Sicil Kayıtları E-devlet Kapısından Yapılacak

Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2014 tarihli ve 29156 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren SGM 2014/11 sayılı Sanayi Sicil Tebliği ile ilgili yeni uygulama hakkında bilgi...

Sicil Kayıtları E-devlet Kapısından Yapılacak
10 Kasım 2014 Pazartesi 14:16

Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2014 tarihli ve 29156 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren SGM 2014/11 sayılı Sanayi Sicil Tebliği ile ilgili yeni uygulama hakkında bilgi verdi. Akçadırcı, "Tebliğe göre üretime geçen ve üretimde bulunan işletmelerin sanayi siciline kayıtları e- devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılacak." dedi.

    İl Müdürü Kamil Akçadırcı, yaptığı açıklamada, sanayi siciline kayıtlı tüm işletmeler, yıllık işletme cetveli beyanı, değişiklik ve iptal işlemlerini de yine Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilebileceğini belirterek şu bilgileri verdi; “6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2'nci maddesi gereği sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra en geç iki ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine kayıt olması zorunludur. Bir işletmenin birden fazla üretim yerinin olması halinde her üretim yeri ayrı ayrı sanayi siciline kaydedilir. 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri bir milyon Türk Lirasını aşmayan mikro ölçekli sanayi işletmeleri, kapasite raporu şartı aranmaksızın elektronik ortamda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak beyan etmeleri halinde sanayi siciline kayıt olabilecekler. Sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt olabilmesi için aranan en az bir işçi çalıştırma şartı da kaldırıldı. Böylece işçi çalıştırmayan imalatçı işletmelerin de sanayi siciline kaydı yapılabilecek. 6945 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un ikinci maddesi ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa eklenen geçici maddeye göre; faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında Kanunun 9'uncu maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanmayacak.”

    Akçadırcı, sanayi sicil kaydı olmayan işletmelerin idari para cezası muafiyetinden faydalanarak kayıt yaptırmaları için e- devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda müracaat etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.