Şok: 'okul Yöneticileri Parti Memurudur!'

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 nolu şube başkanı Talat Yavuz'un bazı açıklamalarına sitemiz yazarı Fatih Kul cevap verdi:

Şok: 'okul Yöneticileri Parti Memurudur!'
08 Nisan 2015 Çarşamba 12:56

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 nolu şube başkanı Talat Yavuz: "Eğitim yöneticiliğinde uzun yıllar süren kargaşa ve belirsizlik dönemi çok radikal bir değişiklikle son buldu. Çıkarılan her yönetmelik mahkemelik olunca yeni dönem kanunlarla düzenlendi. Okul müdür yardımcılığında bile “hükümet memuru” dediğimiz düzene geçilmiş oldu. Bu, hükümetle gelip hükümetle giden yönetici demekti" buyurmuş.

Bu kişi EBS’nin en safı sanırım (içi dışı bir, temiz anlamında anlayın). Herkes gizli gizli bunu düşünür de bunu açıkça söylemek kimsenin aklına gelmez. Çünkü devlet memurlarının sahip olması gereken en önemli vasıfların başında tarafsızlık gelir.

Okullarda siyaset değil eğitim yapılır. Siyasi görüşü farklı olsa da tüm eğitimciler aynı hedef doğrultusunda hizmet etmeli ve ülke çocuk ve gençlerinin donanımlı yetişmesini sağlama gayreti içinde olmalılar.

Hükümetlere göre değişecek kadrolar; iktidar partisinin elemanı gibi çalışmak, siyasi güce yaranmak, hiyerarşik amirlerinden ziyade siyasilerin emir ve talimatlarına göre hareket etmek zorunda kalacaklardır.

Memurların hükümetlerle gelip gitmesi apayrı sorunları da içerir. Örneğin bir parti %40 oyla iktidar olduğunda okulların %100’üne hükmeder ve bu okulları birer parti ofisi gibi kullanırsa bu da bir yönüyle milli iradeye aykırı değil mi? %60’lık azınlık(!) milli iradeden sayılmayacak mı?

Talat Yavuz’a önerim: 7 Mayıs’ta bir aylık izin al, çık meydanlara salla parti bayrağını. Bu arada bir şapka da öneririm, malum mayıs sıcağı pişik olursun. Bir de renkli gömlek giyip bayrak sallarsan koltuk altının teri kötü bir görüntü oluşturabilir dikkat et!

Ben Talat Yavuz’un yanlışlarını düzeltmekten gerçekten usandım. O derece ki ne diyorsa tersini düşünün ve ona inanın! Ancak bu absürtlüklere cevap verilmezse meydanı da boş sanıyorlar. Zaten maşallah kendisine ‘eğitim sitesi’ diyen bazı siteler görev, reklam vb. hediyelerle(!) susturuldu, bunları yazıp çizen pek fazla kişi kalmadı.

Talat yavuz görelim başka ne söylemiş: "Ziyaretlerimizde, bizim için çok anlamlı manzaralar gözlüyoruz. Koltuğuna otururken utangaç tavırlar sergileyen arkadaşların yüzlerindeki ifadeden, daha önce o koltuklarda oturanların yaptıklarını yapmama asaletini görüyorsunuz.

Bak bak bak! Siyasilere ve sendikasına taklalar atarak, araya elli kişi sokarak gelinen görevlerdeki zatlar asil oluyor; sınavla, hak ederek göreve gelen eski yöneticiler soysuz oluyor öyle mi? Ben soysuz demedim deme! Asil kelimesinin karşıtı soysuzdur. “Koltuğuna otururken utangaç tavırlar sergileyen arkadaşların yüzlerindeki ifadeden, daha önce o koltuklarda oturanların yaptıklarını yapmama asaletini görüyorsunuz.” İfadesi alenen eski yöneticilerin asil olmadıklarını iddia etmektir ki asil olmayan kişi soysuzdur.

Konuşun bakalım şimdilik! Konuşun bakalım! Ama bu cümleler, bu ölçüsüzlükler satır satır, kelime kelime, harf harf kaydediliyor. Hukukun işlediği günler de gelecek bir gün!

Haa, Talat Yavuz bir konuda haklı! İçinde AKP’nin olmadığı bir iktidar gelirse torun torba hepsi haksız yere işgal ettikleri görevlerden alınacaklar. Ancak daha sonra liyakat esasına dayalı, torpilden ve yağcılıktan uzak bir görevde yükselme sistemi oturtulmalıdır. 

Siz bakmayın bunların saçmalıklarına.

Fatih KUL
Personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.