Şiddetten Kendini Koruma Çocuğa Okulda Öğretilecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocukların da görüşlerini alarak ''Çocuğa Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Strateji Eylem Planı'' taslağını hazırladı.

Şiddetten Kendini Koruma Çocuğa Okulda Öğretilecek
24 Aralık 2014 Çarşamba 14:31

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra çocukların da görüşlerini alarak ''Çocuğa Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Strateji Eylem Planı'' taslağını hazırladı.

Çocuğa yönelik her türlü ihmal, istismar ve şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlanan eylem planı taslağı üzerinde Bakanlığın çalışmaları sürüyor.

Eylem planı, çocukların da hazırlık aşamasına katılması açısından diğerlerine göre, daha güçlü ve önemli bir özellik taşıyor. Taslak üzerinde çocukların görüşlerini alabilmek için taslak metnin ''çocukça'' versiyonu hazırlandı. Bu metin Türkiye'nin iki ayrı bölgesinde toplanan İl Çocuk Hakları Komiteleri ile tüm bölgelerden temsilcilerin katıldığı bir forumda çocukların görüşlerine sunuldu.

Eylem planı, sadece hazırlık aşamasında değil uygulamada da çocukların istek ve ihtiyaçlarını belirleyerek ilgili faaliyetleri gerçekleştiren bir yaklaşımı benimsiyor.

''Planlı bir mücadele geliştirilmeli''

Bilimsel çalışmaların da ortaya koyduğu üzere ''çocuğa karşı şiddet'' olgusunun, tüm dünyadaki gibi Türkiye'de de önemli bir sorun olduğu ifade edilen eylem planında, bu amaçla devletin tüm kurumları ve sivil toplumun olanaklarıyla planlı bir mücadele yürütmenin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Eylem planı, toplumun çocuğa yönelik şiddete ilişkin bilinç düzeyinin artırılması, şiddetin boyutlarının düzenli olarak tespit edilmesi, hukuki zeminin güçlendirilmesi, şiddet mağduru çocuklara yönelik kurumsal hizmetlerin güçlendirilmesi, çocuğa yönelik şiddet uygulayan bireyler için etkin rehabilitasyon programları geliştirilmesi ve uygulanması, medya ve internet ortamında çocuğun yüksek yararının gözetilmesi ve çocuk haklarına uygun yayıncılık politikalarının geliştirilmesi, plana ilişkin uygulamaların çocuk dostu bir raporlama mekanizması ile izlenmesi amacının taşıyor.

Ortak veri havuzu oluşturulacak

Taslağa göre, çocuğa yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturabilmek için kamuoyuna yönelik kampanyalar düzenlenecek. Çocuklar için çalışan profesyonellere yönelik bilinç, kapasite ve farkındalık artırıcı eğitim programları gerçekleştirilecek. Eğitim programları çocuk hakları odaklı bir yaklaşımla hazırlanacak.

Çocuk koruma alanında çalışacak kişilere ilişkin standartların belirlenmesine yönelik çalışma yapılacak.

Çocukların şiddetten uzak gelişim gösterebilmeleri için ebeveynlerin çocuklarla etkileşim ve iletişim konularında bilgi ve becerileri artırılacak. Çocuklar ve ailelerine yönelik bilimsel bir araştırma yapılarak, hedefler belirlenecek.

Evlilik öncesi eğitim programları ''çocuğa yönelik şiddet'' ve ''etkili ebeveynlik'' konusunu da ele alacak şekilde geliştirilecek. 0-7 yaş grubu çocukların ebeveynlerine yönelik doğru çocuk yetiştirme yöntemleri eğitim programları oluşturulacak.

Çocuğa yönelik şiddet ile ilgili veri toplayan kurumların bilgi toplama stratejilerine ilişkin raporlama yapılacak. Farklı kurumlarda toplanan verilerin paylaşımı ve ortak bir veri havuzunda toplanmasına ilişkin strateji belirlenecek.

Yasaklayıcı yasal düzenlemeler getirilecek

Genel çocuk popülasyonunda şiddet tecrübesinin yaygınlığını ve doğasını düzenli aralıklarla belirlemeye yönelik araştırmalar yapılacak.

Ceza ve ceza usul hukukunda ''çocuğa yönelik şiddet'' fiillerine yönelik etkin bir yaklaşım geliştirilecek. Çocukların evde ve bakım kuruluşlarında ''fiziksel cezalandırma'' yöntemlerine tabi tutulmalarına ilişkin açık ve anlaşılır şekilde yasaklayıcı yasal düzenlemeler yapılacak. Barolar için çocuklara yönelik hukuki yardımın etkili biçimde sürdürülmesini sağlayacak bir model oluşturulacak.

Suça sürüklenen çocuklara uygulanan mevcut yaptırım alternatifleri ve yurtdışında uygulanan ''onarıcı adalet'' modelleri incelenerek, araştırılacak. Elde edilen sonuçlara göre, bu çocuklara yönelik alternatif bir yaptırım rehabilitasyon modelleri belirlenecek.

İkincil örselenmelerin önüne geçilecek

Çocuk işçiliğine ilişkin mevzuat düzenlenecek, uluslararası standartlara uygun hale getirilecek. ''Çocuk İşçiliğinin Önlenmesinde Zamana Bağlı Politika ve Program Çerçevesi''nin yasal olarak çalışan çocuklara yönelik düzenlemeleri içerecek şekilde güncellenecek.

Şiddet mağduru çocukların adli sistem içerisinde ikincil örselenmeler yaşamasına neden olan mevzuatın sorunları ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenecek. Devamı için tıklayınız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.