Şair Ve Yazar Rasim Köroğlu Vefat Etti

Türkiye’nin önemli şair ve yazarlarından Rasim Köroğlu 61 yaşında hayatını kaybetti. Cuma günü memleketi Eskişehir’de Sami Ramazanoğlu Camii’nde Cuma namazına mütakip düzenlenecek olan cenaze törenin ardından Köroğlu, son yolculuğuna...

Şair Ve Yazar Rasim Köroğlu Vefat Etti
30 Ekim 2014 Perşembe 14:31

Türkiye’nin önemli şair ve yazarlarından Rasim Köroğlu 61 yaşında hayatını kaybetti. Cuma günü memleketi Eskişehir’de Sami Ramazanoğlu Camii’nde Cuma namazına mütakip düzenlenecek olan cenaze törenin ardından Köroğlu, son yolculuğuna uğurlanacak. Köroğlu’nun, bir süredir rahatsızlığı nedeniyle Ankara Haccettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gördüğü, bu sabah itibariyle de vefat ettiği belirtildi.

Mart 1953'de Eskişehir’in Beylikova ilçesi, Halilbağı köyünde dünyaya gelen Köroğlu, ilkokulu ve ortaokulu Beylikova’da bitirdi. 1974 yılında Ankara Erkek İlköğretmen Okulundan mezun oldu. Öğretmenliği sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön lisans bölümünü bitirdi. 25 yıl sınıf öğretmeni olarak çalıştıktan sonra Şubat 2000 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başlayan Köroğlu, âşık edebiyatı üzerine araştırma ve incelemelerde bulundu. ‘Âşıklar Sohbeti’ adı altında televizyon programları yaptı. Yurt içinde bir çok ilde yapılan şairler ve aşıklar programlarına katıldı, bir kısmını yönetti. Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde gerçekleştirilen şiir programlarında yer aldı. Kendisine ait mizahi şiirlerden, çeşitli halk hikâyelerinden, fıkralardan oluşturduğu ‘Taşlama Şhow’ adlı sahne programlarını yurt içinde ve yurt dışında sergiledi. TRT başta olmak üzere birçok ulusal televizyonlarda çeşitli programlara konuk oldu.

AŞIKLIK GELENEĞİNİ ÜNİVERSİTELERDE ANLATTI

Şiirleri yerli ve yabancı basında, çeşitli gazetelerde, dergilerde yayınlanan Köroğlu, ‘Atatürk’ şiiri Milli Eğitim Bakanlığı Türkçe ders kitaplarında yer aldı. Fransa / Lyon Jean-Moulin Üniversitesi'nde Türk Halk Şiirini, Ankara Gazi Üniversitesi ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi başta olmak üzere bazı üniversitelerimizde âşıklık geleneğini anlattı.

CUMHURİYETE İZE BIRAKAN 7 ÖĞRETMENDEN BİRİ SEÇİLDİ

Köroğlu, Cumhuriyetin 80. yılı kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık Makamının 30.09.2003 tarih ve 1872 sayılı (2003/83) genelgeleri uyarınca Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kurduğu komisyon tarafından ‘Cumhuriyetin Kuruluşundan Günümüze İz Bırakan yedi öğretmen’den birisi olarak seçildi.

'Eskişehir Şairler Derneği’ üyesi olan Köroğlu, Azerbaycan Cumhuriyetinde faaliyet gösteren ‘Ulduz (yıldız) Aşıklar Birliği’ne de ozan-âşık geleneğimizin, saz-söz sanatımızın yaşatılmasında bütün dünyaya tanıtılmasında gösterdiği hizmetlerden dolayı fahri üye olarak kabul edildi. Köroğlu’nun ‘Televizyon’ adlı şiiri Prof. Dr. Erman Artun'un ‘Âşıklık Geleneği ve Âşık Edebiyatı’ adlı kitabında toplumsal taşlamaya örnek olarak verildi. Yine, Ahmet Saraçoğlu'nun ‘Dil ve Edebiyat Terimleri Sözlüğü’ adlı eserinde ‘Futbol’ şiiri yergiye, ‘Sosyete Sofrası’ adlı şiiri hicve örnek gösterildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 'halk şairi' olarak kayıtlı bulunan Köroğlu'nun ‘Körün Taşı’ ve ‘Kitabın Ortasından’ adlı yayınlanmış iki şiir kitabı bulunmakta.

RASİM KÖROĞLU’NUN ALDIĞI ÖDÜLLER

1998 yılında Türk Güreş Vakfı Adana Şubesi'nin açtığı 'Güreş' konulu şiir yarışmasında birincilik. 1998 yılında Aziziye Dergisi'nin açtığı 'Emirdağ' konulu şiir yarışmasında ikincilik. 1999 yılında Âşık Veysel Kültür Derneği'nin açtığı 'Âşık Veysel' konulu şiir yarışmasında plaketini Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in elinden aldı. 2000 yılında ANASAM'ın (Anadolu İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) açtığı 'Öğretmen' konulu şiir yarışmasında ikincilik. 2001 yılında 36. Konya Âşıklar Bayramı'nda 'Atatürk' şiiri ile 'Yılın Yedi Şiiri' ödülü. 2001 yılında 36. Konya Âşıklar Bayramı'nda 'Mizahi Şiir' dalında birincilik ödülü. 2005 yılında Antalya Şair, Ozan ve Yazar ve Ressamları Kültür Derneği tarafından düzenlenen Antalya İkinci Şairler Buluşması’nda ‘Şiir Büyük Ödülü’ne layık görüldü. 2006 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Sanatçılar Çalışma Grubu tarafından verilen ‘Türk Şiirine Hizmet Ödülü’. 2007 yılında ‘Osmaniye Folklor Araştırma Derneği’ince verilen ‘Geleneksel Aşık Feymani Şenlikleri’ kapsamında, Yüksel Özden anısına ‘Karacaoğlan Ödülü’nü aldı. Şair’in Körün Taşı (Taşlamalar) adlı şiir kitabı 1999 yılında yayınlandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.