Seçim Sonrası Meb Senaryoları

Ülke gündemi yangın çıkmış fişek deposu gibi, ne zaman ne patlayacak belli değil. Aynı gün birden fazla gündem değişiyor. Seçim sathı mailine girmiş olan Türkiye’nin 7 Hazirana kadar çok daha önemli gelişmelere gebe olduğu görüntüsü git gide kesafetini artırıyor.

Seçim Sonrası Meb Senaryoları
24 Mart 2015 Salı 10:58

Ülke gündemi yangın çıkmış fişek deposu gibi, ne zaman ne patlayacak belli değil. Aynı gün birden fazla gündem değişiyor. Seçim sathı mailine girmiş olan Türkiye’nin 7 Hazirana kadar çok daha önemli gelişmelere gebe olduğu görüntüsü git gide kesafetini artırıyor.

Hülasa zaten 17-25 Aralıktan bu yana ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ düzeni en son Cumhurbaşkanı Hükümet gerilimiyle ivme kazandı. Evet, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Peki, bu gelişmeler Milli Eğitim Bakanlığı personelini nasıl etkiler?

Bu soruyu seçim sonrası senaryolarla didiklemek istiyorum:

Seçimi AKP Tek Başına Kazanırsa Ne Olur? 
AKP’nin tek başına iktidar olması durumunda bu başarı kime ait olacaktır? Davutoğlu’na mı Erdoğan’a mı? Başkanlık sistemi konusunda hükümet Erdoğan kadar istekli olacak mı? En son Arınç’ın açıklamalarının –her ne kadar kendisi aksini söylese de- Başbakana rağmen olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Dolayısıyla AKP tek başına iktidara gelse bile şimdiki düzen devam etmeyecektir.

MEB’de neler değişir sorusuna gelince: İktidar değişmişçesine gelişmeler bekleyebiliriz. Yönetici atamaları yeniden yapılıp adil bir sınavla her kesime eşit yaklaşıp bir barış ortamı tesis edilmek istenecektir. Herkes biliyor ki 6528 sayılı kanun normal bir hukuki süreç ürünü değildir. Hatta yeni dönemde AKP, paralelle mücadele adı altında yapılan toplu kıyımı durdurup orada da bir barış tesis edebilir. Erdoğan’nın etkisinin azalmasıyla MEB’de normalleşmenin önü açılabilir.

Seçim Sonrası AKP’nin İçinde Olduğu Bir Koalisyon Olursa Ne Olur?

Bu soruyu iki seçeneğe ayırmalıyız

BİR: AKP-HDP koalisyonu: Makro siyasette ciddi etkileri olacağından dolayı AKP böyle bir koalisyondan kaçınabilir. Böyle bir koalisyon olsa bile hiçbir şey bugünkü gibi olmaz. HDP’nin bugüne kadar verdiği soru önergeleri ve etkili muhalefeti göz önünde bulundurulursa HDP bugünkü adaletsizliğe ortak olmayacaktır. Böyle bir iktidarla atamalarda adil bir sisteme geçilmesi sağlanır ve EBS’nin mutlak hakimiyeti kırılır.

İKİ: AKP-MHP koalisyonu: Bunca keskin ayrışmadan sonra MHP en azından Erdoğan’ın mutlak hakimiyeti durumu olursa böyle bir koalisyonda yer almayacaktır. Hükümet vesayeti kabul etmez de bağımsız şekilde koalisyon yaparsa MHP böyle bir koalisyona evet diyebilir. Böyle bir koalisyonda 6528 sayılı kanundan sonra atanan tüm yöneticilerin görevden alınması ve objektif şekilde yeni atamaların yapılması gündeme gelir. İlçe müdürlükleri ve üstü atamalarda iki parti Türkiye’yi parseller ve kendi siyasetine yakın kişileri göreve getirmeye kalkarlarsa bugünden çok da farklı bir durum ortaya çıkmaz.

Seçim Sonrası AKP’nin İçinde Olmadığı Bir İktidar Gelirse Ne Olur?

İşte o zaman çok önemli gelişmeler olur. 7 Hazirandan önce göreve gelen okul müdür yardımcısından müsteşara kadar herkes derhal görevden alınır. Bu kişilerin tüm iş ve işlemleri didik didik edilir ve mümkün olan her hususta idari ve adli işlem başlatılır.

Usulsüz görevlendirme ve atamalardan kaynaklanan ne kadar kamu zararı varsa tamamı kişilerden tazmin edilir. Okul müdürü değerlendirmelerini yapan herkes istisnasız incelenir ve soruşturulur. Üstelik tüm bu görevden almalar için yeni mevzuat düzenlemesine gerek duyulmaz zira AKP döneminde bunun tüm hazırlıkları yapılmış oldu zaten! Görevden almalar yaşanırken bir Allah’ın kulu çıkıp da ‘Bizi haksız yere görevden alıyorlar.’ diyemez.

İçinde CHP de olsa kimse bundan böyle kılık kıyafet konusunda geriye gidemez. İnsanlar özgürce inançlarının gereğini yaparlar. Çünkü CHP bilir ki bir kez daha dini sembollerle mücadele ederse kıyamete kadar iktidar yüzü göremez.

İmam hatip ortaokullarının açık kalmaya devam etmesi kaydıyla 5+3+4 sistemi yeniden tartışmaya açılır. Nasıl 28 Şubat mağdurları iade-i itibara kavuşmuşsa 17/25 Aralık mağdurları da haklarına kavuşur. 

ÖZET:
Son dönemlerde kısa açıklama yapmak moda oldu ya ben de buna uyuyorum: Hiçbir Şey eskisi gibi olmayacak!

Oğuz AVŞAROĞLU
personelmebhaber.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.