Sayın Avcı, Okullara ve Öğrencilere Yazık Etmeyin!

Twitter fenomeni olan ve yazdıklarının doğru çıkmasıyla bilinen Fuat Avni, Fetullah Gülen cemaatine yakın kabul edilen okul ve dershanelerine kapatılma girişimi olacağını yazdı.

Sayın Avcı, Okullara ve Öğrencilere Yazık Etmeyin!
07 Ekim 2015 Çarşamba 00:45

Twitter fenomeni olan ve yazdıklarının doğru çıkmasıyla bilinen Fuat Avni, Fetullah Gülen cemaatine yakın kabul edilen okul ve dershanelerine kapatılma girişimi olacağını yazdı.

Fuat Avni’nin yazdıkları gerçekten akıllara durgunluk verecek cinsten. Eğitim öğretim sürerken bu okullara baskın yapılması ve öğrencilerin mağdur edilmesi korkunç sonuçlar doğurur.

Bizim Sayın Nabi Avcı’ya açık çağrımız şudur: Sayın Avcı, sakın böyle bir uygulama yapmayın! Kurumların kusuru varsa mevzuat çerçevesinde uyarıda bulunun ve gerekiyorsa hukuk içerisinde ceza da verin, ancak siyasi gerekçelerle bu kurumları kapatıp büyük bir kaosa yol açmayın.

Bilin ki bu okulları bırakın kapatmak, öğrenciler derste olsun olmasın polisle yapılacak bir baskında tüm veliler maddi manevi tazminat davaları açacaklardır.

Çocuklarının eğitiminin sekteye uğraması, çocuklarının psikolojilerinin bozulması karşısında her veli konuyu hukuka taşıyacaktır.

Bakalım özel öğretim kurumlarında kapatma işlemi nasıl oluyor:

“MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptali ve geçici olarak kapatma

MADDE 9 – (1) Kanunun 7 nci maddesi(*) hükümlerinde belirtilen durumların gerçekleşmesi hâlinde kurumların kurum açma izinleri ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir veya kurum geçici olarak kapatılır.

(2) Geçici kapatma cezası verilen kurumların, geçici kapatma cezası sürelerinin dolması ve valiliklerce eksikliklerini tamamladıklarının tespit edilmesi durumunda öğretime devam etmelerine izin verilir. (Değişik cümle:RG-8/8/2015-29439) Maarif müfettişlerince eksikliklerini süresi içerisinde tamamlamadığı tespit edilen kurumlar hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanarak bu kurumların kurum açma izinleri ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir.

(3) (Ek:RG-5/7/2014-29051) Dönüşüm sürecinin bitiminde dönüşme talebinde bulundukları örgün eğitim kurumunun haiz olması gereken şartları karşılayamayan kurumların kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilerek faaliyetlerine son verilir.

(4) (Ek:RG-5/7/2014-29051) Geçici kapatma cezaları okullarda ders yılı bitiminden, diğer kurumlarda ise verildiği ayı izleyen ayın birinci iş gününden itibaren uygulanır. Geçici kapatma cezası verilen kurumlar bu süre içerisinde eğitim öğretim faaliyeti ve öğrenci/kursiyer kaydı yapamazlar.

(*)Ad verme

MADDE 7 – (1) (Değişik:RG-21/8/2014-29095) Kurumlara, 1739 sayılı Kanunda belirtilen Türk millî eğitiminin genel ve özel amaçları ile temel ilkeleri doğrultusunda kurumun amacına, eğitim programına ve düzeyine uygun, belli bir anlam taşıyan, azınlık, yabancı ve milletlerarası okullar hariç Türkçe ad verilir. Azınlık, yabancı ve milletlerarası okullar hariç, diğer kurumlara ülke, millet, yabancı kurum ve kuruluş adları verilemez.

(2) Kurum adları, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatıyla birlikte verilir. Kurumların adları, birinci fıkraya uygun olmak şartıyla kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatını veren merciin onayı ile değiştirilebilir.

(3) Kurumların ad ve unvanlarının, başka kurumlar tarafından kullanılmasında, 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 7/12/1994 tarihli ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ile 24/6/1995 tarihli ve 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uygulanır. ”

 

Görüldüğü gibi yönetmelikte kurum kapatmanın şartları belirlenmiş. Ancak burada bir husus dikkatlerden kaçmıyor. Dokuzuncu maddenin 2. Fıkrası adeta kurum kapatmaya zemin hazırlamak için konulmuş gibi duruyor. “Maarif müfettişlerince eksikliklerini süresi içerisinde tamamlamadığı tespit edilen kurumlar hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanarak bu kurumların kurum açma izinleri ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir.” cümlesi nasıl bir cümledir?

Düşünün ki maarif müfettişleri ‘Merdiveni 70 cm’den 80 cm’e çıkarın.’ dedi ve 1 ay süre verdi. Süre bitiminde –art niyetliyse ki öyle görünüyor- ölçüyor ve 79 ya da 81 çıkıyor. Yukarıdaki cümleye göre böyle bir gerekçeyle koca kurumu kapatabilirler.

Yönetmeliğe öyle bir madde konulmuş ki 1 santim için binlerce öğretmen, öğrenci ve veli mağdur edilebilir!

Yönetmeliğin –en azından bahse konu cümlesi- dava edildi mi bilmiyorum ama 60 günlük dava açma süresi 08.10.2015 tarihinde doluyor bizden söylemesi. Bu madde kesin olarak dava edilmelidir. Bir kurumun kapatılması için gereken şartlar böyle genel ifadelere bırakılamaz. Tüm detaylarıyla hangi durumda ne ceza verileceği net olarak belirtilmelidir. Ve aslolan kapatmak değil açmak ve açık tutmak olmalıdır!

Özetle

Cemaate nispet edilen okullar aslında şahısların ya da vakıfların malıdır. Bu okullara öğrencilerini gönderenlerin de büyük çoğunluğu cemaate üye değildir. Ayrıca cemaate mensup olmak suç da değildir. Varsa suç işleyen bireysel olarak tespit edilip haklarında adli ya da idari işlem yapılmalıdır. Böyle genel bir cezalandırma çok büyük yıkımlara yol açar.

 

İşte Fuat Avni’nin yazdıkları:

1. …….., oğlunun kaçmasının ve özel kasalarını yurtdışına birer ikişer göndermesinin konuşulmasından ötürü oldukça öfkeli.

2. …….'e geniş çaplı ve ses getirecek algı operasyonu lazım. Cemaat kurumlarının kapatılmasını sağlayacak bir kumpas tasarlandı.

3. Vaziyet Nabi Avcı'ya iletildi. Avcı, yorgun ve isteksiz olsa da bürokratlara çalışma yapmaları talimatı vermek zorunda kaldı.

4. Plana göre 8-9 Ekim'de Ankara'da, her ilden ayrı ayrı belirlenen partili Maarif Müfettişlerine seminer verilecek.

5. Partili müfettişlere, Cemaat kurumlarının geçici veya temelli kapatılması için 'uydurulan' yeni denetim standartları anlatılacak.

6. Seçimden önce kapatılmalı denilen okul ve dershanelere seminerden sonra 'denetim' adı altında yeni bir baskın dalgası hazırlıyorlar.

7. Oyunun sonuna yaklaştığını her gün biraz daha hisseden ……..'in panikle attığı adımlar avanelerin endişesini daha da artırıyor.

'Dalga dalga gelecekler, tek dalgada gidecekler' demiştim. En çok bu cümlemden korkuyorsun. Az kaldı. Korkma, titre.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.