Sayın Başbakan, Eğitim Öncelikli Mesele Olmalıdır

Sayın Başbakan, eğitim öncelikli mesele olmalıdır

Sayın Başbakan, Eğitim Öncelikli Mesele Olmalıdır
19 Eylül 2014 Cuma 14:35

 Mazisi şeref levhalarıyla dolu şu koca ülkenin Başbakanı olmanın şanlı bir vazife olduğunu paylaşmamızla birlikte, ülke insanımızın sevk ve idaresine yönelik vazifenizin hassasiyeti şuurunu da çok iyi değerlendirmekteyiz.
 
Ülkemizin mevcut meselelerinin halli cihetinde, özel ehemmiyet arz ederek öne çıkan konu eğitim meselesidir. Ülkemizin ve insanımızın parlak geleceğine daha çok katkı sağlanması adına eğitim meselesine eğilmek öncelikli meseledir.

Çok uzun yıllardır eğitimin her kademesinde ve ülkemizin dört bir yanında, öğretmen, eğitim idarecisi ve eğitim uzmanı olarak görev yapan birisi olarak, mevcut eğitim sistemiyle muasır medeniyet (!) seviyesine ulaşmanın pek mümkün olmadığı görülmektedir. Ayrıca mükerrem insan tipini yetiştirme konusunda iyi ve yeterli bir seviyeye ulaşılmadığı gibi, ulaşılamayacağı kanaatimi de belirtirim.

Antidemokratik bir yapıda olduğu ve bir çok yönleriyle de olumsuzluklarla gündeme gelen mevcut eğitim sisteminin varlığında, bu söylemlerde hakikat payının olduğunu da ifade etmiş olayım. 

Eğitim unsurunun çok önemli olduğu herkes tarafından kabullenilen bir realitedir. Ülkelerin geleceği gibi, insanının da geleceğini önemli ölçüde etkileyen bu unsur, ülkelerin ve insanlarının kaderiyle çok yakından alâkadarlığı da tartışılmayacak bir gerçektir.
Maziden günümüze bilhassa yakın tarihte eğitim sistemi üzerinde meydana getirilen olumsuzluklar, ülkemizi ve insanımızı kahir ekseriyetle incitici projeler halinde süregelmiştir. Mevcut eğitim, sağlıklı bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda, sistemin şahıs/şahısları öne çıkaran, dayatmacı, antidemokratik ve tek tip insan yetiştirmeye matuf kaide ve kurallarla dolu olarak dizayn edildiği gün gibi ortadadır.

Gelişen ve değişen dünya konjonktüründe ülkemizin eğitimde gelişmişlik seyrine dahil olmaması kadar olumsuz ne olabilir?
Yeni Türkiye söylemiyle, ülkemizi doğru istikamette seyreden ve insanımıza, öz kültür değerlerimize ve fıtrata uygun bir eğitim sisteminin varlığını zarurî hale getirmiştir.

Eğitimde şekil, fizikî durumlar, araç-gereç ve donanım açısından son derece iyi gelişmişlikler arz ediyor. Fakat, eğitim sisteminin muhtevası bakımından, yani müfredat, ders kitaplarındaki konular, manevî değerlerimize yönelik bilgi eksiklikleri ve yeterli olmayan öğretilerin yanı sıra, öğretmen yetiştirmedeki eksikliklerle birlikte şahsı öne çıkaran söylemler noktasında ciddî eksikliklerin giderilmesi eğitimin öncelikli meselesi olmalıdır.

Bütün bu değerlendirmelerden hareketle, yeni Türkiye’nin eğitimde ve eğitim sisteminde yeni yaklaşımlarına, fitrî eğitim modeli projelerine eğilmeli ve en kısa zamanda pratiğe geçirilmelidir, diyoruz..

Bediüzzaman’ın eğitim modelini incelettiriniz
Eğitim meselesindeki problemleri izale adına Bediüzzaman’ın eğitim modelini incelettiriniz. Bediüzzaman, “Eski hal muhal, ya yeni hal veya izmihal” der.

Bediüzzaman’ın şu olumlu ve günümüze uygun tesbiti mevcut eğitim sisteminin iyileştirilmesi yönünde de geçerlidir. 
Bir başka ifadesinde yine şöyle der, Bediüzzaman:

“Aklın nuru medeniyet fenleridir. Vicdanın ziyasi din ilimleridir. İkisinin imtizaciyle hakikat tecelli eder.”
Yine bir başka ifadesinde de; “Bizim düşmanımız üçtür; cehalet, zaruret ve ihtilâftır. Bu üç düşmana karşı san’at, marifet ve ittifak silâhıyla savaşacağız.”

Sonuç: Sistemin yeniden formatlanması gerekmektedir.

Çözüm yolu: Bediüzzaman’ın eğitim modeli günümüze ölçüdür.

Hayırlı hizmetlerinizde başarılar diliyorum...


Mustafa Öztürkçü
Yeni Asya

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.