Sekiz Soruda Özel Okul Desteği

Özel okula gidecek 250 bin öğrenciye verilecek destek için başvurular başladı. Destekten devlet okuluna kayıtlı öğrenciler yararlanacak. İşte sekiz soruda, verilecek desteğin ayrıntıları.

Sekiz Soruda Özel Okul Desteği
08 Ağustos 2014 Cuma 16:20

2014-2015 eğitim-öğretim yılında özel okula devam edecek 250 bin öğrenciye 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasında verilecek eğitim desteği için başvurular 8 Ağustos Cuma günü başladı. 
Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan "2014-2015 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin tebliğ" bir gün önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 
Okul öncesi ve ilkokullara 50'şer bin, ortaokul ve liselere 75'er bin olmak üzere toplam 250 bin öğrenci desteklerden yararlanacak. Okul öncesi kurumlarına gidecek öğrencilere 2 bin 500, özel ilkokullara gidecek öğrencilere 3 bin TL, özel ortaokul ve liselere gideceklere de yıllık 3 bin 500 TL ödeme yapılacak. Dershanelerden özel okula dönüşecek temel liselere devam edeceklere de verilecek eğitim öğretim desteği ise 3 bin TL olacak.
Bakanlık başvuru için kılavuzu yayımladı ve destekten yararlanmak için başvurular başladı. Okullar ve öğrenciler ayrı ayrı başvuru yapacak. İşte sekiz soruda, özel okula devam edeceklere verilecek desteğin ayrıntıları:

Destek tüm öğrencileri mi kapıyor?
Bu destekten devlet okullarına kayıtlı olan öğrenciler ve azınlık okullarında okuyan öğrenciler yararlanacak. Herhangi bir okulda kaydı görünmeyen okul öncesi öğrencilerin velileri, önce okul öncesi eğitim yapılan resmi okullara aday kayıtlarını yaptıracak. Yani devlet okulunda okuyan öğrencilere özel okullara gitme imkanı sunulacak.

Destek öğrenciye mi, okula mı verilecek?
Ödeme öğrencilere değil, öğrenci başına okullara verilecek.

Başvuru süreci nasıl işleyecek ?
Eğitim desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler 8-18 Ağustos tarihleri arasında e-okul üzerinden, özel okullar okullar ise MEBBİS üzerinden başvuru yapacak. 28 Ağustos’ta destek verilecek özel okullar ve destekten yararlanacak öğrenciler ilan edilecek. Daha sonra öğrencilerin okul seçebilmeleri için destek verilecek özel okulların kontenjanları ilan edilecek. Öğrenciler 5-9 Eylül tarihlerinde tercihlerini yapacak. 10 Eylül’de yerleştirme sonuçları açıklanacak.

Destek verilecek okul nasıl seçilecek ?
Okulların başvurabilmesi için dersliklerinde en az 12 öğrencilerinin olması gerekiyor. Okullara destek verilirken okulun bulunduğu ilin teşvik bölgesinden öğrenci puan ortalamasına, burslu öğrenci sayısından öğretmen sayısına, ilçedeki özel okul sayısından resmi okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısına kadar puanlamalar yapılacak. Mesela 11 ve daha fazla burslu öğrenci okutan okul 3 puan alacak, 0-5 öğrenci okutan sadece 1 puan alabilecek. Özel okulun bulunduğu ilçedeki devlet okullarında derslik başına düşen öğrenci sayısı arttıkça okulun alacağı puan da artıyor. MEB’in bu şartlara hangi puanı vereceği Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmişti.

Destek verilecek öğrenci nasıl seçilecek?
Başvuran öğrenciler ise başarı, ailesinin geliri, kardeş sayısı, anne babanın vefat etmiş olması ya da ayrı olması durumlarına göre puanlanacak. Örneğin bir önceki yıl başarı durumu 85-100 olan öğrenci 20 puan, olimpiyatlara katılan bir öğrenci 15 puan alacak. Geliri 750 TL’den az olana 10 puan verilirken, 10 bin 501 TL olana 1 puan verilecek. 

Devletin vereceği destek kaç yıl sürecek?
İlkokul, ortaokul ve lisede eğitim alan ve öğretim desteği almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak. Ancak sınıf tekrarı yaparlarsa bu haklarını kaybedecekler.

Hangi okullara talep artar? 
30-40 bin gibi yüksek ücretli bir okula devlet 2 bin 500-3 bin 500 TL destek verse bile, dar gelirli bir ailenin ücretin geriye kalan kısmını karşılaması yine zor olacak. Bu sebeple ücretleri daha düşük olan okullara öğrenci talebinin daha yoğun olması bekleniyor. 

Devletin verdiği destek özel okul ücretlerinin artmasına neden olur mu? 
Özel okullar ücretlerini geçtiğimiz Mayıs sonu itibariyle ilan etti. Ücretlerini alacaklarını devlet teşvikini hesap ederek değiştiremezler. Ayrıca ara sınıflara yapılacak zam oranları da enflasyona oranına bağlandığı için, bu orandan fazla bir zam yapılması söz konusu olamaz. 

ALJAZEERA 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.