Seçim Sonrası Rekor Atama

7 Haziran seçimi sonrası oluşan yeni Meclis tablosu içerisinde geçici hükümetin kendisini hâlâ hükümet gibi algıladığını söyleyen CHP'li Gök, ona göre tasarruflarda bulunduğunu kaydetti.

Seçim Sonrası Rekor Atama
07 Temmuz 2015 Salı 11:14

"İktidardan düşmüş hükümet tarafından 663 üst düzey atamayapıldı" diyen Gök bunun hukuksuz olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. "7 Haziran seçimlerinde
iktidarını kaybetmiş bir parti harıl harıl çalışıyor, atamalar yapıyor” diyen Gök, kararnamelerle 663 üst düzeyatamayı gerçekleştirdiğini söyledi.

BUGÜN GAZETESİ

HÜKÜMET KURMA GÖREVİ BEKLİYOR

CHP’li Levent Gök, 7 Haziran seçimlerinden bir aya yakın bir zaman geçtiğini, Meclis’te yemin töreni yapıldığını belirtti. Gök, önceki uygulamalarda milletvekillerinin yemininden bir ya da iki gün sonra hükümet kurma görevi verildiğini söyledi.Hükümet kurma görevinin kime verileceğinin belli olmadığını ifade eden Gök, “Cumhurbaşkanı bu konuda görevini yapmamaktadır” dedi.

HARIL HARIL ÇALIŞIYORLAR

Meclis Başkanı’nın tavrını da eleştiren Gök, "Başkanlık Divanı oluşturulmuyor, komisyonlar oluşturulmuyor, RTÜK üyesinin seçimi yapılmıyor, çok önemli Suriye gibi bir konuda Meclis’e bilgi verilmiyor ama 7 Haziran seçimlerinde iktidarını kaybetmiş bir parti harıl harıl çalışıyor, atamalar yapıyor" diye konuştu.

AHLAKA AYKIRI

Yapılan yeni atamalara dikkat çeken Gök sözlerini şöyle sürdürdü: "İktidardan düşmüş olan AKP hükümeti istifasını Cumhurbaşkanı’na sunup bu istifası kabul edildiği süreçten bugüne kadar çıkartmış olduğu kararnamelerle 663 üst düzeyatamayı gerçekleştirmiştir. Nedir bu telaş, yangından mal mı kaçırıyorsunuz, bu teamüllere, ahlaka uygun mudur? İktidardan düşmüş bu geçici hükümetin yaptığı bütün bu atamaların tümü hukuken, siyaseten, teamüllerimize ve ahlaka aykırıdır.”

'ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR'

"Bir geçici hükümetin böyle bir tasarrufu olursa ne olur" diye soran Gök, daha sonra 2004 yılında konuya ilişkin Danıştay 5. Dairesi'nin verdiği bir kararı hatırlattı. Gök, kararı bu atamaları yapan ve o görevlere gelenlere hatırlatmak istediğini kaydetti.

BU ATAMALAR GEÇERSİZ

Kararda, geçici bir hükümetin yapmış olduğu atamaların çok acil bir atamadeğilse siyasi amaçlı olduğunun söylendiğini aktardı ve yapılan 663 atamanın tümünün geçersiz olduğunu söyledi. Danıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili kararına ilişkin soru üzerine Gök, “Bu konuda öğretmenlerle ilgili verilmiş olan Danıştay’ın vermiş olduğu mahkeme kararının derhal uygulanması gerekir. Bu kararı uygulamayan başta bakan olmak üzere bütün görevliler kararı uygulamamak suretiyle görevlerini yapmaktan kaçınmışlardır ve anayasal suç işlemektedirler” diye konuştu.

RANTSAL DÖNÜŞÜMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Bir yandan atama yapılırken bir yandan da yağma ve talanın devam ettiğini savunan Levent Gök, Ankara'da yapılan imar plan değişikliğini eleştirdi.Gök, “23 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararnameyle Ankara’nın pek çok mahallesi kentsel dönüşüm kapsamı içine alındı ve belediyeye devredildi. Ankara’da binlerce dönüm arazi iştah açıcı rantsal dönüşümlere peşkeş çekildi” dedi.

SİYASİ MAHKEMELER

Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen tutuklama kararlarına ilişkin soruya da Gök şu yanıtı verdi: “Siyasi amaçla karar veren mahkemelere dönüşmüştür mahkemeler ve AKP iktidarının anlayışını yansıtan bu mahkemelerin gerekçesiz, muğlak, hukuki dayanakları olmayan konularda verdikleri tüm tutuklamalar da adalet sistemimizin aslında dışında kararlardır. Tüm yapılan değerlendirmelerin hepsi hukuksuzdur.”

İŞTE O ATAMALARDAN BAZILARI

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün açıkladığı listeye göre, 7 Haziran'dan sonra Resmi Gazete’de yayımlanan atamalardan bazıları şöyle:

12 Haziran: TÜBİTAK Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin.

23 Haziran: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığına, Ömer Ayçiçek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı’na, Mehmet Öztürk. Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Üyeliğine, Büyükelçi Mehmet Sertaç Sönmezay. Gençlik ve Spor Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı’na Mustafa Koç

İÇİŞLERİ’NE 3 GENEL MÜDÜR

24 Haziran: Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne Yakup Karaca. Rekabet Kurumu Başkanlığı’na Ömer Torlak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Hulusi Ay.

28 Haziran: 96 vali yardımcısı ve 433 kaymakamın görev yeri değiştirildi, 54 kaymakam vali yardımcılığına getirildi.

SAYIŞTAY SAVCILIĞI’NA AKSÜNGER

30 Haziran: Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Günay Albayrak. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne, Bakanlık Tetkik Hâkimi Harun Mert. Devlet Malzeme Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Tufan Büyükuzun

1 Temmuz: Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne İshak Çiftçi. Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne Bekir Tüzel. Maliye Bakanlığı Sayıştay Savcılığı’na Gelir İdaresi Daire Başkanı Veysel Karani Aksünger.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.