Rotasyon Bazı Yöneticileri Hasta Etti!

ROTASYON BAZI YÖNETİCİLERİ HASTA ETTİ!

Rotasyon Bazı Yöneticileri Hasta Etti!
06 Haziran 2014 Cuma 00:21

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Yaklaşan şube müdürlüğü rotasyonunda burnumuza kötü kokular gelmeye başladı. Bildiğiniz üzere geçen yıl taşra yöneticileri rotasyonu son saniye üçlük atışıyla iptal edilmişti. Yine konuyu takip edenler bilirler ki geçen yıl bir yakınının hastalığını öne sürerek heyet raporu alanların raporları bile geçerli sayılmamıştı. Gerekçe olarak da gidilen illerde de sağlık hizmetlerinin bulunması gösterilmişti ve işin doğrusu olması gereken de buydu.

Duyumlarımıza göre bu yıl işler biraz farklı yürüyor. Bizzat Bakanlıktan bazı yetkililer arayan hatırlı şube müdürlerine: ‘Rapor al bulunduğun yerde kalmanı sağlayalım.’ Veya ‘ Rapor al istediğin yerlere öncelikli olarak gitmeni sağlayalım.’ Diyorlarmış. Şimdiden heyet raporu alan çok sayıda şube müdürü olduğunu duyuyoruz. Hâlbuki günümüzde neredeyse tüm illerimizde donanımlı hastaneler mevcuttur. Çok nadir bazı hastalıklar dışında birçok sağlık sorunu hemen tüm illerimizde sunulmaktadır.

Çocuğuna hiperaktivite raporu alıp gönderen mi ararsınız, tekerlekli sandalyede hastası olduğunu ileri süren mi ararsınız neler neler. Fakat önemli değil, eğer bir siyasi bağlantınız varsa baş ağrısı raporuyla bile rotasyon önceliği sağlamanız mümkün.

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği ile Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 31. Maddesinin 2. Fıkrası şöyle: ‘(2) Görev yapmakta oldukları ilde kendisinin, eşinin veya çocuklarından birinin tedavisinin mümkün olmadığını Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden son altı ay içinde alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendiren yöneticiler, sağlık mazeretine dayalı yer değiştirme talebinde bulunabilirler. Bakanlık, ibraz edilen raporları değerlendirerek sağlık mazeretini kabul ettiği yöneticilerin yerinde bırakılmasına ya da tedavisinin yapılabileceği bir sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu veya sağlığının olumsuz etkilenmeyeceği, öncelikle aynı veya sırasıyla üst hizmet bölgesine atanmasına karar verir.’

Burada dikkat edilirse her yıl rapor tazelenir gibi bir hüküm de yok. Yani bir kez raporu kabul ettirirseniz sonraki rotasyona kadar yerinizde pekala kalabilirsiniz.

Alınacak bir raporda iki satır: ‘Şu şu gerekçelerle hastanın bulunduğu ilden başka yere gitmemesi gereklidir.’ Gibi veya benzer bir rapor aldınız mı rotasyondan yırtıyorsunuz.

Umarız biz yanılıyoruzdur ve Bakanlık rotasyonu baypas yapma amacı güden bu uyanıklığa göz yummaz.

MEB’in her konuda olduğu gibi bu konuda da adil olacağına inanıyoruz!!!

 

Oğuz AVŞAROĞLU

Personelmeb.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.