve mevcut bir yan alan ihtiyacı da aşikar iken bu parametrelerin dikkate alınması için uğraş vermekteyiz. 2003, 2004 yıllarında 1’er defa ve 2011 yılında 2 defa toplamda 4 defa olmak üzere bazı dönemlerde yapılan ek öğretmen atamalarında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezun sayısı yetersiz olduğu için ve kamu yararı düşünülerek bu yönteme başvurulmuş ve Rehber Öğretmen açığı Felsefe Grubu Öğretmenleri tarafından karşılanmıştır.

Aynı amaçla yan alan hakkının 2013-2014 arası muhtemel  bir ara alım sürecinde tekrar bizlere de tanınması için gerekli yasal yollarla bize yakışan duruşla talep etmekteyiz.

DAYANAKLARIMIZ :
1. 2003 yılından bu yana MEB Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca (Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü) Felsefe Öğretmenliğine kaynak olan bizlerin Rehber Öğretmenlik yapmaları için çeşitli zamanlarda ve farklı saatlerde hizmet içi eğitime tabi tutulmamız.

2. Yıllardan beri özel öğretim kurumlarında Rehber Öğretmen olarak çalışıyor olmamız.

3. Son olarak 2013 yılında MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğünce düzenlenen 840 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmet İçi Eğitim Programı ile bundan böyle bizlerin Rehber Öğretmen olma statüsü kazanmış olarak;
a) Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde
b) Özel Okullarda, Kolejlerde
c) Özel Ana Okullarında vb. tüm özel eğitim ve öğretim kurumlarında Rehber Öğretmenlik yapabileceğimizin belirlenmesi.

4. MEB önceki yıllarda yeterli sayıda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu olmadığından dolayı ihtiyacı karşılamak için Felsefe Grubu öğretmenlerini Devlet Okullarında görevlendirerek güvenmiş ve bizlerden yararlanmıştır. Bakınız;
a) 2003 MEB İlk Atama Kılavuzu
b) 2004 MEB İlk Atama Kılavuzu
c) Haziran 2011 Öğretmenlik için Başvuru ve Atama Kılavuzu
d) Ağustos 2011 Öğretmenlik için Başvuru ve Atama Kılavuzu
Saygılarımızla…

Mağdur felsefe öğretmenleri


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.