Şantiye Şefileri Öğretmen, Mühendis Ve Mimar Olmak Zorunda

Çalışma hayatını ilgilendiren tasarıya göre, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, iş sağlığı ile ilgili aksatılan konularda iş verene yazılı olarak bildirecek. Acil giderilmesi gereken konular yani işçi hayatı riske atılıyorsa ve buna karşı önlem alınmamışsa Çalışma Bakanlığı'na ihbar edilecek.

Şantiye Şefileri Öğretmen, Mühendis Ve Mimar Olmak Zorunda
10 Aralık 2014 Çarşamba 13:01

Tasarıya göre, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, iş sağlığı ile ilgili eksiklikleri işverene yazılı bildirecek  personel  Eksikliklerin acil durdurma gerektirmesi, yangın, göçme, patlama, kimyasal sızıntı riski içermesine rağmen işveren gerekli tedbiri almazsa hekim ve uzman Çalışma Bakanlığı'na ihbarda bulunacak. Bu durumda bildirim yapmayan hekim ve uzmanın belgesi 3 ay, tekrarında 6 ay askıya alınacak.

A yerine B sınıfı uzman

İş güvenliği konusundaki yazılı talimatları uygulamayan işçiler, işten atılacabilecek. Güvenli olmayan işyerindeki iş durdurma kararının uygulanmasında polis ve Jandarma kullanılabilecek. Çok tehlikeli sınıfta bulunan ve kamudan ihale ile alınan yerlerde iş gücü kapasitesi artırmadan veya teknolojiyi geliştirmeden üretim zorlaması yapılamayacak. Yapan kapatılacak. Kapatılan yerde üretim yaptırana 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ölümlü iş kazası olan işletmede kusuru bulunan işveren, 2 yıl kamu ihalelerine katılamayacak.

Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirenlere geriye dönük ceza kesilmeyecek. Çok tehlikeli işyerlerinde A sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı yerine 1 Ocak 2018'e kadar B sınıfı belgeli uzman görevlendirilebilecek. B sınıfı yerine ise C sınıfı uzman 2017 başına kadar görevlendirilebilecek.

Mesleki yeterlilik şartı

Şantiye şefi olmak için tekniker, teknik öğretmen, mühendis ya da mimarlık diploması aranacak. Madencilerin mesleki yeterlilik sınav ücreti 2017 sonuna kadar alınmayacak. Ölümlü iş kazası yaşanmayan işletmeleri prim teşviği uygulanacak.

Ermenek'te hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına ve kazadan kurtulanlara brüt asgari ücret kadar devlet tarafından ödeme yapılacak. Yeraltı maden işçilerinin çalışma süresi günlük en fazla 7.5, haftalık 37.5 saat olacak.

Uzaktan çalışma

Tasarıda, işçi haklarını gerilettiği için sendikalarca eleştirilen "uzaktan çalışma" da iş mevzuatına eklendi. Buna göre, işyerine gelmeden çalışan işçiler çalışma saat ve günleri kadar puanlanacak ve ücret alacak. Bu işçilerin kıdem tazminatı ve yıllık izin gibi hususları, daha sonra yönetmelikle belirlenecek. Evden çalışan işçilerin kullanacağı malzeme, ücreti, işverenle nasıl iletişim kuracağı da sözleşmeyle belirlenecek.

 Milliyet

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.