Sözlü: Ulaşımda Öğrenci Ücretlerini Aşağı Çekeceğiz

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplu taşıma araçlarını kullanan dar gelirlilerin ücret artışından olumsuz etkilendiğini bildiğini belirterek, "Ne yazık ki iki yılı aşkın süredir Türkiye’de akaryakıt, yedek parça,...

Sözlü: Ulaşımda Öğrenci Ücretlerini Aşağı Çekeceğiz
10 Eylül 2014 Çarşamba 17:28

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplu taşıma araçlarını kullanan dar gelirlilerin ücret artışından olumsuz etkilendiğini bildiğini belirterek, "Ne yazık ki iki yılı aşkın süredir Türkiye’de akaryakıt, yedek parça, otomotiv sektöründeki döviz rayiç bedellerinin artırılması bunun sonucunda otomotiv bedellerinde yükselme yaşanmıştır. Bize esnaf odalarının teklif ettiği zam oranının, yapılan düzenlemeden daha fazla olduğu da bilinmeli. Burada minibüs ve dolmuşçu esnafının, fiyat ayarlaması hususunda, ‘Biz şoförüz, bunları belediye ayarladı’ demesi, böyle bir üslup kullanmaları uygun değil. Teklifi kendileri yaptı ve biz de kendilerinin hizmeti sürdürmeleri noktasında düzenleme yaptık” dedi.

GERÇEK ÖĞRENCİYE YÜZDE 50 İNDİRİM YOLDA

Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, UKOME kararıyla toplu taşıma ücretlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı. İstatistikler sonucu ilginç bazı gerçeklerin ortaya çıktığını belirten Başkan Sözlü, belediye otobüslerinde yaptıkları ölçümlere göre, belediye otobüslerinden yararlananların yüzde 84’ünü öğrencilerin oluşturduğunu kaydetti. Öğrenci kartlarının suistimal edildiğini hatırlatan Sözlü, "Öğrencilerimizle ilgili yeni düzenlemeler yapacağız. Örgün eğitimdekiler öğrenci indiriminden yararlanacak. Bir öğrenci her seferde 1 buçuk lira ödediğinde, ay boyunca kendileri için önemli bir rakam tutuyor. Aylık yüz lira, yüz 20 lira gibi bir rakamın, bir öğrenci için yüksek olduğu kanaatini ben de paylaşıyorum. Bununla ilgili yeni ayarlamalar, düzenlemeler yapacağız. Öğrencilere yüzde 50’ye varan bir oranda indirim yapmaya olumlu bakıyorum."

Başkan Sözlü, özellikle ulaşım gibi alanlarda belediyenin bunu sübvanse etmesi konusunun düşünülebileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti: "Sizler de takdir edersiniz ki; batık, bitik belediyeler var ve otobüs çalıştıramaz duruma gelecekler. Suyunuzu kötü kullanırsanız, hatlarınıza, şebekenize bakmazsanız zamanla hiç su veremeyecek hale geldiğinizde, şehir sudan mahrum kalır. Belediyenin bütçesini, belediyenin kaynaklarını halka hizmet noktasında verimli kullanmak gerek. Özellikle ulaşım gibi alanlarda bir sübvansiyonu da düşünebiliriz. Şu anda yıllık 35 milyon liralık bir sübvansiyonu var belediyenin. Bu son düzenlemeyle de zarardan 7-8 milyon liralık bir iyileştirme çıkacak. Benim öğrenci arkadaşlarımla ilgili samimi duygularım devam ediyor."

MİNİBÜSLER OTOBÜS OLACAK

Ulaşım konusunda yeni çözümler üreteceklerini anlatan Sözlü, şöyle devam etti: “Kart sistemini oturttuktan sonra, hatta minibüslerin otobüse çevrilmesinin ardından, yeni tercihleri doğalgazlı oluşturduktan sonra Adana ulaşımına köklü çözümler koyacağız. Adana’da toplu taşımadaki minibüsler otobüs olacak, orta vadede tercihlerimiz doğalgazlı olacak. Önümüzdeki 5-6 aylık bir zaman diliminde sağlıklı zemine oturtup, kaçak ve kayıpları azaltıp, olumlu sonucunu halka yansıtabileceğimizi düşünüyorum. Popülist bir uygulamayla da, dalkavukluk niyetine belediyeyi kökten feda edecek bir fütursuzluk içinde de olamayız. Geçmiş dönemden bu zamana kadar yansıyan zafiyetleri, arızaları gidermek de samimi bir şekilde bizim boynumuzun borcu. Hemşehrilerimin, özellikle öğrenci kardeşlerimin feryatlarını duyuyorum ve önümüzdeki 5-6 ay içinde bunu kendilerine olumlu şekilde yansıtacağımızı bilmelerini istiyorum.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.