Sınıf Öğretmenliğinden Rehber Öğretmenliğe Geçiş

sınıf öğretmenliğinden rehber öğretmenliğe geçiş

Sınıf Öğretmenliğinden Rehber Öğretmenliğe Geçiş
10 Temmuz 2014 Perşembe 10:08

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim KurumlarıGenel Müdürlüğü'nün 20/05/2013 tarih ve 35235946/774.01/1029677 sayılı yazıları ile Rehber Öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecekyeterli sayıda rehber öğretmen teminindegüçlüklerle karşılaşıldığından Eğitim BilimleriFakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi, Teftişi ve Planlaması ile Halk EğitimiBölümü mezunlarına; Felsefe grubuöğretmenliği mezunlarına “Rehberlik Kursu” düzenleneceği bildirilmiştir. Söz konusu yazıEğitim Bilimleri mezunlarının Rehber öğretmenlikyapabileceğini Bakanlığın da onaylamış olduğunu göstermektedir.


       Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklananöğretmen açığı rakamları incelendiğinde en fazla açık olan öğretmenlik alanlarından Rehber Öğretmenaçığının kapatılması için; yukarıda belirtilenbölümlerden mezun olup halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu sınıf öğretmeni olarak görevyapan Eğitim Bilimleri Fakültesi mezunu sınıföğretmenlerine yönelik olarak da Rehberlik kursuaçılmasını ve kursu tamamlayan öğretmenlerin 2013 Alan değişikliği döneminde Rehber Öğretmenliğe geçiş yapılmasına imkan tanınmasını talep etmekteyiz. Bu şekilde yapılan uygulamada birliktelik sağlanacak ve rehber öğretmen açığı kısmen kapatılacaktır. Özel okul ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan Eğitim Bilimleri Mezunlarına tanınan Kurs görmek kaydıyla Rehber Öğretmenliğe geçiş hakkının MEB bünyesinde sınıf öğretmeni olarak çalışan Eğitim Bilimleri mezunlarına da tanınmasını talep ediyorum.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.