SADECE İL DIŞI DEĞİL, ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ MAĞDURİYETİ DE GİDERİLMELİDİR..

SADECE İL DIŞI DEĞİL, ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ MAĞDURİYETİ DE GİDERİLMELİDİR ..

SADECE İL DIŞI DEĞİL, ÖĞRETMENLERİN İL İÇİ MAĞDURİYETİ DE GİDERİLMELİDİR..

Ağustos 2015 Öğretmenlerin İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde il içi ve il dışı atamaların aynı anda yapılması yerine önce il içi, sonra da il dışı atamaların yapılması gerekliliğini ifade etmemize rağmen atamalar aynı anda yapılmış, il dışı tercihlerinde 41. Maddedeki “tercih dışında atanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyen öğretmenlerden tercihlerine yerleşemeyenlerin atamaları istedikleri ilçe emrine yapılmıştır. MEB’den bugün yapılan duyuruya göre il dışından başvuru yapıp ataması gerçekleşmeyenler için 01.09.2015 24:00’a kadar ilçe emrine atanma başvuru hakkı tanınmıştır.

 

Ayrı kalmış eşlerin, farklı illerde ve ilçelerde görev yapmak zorunda kalarak parçalanmış ailelerin bir araya gelebilmeleri için umut bağladıkları özür grubu atamaları çok önemlidir. Ancak aynı ilde olup farklı ilçelerde görev yapan, evleri ayrı olan, hafta sonları bir araya gelebilen veya her gün kilometrelerce yol gidip gelmek zorunda kalan öğretmenlerin de mağduriyetlerinin giderilmesi için il içi başvurulara da ilçe emri uygulamasının getirilmesi elzemdir. Son 3 yıldır sadece il dışı başvurularda yapılan il veya ilçe emri uygulaması, il içi atama bekleyen öğretmenlerinin atanma ihtimallerini yıldan yıla imkânsız hale getirmektedir. 

Bu noktada MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN’in 5 Kasım 2013’te attığı “Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme yapacağız. Bu kez il içinde mağdur olan arkadaşların mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. Herkese iyi akşamlar... Küçük bir düzeltme il dışı için de başvuru alacağız tabi ki, ama önceliğimiz bu kez il içi özre bağlı yer değiştirmeler...” şeklindeki twitlerini hatırlatmak gerekir. Aradan geçen 2 yıllık süreye rağmen halen il içi mağduriyetler giderilmemiştir. Bakanlığımızın son duyurusunun güncellenerek il dışı başvurulara açılan ilçe emri uygulamasına il içi başvuru yapan öğretmenlerimizin de eklenmesiyle il dışı atamalardaki hassasiyetin il içinde de gösterilmesi ve öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Tekin KORKU

Eğitim Bir Sen Ankara 4 Nolu Şube Başkanı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması