ŞİMŞEK Öğretmen Açığının Kapanacağı Tarihi Verdi!

Önümüzdeki Yıllara Dönük Öğretmen Atama Açıklaması

ŞİMŞEK Öğretmen Açığının Kapanacağı Tarihi Verdi!

Önümüzdeki 2 yılda öğretmen açığını kapatacağız

"AK Parti hükümetleri döneminde 475 bin öğretmen aldık. Ağustos'ta yapılacak alımla birlikte bu sayı yarım milyonu aşacak" - "Önümüzdeki iki yıl içinde öğretmen açığının tamamını kapatacağız"

-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 475 bin öğretmen istihdam edildiğini, Ağustos'ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını bildirdi.

Şimşek, FOX TV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Başbakan Ahmet Davutoğlu size, 'Mehmet, ben emekliye 2 maaş ikramiye vermek istiyorum, bana bir formül bul' dese, bulamaz mısınız?" sorusu üzerine Şimşek, bunun üç türlü formülü olduğunu söyledi.

İlkinin, Merkez Bankası Kanunu'nu değiştirip, bara basmak olduğunu belirten Şimşek, bunun da enflasyona, liranın değer kaybetmesine ve sonuçta kaşıkla verilenin kepçeyle geri alınması anlamına geleceğini ifade etti. İkinci formülün de bütçe açığını patlatmak olduğunu anlatan Şimşek, "O zaman da Türkiye'nin borcu artar, vergi gelirleri faize gider. Üçüncü seçenek ise evet, verirsiniz ama 70 milyar liralık yeni vergi artışına gidersiniz, faturayı tüm millete çıkarırsınız. Bunun dışında yoktan var etmek sadece yüce Allah'a aittir" diye konuştu.
Araç saltanatı iddialarına ilişkin de Şimşek, kızının hasta olması nedeniyle sürekli Ankara-Gaziantep arası seyehat ettiğini, bu seyahatlerinde her zaman Anadolu Jet'in tarifeli uçağını kullandığını kaydetti. Şimşek, "Bu bir... İkincisi, CHP araç saltanatı edebiyatı yapıyor ama işçinin promosyon parasıyla Muğla Belediye Başkanı gitti, 330 bin avroya araba aldı" dedi.

- "Gelir adaletsizliği tüm dünyanın da Türkiye'nin de problemi"

Türkiye'de gelir adaletsizliği olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlarken Şimşek, şöyle konuştu:

"Bu tüm dünyanın da Türkiye'nin de problemi. Bu doğru bak, Türkiye'de de tüm dünyada da son yıllarda gelirde adaletsizliğin olduğu bir gerçek. Türkiye'de gelir adaletsizliği var ama bozulmadı daha da AK Parti döneminde. OECD raporuna baksınlar. OECD diyor ki '34 ülkenin sadece ikisinde gelir dağılımında iyileşme yaşanmıştır. Bunlardan biri Türkiye'dir, niye? Biz emekliye maaş artışı verdik değil mi? Üst düzey bürokrata vermedik. Kime verdik? En düşük maaşa 100 lira artış verdik. Bu nedir? Gelir dağılımında adaleti düzeltiyor. Geçen yıl memura sabit maaş artışı yaptık. Sabit artış şu demek; en düşük memura yüzde 20 olarak ama diyelim ki bir müsteşara yüzde 1,5 olarak yansıyor."

- Atanamayan öğretmenler

"Atanamayan öğretmenlerin sorunu nasıl çözülecek?" sorusu üzerine de Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 475 bin öğretmen istihdam edildiğini söyledi. Bakan Şimşek, Ağustos'ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını bildirdi. Şimşek, önümüzdeki iki yıl içinde öğretmen açığının tamamını kapatacaklarını söyledi. Alımın neden bir anda değil de peyderpey yapıldığını da açıklayan Şimşek, "Siz bugün bir çırpıda açığı kapatayım derseniz, KPSS'den belki 20 almış, 30 almış insanları işe almak zorunda kalırsınız ama çocuklarımızın iyi eğitime ihtiyacı var" diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması