Sefa Zor: Başarılı Okul Müdürleri Adeta Siyasi Kıyıma Uğradı

Okul müdürlerine yönelik yapılan performans değerlendirme sonuçları nedeniyle basın açıklaması yapan Aktif Eğitim Sen Samsun Şubesi, yandaş sendika üyelerinin ödüllendirildiğini diğerlerinin ise cezalandırıldığı gerekçesiyle uygulamaya...

Sefa Zor: Başarılı Okul Müdürleri Adeta Siyasi Kıyıma Uğradı
22 Ağustos 2014 Cuma 17:00

Okul müdürlerine yönelik yapılan performans değerlendirme sonuçları nedeniyle basın açıklaması yapan Aktif Eğitim Sen Samsun Şubesi, yandaş sendika üyelerinin ödüllendirildiğini diğerlerinin ise cezalandırıldığı gerekçesiyle uygulamaya tepki gösterdi.

Öğretmenevi önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, ülke olarak tarihi günlerden geçildiğini eğitimciler açısından her geçen gün yeni bir adaletsiz uygulama ile karşılaştıklarını bu hukuksuzlukların katlanarak skandallar yumağına dönüşeceği uyarısında bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan değerlendirme süresinin tamamlandığını ve puanların açıklandığını hatırlatan Zor konuşmasına şöyle devam etti: “Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da Milli Eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılmışlardır. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürü ise ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır. Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü ‘kanaat getirmişlerdir’. Tamamına yakını hükümete payanda sendikanın belirlediği kişilerden oluşan yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile, bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak edilmektedir.”

YANDAŞ SENDİKA ÜYELERİ KAYRILDI

“Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve malum sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığını sözlerine ekleyen Sefa Zor, “Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamaları belli oldu. Günler öncesinden yüksek sesle vurguladığımız ‘liyakat esas alınmalı’ söylemimize karşı maalesef kulaklar tıkanmış, tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayılmıştır. Yıllarca görev yaptığı okullarda başarılı olmuş, sınavla, hakkıyla bu unvanı kazanmış ve bulunduğu çevrede itibar görmüş bu değerli insanlar görevden alınarak tasfiye edilmiştir. Keyfi bir uygulamayla bu müdürleri görevden almak zulümdür, adaletsizliktir, kayırmacılıktır. Yıllarca mazlum mağdur olduklarını belirterek siyaset yapanların şimdi acımasızca yaptıkları bu uygulamalar zalimliktir. Bu görevden almalar, hangi kritere göre yapılmıştır? Başarılı okul müdürleri adeta siyasi kıyıma uğramıştır. İlimizde değerlendirmeye alınan okul müdüründen 75 puan barajını geçen 170 kişi arasından yüzde 82’i gibi yüksek oranda yandaş sendika üyesine geçer not verilmiş ve diğer okul müdürleri o sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle adeta cezalandırılmışlardır. Burada sitemimiz 75 ve üzeri puan alan okul müdürlerine değil, değerlendirmede adil davranmayan ve malum sendikanın hazırladığı listelerle hareket eden yetkilileredir. Yapılan bu hukuksuz işlemin adalet imbiğinden süzülerek hakikatin tecelli edeceğine inanıyor, birileri tarafından başarısız sayılsalar da o müdürlerimizin kamu vicdanında başarılı olduklarını da buradan ilan ediyoruz.” diye konuştu.

“TAKDİR NAMELERLER ALAN MÜDÜR ELENDİ”

Haksızlığa uğrayan onlarca somut örnek arasından örnekler veren Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Zor konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kavak Yaşardoğu Ortaokulu Müdürü Turgut Comart, müdürlük yaptığı süre içerisinde 1 aylıkla ödüllendirme, 1 başarı belgesi, 2 takdir belgesi, 5 teşekkür belgesi, bunun yanında 11’e yakın hizmet içi semineri, kurs ve çalıştay sertifikası almıştır. Bunun yanı sıra daha bir çok başarılı çalışmalarıyla tanınan öğretmen arkadaşımız, bu süreçteki değerlendirmede toplamda 69 puanla başarılı bulunmamıştır. Yine Canik ilçemizde Canik İmam Hatip Lisesi Müdürü Murat Bektaş; yazılı sınavda başarılı olarak atanmasına,1 başarı belgesi, takdirname, 5 teşekkür belgesi, eğitim yönetimi alanında yüksek lisans yapması ve uzman öğretmen olmasının yanında liyakatine binaen İlçe Şube Müdürlüğü de yapmış olmasına rağmen, yeterli görülmemiş 71 puanla elenmiştir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.