'siyasi, Sendikal Vesayete 'evet' Diyenler Okul Müdürlüklerine Getirildi'

Mardin Aktif Eğitim Sen Şube Başkanı Muharrem Yıldız, "Hükumeti koşulsuz destekleyen bir sendikaya üye olmayan müdürlerin neredeyse tamamını görevden alan Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılan göstermelik mülakatla, onların yerine ağırlıklı olarak siyasi/sendikal vesayete "evet" diyenleri okul müdürlüklerine getirdi.

'siyasi, Sendikal Vesayete 'evet' Diyenler Okul Müdürlüklerine Getirildi'
06 Kasım 2014 Perşembe 22:37

 Mardin Aktif Eğitim Sen Şube Başkanı Muharrem Yıldız, "Hükumeti koşulsuz destekleyen bir sendikaya üye olmayan müdürlerin neredeyse tamamını görevden alan Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde yapılan göstermelik mülakatla, onların yerine ağırlıklı olarak siyasi/sendikal vesayete "evet" diyenleri okul müdürlüklerine getirdi." dedi

Milli Eğitim Bakanlığı okullara yönelik yaptığı yandaş atamalara tepki gösteren Mardin Aktif Sen Sendikası Başkanı Muharrem Yıldız, dernek binasında konu ile ilgili üyelerle birlikte basın açıklaması yaptı. MEB'in yeni atanacak olan okul müdürleri için yapmış olduğu mülakatı eleştiren Aktif Eğitim Sen Sendikası Başkanı Muharrem Yıldız, Ağustos ayında binlerce okul müdürünü hukuku, hak ve adaleti hiçe sayarak görevden alan MEB, görevden alınanların yerine görevlendirilecek yeni müdürleri belirlerken de şaşırtmadığını söyledi. 

İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlüklerine görevlendirme yapmak için, sonucu daha en başından belli olan ve kimlerin müdür olacağının yazıldığı listelerin ortalıkta dolaştığı bir ortamda göstermelik ve hukuksuz bir mülakat yaptığını ifade eden Yıldız, "Objektiflikten uzak, hiçbir ilmi kriteri bulunmayan bu mülakat sonucunda ortaya, 'güler misin, ağlar mısın' dedirtecek, evlere şenlik bir sonuç çıktı. Aktif Eğitimciler Sendikası olarak daha en başta MEB'i uyarmış; kayırmacılığın, haksızlığın, hukuksuzluğun önlenebilmesi için mülakatların görüntülü kayda alınmasını önermiştik. Ancak, son dönemde yaptığı tartışmalı eğitim düzenlemeleriyle milletimizi sürekli tedirgin eden MEB, bu yöndeki talepleri hiçe saydı. Ne görüntülü ve sesli kayıt yapıldı ne de verilen cevaplar tutanağa yazıldı. İstisnai olarak yazılanlar da, okutulup imzalatılmadı. Değerlendirme sonuçlarına göre, mülakata katılan adaylardan bir sendikanın il ve ilçe teşkilatlarında görevli kişilere, 90-95 gibi yüksek puanlar verilirken diğer adaylara ise daha düşük puanlar verilmek suretiyle idareci olma şansı tanınmadı." şeklinde konuştu.

MEB, HÜKÜMETE YAKIN OLANLARI ATADI

Şaibeli bir şekilde belirlenen mülakat komisyonları, şaibeli değerlendirmelerle okullara yeni yöneticiler belirlediğini kaydeden Yıldız, şöyle konuştu: "Sözlü sınav sonuçlarının ilan şekline gelince değerlendirmelerde adil davrandığını düşünen 64 il milli eğitim müdürlüğü mülakatlara katılan tüm adaylar ile adaylara verilen (özellikle aldıkları demiyorum) puanları liste halinde ilan etme cesaretini gösterirken; 17 il milli eğitim müdürlüğü ise yaptıkları değerlendirmeleri liste halinde ilan etmekten haya ettikleri için sadece ilgili adayın TC kimlik numarasını girerek görebileceği şekilde yayınlamıştır. Listelerin kamuya açık olduğu şehirlerde bile yüksek puanların hükümete yakın sendikanın bazı üyelerine verildiği görülürken, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kayseri, Samsun, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum ve Sivas gibi büyük şehirlerin de bulunduğu birçok ilde, sözlü sınav sonuç listeleri sadece TC numarası ile görülecek şekilde gizlendiğinden vahametin boyutlarını sizlerle paylaşamıyoruz."

'KAYIT DIŞI SÖZLÜ SINAV YAPILDI'

Yapılan mülakatlarda, kimi adaylara 3 soru sorulurken, kimilerine 10 soru yöneltildiğini vurgulayan Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti: "Dahası, okullarımızı emanet edeceğimiz yeni yöneticilere yöneltilen soruların içerikleri de hayret uyandırdı. İşte eğitim ve okul yöneticiliğiyle ne alakası olduğu anlaşılamayan ve adayların okul müdürü olma becerilerini ölçmek üzere sorulardan bazıları: Süreli yayınlardan hangilerini takip ediyorsunuz? Günümüz âlimlerinden kimleri takip ediyorsunuz? Müdürlük sözlü sınavına neden başvurdunuz? Yeni okul müdürleri belirlenirken, neyi, nasıl ve ne amaçla ölçtüğü meçhul şaibeli sorularla hiçbir kaydın alınmadığı kayıt dışı bir sözlü sınav yapılmıştır. Ağustos ayında yapılan hak, adalet ve hukuk kavramlarından yoksun bir değerlendirmeyle binlerce liyakatli, tecrübeli, birikimli okul müdürünü görevden uzaklaştıran MEB, yeni müdürleri belirlerken de ben yaptım oldu mantığıyla eğitim bilimlerine, akla, izana, insafa, vicdana, hukuka aykırı bir yol izlemiş, okulların tamamına yakınını bakanlığın şaibeli uygulamalarını her şeye rağmen alkışlayan bir sendikaya emanet etmiştir. Mülakata katılan çok sayıda eğitimci, sınavın hemen öncesinde sözlü sınavın kayda alınması taleplerinin kabul edilmediğini, EK:2 puan sıralamasında bölgesinde en önde olmasına rağmen, düşük puan verilerek hakkının çiğnendiğini, objektif bir ölçme-değerlendirme yapılmadığını belirterek, sonuçlara itiraz etmiştir. Aktif Eğitim-Sen olarak haksızlığa uğradığını düşünen meslektaşlarımızı maruz kaldıkları hukuksuzluklar karşısında yasal zeminde sendikal mücadeleye davet ediyoruz. Yapılması gereken öncelikle milli eğitim müdürlüklerine itiraz edilmesi, ardından da -gerekirse- hukuki mücadele başlatılmasıdır. Bu konuda örnek itiraz dilekçelerine Aktif Eğitim-Sen internet sitesinden ulaşılabilir. Aktif Eğitim-Sen hukuk servisi tarafından hukuki mücadele vermek isteyen üyelerimize her türlü hukuki desteği vereceğiz." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.