Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Atama Bekliyor

2014 yılı 40 bin öğretmen atamasında Sosyal Bilgiler öğretmenleri adalet istiyor.

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Atama Bekliyor
18 Ağustos 2014 Pazartesi 15:09

Bizler senelerce öğretmen olmak hayaliyle üniversite okumuş ve yıllardır atama bekleyen Sosyal Bilgiler öğretmenleriyiz.Bütün ülkenin malumu eğitim fakültesini bitirmek, öğretmen olmak istemek, öğrencilere kavuşmayı iple çekmek, 1739 Sayılı Milli Eğitim  Temel Kanununda ifadesini bulan Türk Milletinin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmeyi canı gönülden isteyen bu uğurda ailesinden, eşinden, çocuklarından ayrı günler, aylar hatta yıllar geçirmeyi göze almış 2014 yılı ÖAB sınavına 22267 Sosyal Bilgiler Öğretmen adayı başvurmuş bulunmakta. Ancak geriye dönük ilk atama ve sınava giren öğretmen adayı  sayılarına bakıldığında, ilk atama sayısının mezun olan öğretmen adayı sayısının altında kalması atama bekleyen öğretmen sayısını sürekli olarak artırdığı görülmektedir. Örnek olarak Sosyal Bilgiler bıranşından 2013 yılında ÖAB sınavına başvuran aday sayısı 19179 iken bu sayı 2014 ÖABT sınavında 22267 'ye yükselmiştir. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Sosyal Bilgiler Öğretmeni Adayları için ilk atama sayıları yetersiz kalmakta ve atama bekleyenlerin sayısı artış göstermektedir. 


       Sosyal Bilgiler branşından atama bekleyen öğretmen adayları arasında 10 yıla kadar atama bekleyenler bulunmaktadır.  Bu arkadaşlarımız yıllarca öğrencileri ile buluşacakları günün hayalini kurmakta ancak her yıl bu hayalleri hüsrana dönüşmektedir. 


Biz Sosyal Bilgiler Öğretmenleri olarak Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine çözüm önerisi olarak:


        1. Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümüne öğrenci alım kontenjanlarının düşürülmesini istiyoruz. Bu sayede Öğretmen Adayı sayısının azalacağını ve giriş bölümünde tarifini yaptığımız, bu uğurda emek harcamış ve yine bu uğurda fedakarlığa hazır Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının 22000'i geçen bekleyen sayısının eritilmesinde faydası olacağı kanısındayız.


        2. TEOG sınavında altı ana dersten biri olan Sosyal Bilgiler Dersinin haftalık ders saatinin artırılarak, norm kadro sayısının artırılabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede 8. sınıf öğrencilerinin hayatının önemli dönüm noktalarından birini teşkil eden bu sınavda, Sosyal Bilgiler dersini haftadadaha fazla görmeleri, bu öğrencilerimizin TEOG sınavında başarılarını artıracaktır.


       3. Yazılı medyada okuduğumuz bir haberde bakanlık yetkililerinin kontenjan belirlerken titiz davrandıklarını atama bekleyen branş sayılarında, bekleyenin fazla olduğu branşlarda alımı fazla yapmaya çalıştıkları haberleri yer aldı. Sosyal Bilgiler branşı 22267 aday ile en çok mezunu olan 3. branştır. Yetkililerin bu durumu da göz önünde bulundurmalarını istiyoruz.


       4. Sosyal Bilgiler öğretmeni ilk atama sayılarına bakıldığında özellikle son iki yılda gözle görülür bir artış olmakla birlikte atama sayılarının yetersiz olduğunu belirtmek istiyoruz. 2014 yılında ÖABT'ye başvuru sayısının önceki yıla göre artış göstermesi bu branşa dikkat çekmekte ve çözüm aciliyeti olduğunu göstermektedir.


       5. Sosyal Bilgiler branşına atama sayılarının artırılmasını ve bu sene de hayallerimizin hüsrana dönüşmemesini temenni ediyoruz.

ATAMA BEKLEYEN SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.