Şizofreni Hastalarının Devlet Memuru Olması Mümkün Müdür?

ŞİZOFRENİ HASTALARININ DEVLET MEMURU OLMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Şizofreni Hastalarının Devlet Memuru Olması Mümkün Müdür?
10 Temmuz 2014 Perşembe 13:58

 Şizofrenik bozukluk tanısı konularak rapor verilen kişilerin Devlet memuriyetine atanmasının mümkün olup olmadığı konusunda sitemize gelen başvurular, bu konudaki tereddütleri ortaya koymaktadır.
Engelli memur adayların istihdamı konusunda geçmişe göre hayli mesafe kat etmiş olan ülkemizde, şizofreni tanısı konulan vatandaşlarımızın da memuriyete girme hakkı var mıdır?

Öncelikle konuyla ilgili hükümleri sizlerle paylaştıktan sonra konu hakkındaki değerlendirmemize yer vereceğiz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesi Devlet memuriyetine girmenin genel ve özel şartlarını sıralamıştır. Buna göre, “ 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek (…) akıl hastalığı bulunmamak” Devlet memuru olabilmenin genel şartlarından birisi olarak sayılmıştır.

Öte yandan engelli vatandaşlarımıza iş imkanı sağlayabilmeyi teminen aynı kanunun 53 üncü maddesi, kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet memuru statüsünde çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırma zorunluluğu getirmiştir.

Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik, engelli kontenjanından yararlanabilecekleri ise “Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından özür oranının yüzde kırk veya üzerinde olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler” olarak tanımlamıştır.

Bu düzenlemeler göstermektedir ki, “şizofrenik bozukluk” taşıyan bir kişinin Devlet memuru olması, almış olduğu sağlık kurulu raporuna göre şekillenecektir. Şizofreni tanısı konulan bir vatandaşın  sağlık kurulu raporunda "çalışamaz" ibaresine yer verilmesi istihdam edilmesine engel olurken, çalışamayacağına dair bir ibarenin bulunmaması durumunda, engeline uygun işlerde istihdam edilmesinde bir engel olmadığını düşünmekteyiz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.