Sınıflarda Norm Sayısı Kaçtır

sınıflarda norm sayısı kaçtır

Sınıflarda Norm Sayısı Kaçtır
21 Aralık 2014 Pazar 01:09

Yeni norm kadro Yönetmeliğinde yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

**Okulların Müdür ve Müdür Yardımcısı sayısı 

Hangi okullarda kaç Müdür bulunacak

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okullar hariç olmak üzere, eğitim kurumlarının her biri için müdür norm kadrosu verilecek.

Özel eğitim kurumlan hariç olmak üzere, aynı bahçede farklı binalarda faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki eğitim kurumlarının her birine müdür norm kadrosu verilecek.

Aynı binada faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki eğitim kurumlarından sadece öğrenci sayısı en fazla olana müdür norm kadrosu verilecek.

Aynı bahçede faaliyet gösteren farklı derece ve türdeki özel eğitim kurumlarından sadece öğrenci sayısı en fazla olan eğitim kurumu için bir müdür norm kadrosu verilecek.

Eğitim kampusu şeklinde yapılanan eğitim kurumları için bir müdür norm kadrosu verilecek.

Müdür başyardımcısı kadrosu bulunacak okullar

Yatılı veya pansiyonlu (Özel eğitim kurumları hariç) olan eğitim kurumları ile müdür yardımcısı sayısı altı olan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı norm kadrosu verilecek.

İlkokul müdür yardımcısı sayısı

Öğrenci sayısı;

100-601’e kadar olan ilkokullar için 1,

601-1201‘e kadar olan ilkokullar için 2,

1201-1801’e kadar olan ilkokullar için 3,

1801 ve daha fazla olan ilkokullar için 4,

müdür yardımcısı norm kadrosu verilecek.

Ortaokul, imam hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile meslekî ve teknik eğitim merkezlerinde bulunabilecek müdür yardımcısı sayısı

Öğrenci sayısı;

501‘e kadar olanlarda 1,

501-1001’e kadar olanlarda 2,

1001-1501’e kadar olanlarda 3,

1501 ve daha fazla olanlarda 4

müdür yardımcısı norm kadrosu olacak.

**Okullardaki Öğretmen sayısı

Okul öncesi öğretmeni sayısı

Öğrenci sayısı 10’dan az, 20’den fazla olmamak üzere anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında oluşturulan her grup için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu olacak.

Sınıf öğretmeni sayısı

İlkokullarda, öğrenci sayısı 10’dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilecek

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullara, öğrenci sayısı; 10-21’e kadar 1, 21 ve daha fazlası için 2 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki ve daha fazla derslikli ilkokullara, öğrenci sayısı; 10-21’e kadar l,21-41’e kadar 2, 41 ve daha fazlası için 3 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.

Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni sayısı

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, genel bilgi ve meslek dersleri toplam ders yükünün; 6-31 saate kadar olması halinde 1, 31-42 saate kadar olması halinde 2, 42’den fazla olması hâlinde ise her 21 saat için 1 genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni norm kadrosu verilir.

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, yatılı bölge ortaokulları ve özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, aynı yerleşim merkezinde bulunan eğitim kurumlarının genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri bakımından alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde, o yerleşim merkezindeki (birden fazla eğitim bölgesi oluşturulmuşsa her bir eğitim bölgesindeki) eğitim kurumlarının aynı alanlardaki haftalık ders yükü toplamı dikkate alınacak.

Norm kadro sayılan değişen eğitim kurumları

Eğitim kurumlarının norm kadro sayılarının bu Yönetmelikte belirlenen norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi hâlinde, değişikliğe konu olan eğitim kurumlarının norm kadro sayıları, Milli Eğitim Bakanlığının uygun göreceği tarihlerde yeniden belirlenecek.

Yeni açılan eğitim kurumları ile yeni derslik/şube açılan veya kapatılan mevcut eğitim kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenecek.

Eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadro sayılarının azalması nedeniyle norm kadro fazlası olan yönetici ve öğretmenler hakkında, ilgili atama ve yer değiştirme mevzuatı hükümleri uygulanır.

Norm Kadro Yönetmeliği için tıklayınız ...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.