şubat ataması sonuçları kaçta

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Şubat ayında 30 bin öğretmen atamasının ikinci dönem başlamadan yapılacağını belirterek, 30 bin öğretmenin usta çırak ilişkisiyle tecrübeli, birikimli öğretmenlerin yanında 4 ay çalıştırılacağını, bütün yol haritasının belirlendiğini ve öğretmenlerin 81 ilde staj yapabileceklerini bildirdi.

şubat ataması sonuçları kaçta
10 Şubat 2016 Çarşamba 00:47


Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, şunları söyledi:


''Şubat ayında 30 bin öğretmen alınacak. Hem Şubat'ta hem Ağustos'ta yaptığımız öğretmen ataması sayısının ortalaması 50-52 bin arasında. 30 bin atanırsa geri kalan rakam da Ağustos'ta atanır diye düşünüyorum. Şubat'ta 81 ile atama yapılacak. Sınıf öğretmenliğinden ihtiyacımız 17 bin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden ihtiyacımız 16 bin, İngilizce'den 16 bin okul öncesinden ihtiyacımız fazla, Türkçe öğretmenliğinden fazla...''

 

 

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Aydoğdu, Bakanlık merkez binasında Sakıp Sabancı Basın Merkezi'nde Şubat ayından itibaren atanacak öğretmenlerin oryantasyon (staj) eğitimine ilişkin basın mensuplarını bilgilendirdi. Yapılan 37 bin atamayla birlikte şuanda öğretmen sayısının yöneticilerle birlikte 894 bin 511 kişi olduğunu belirten Aydoğdu, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenleri ve yöneticileri 1 milyon kişilik bir şehir. 2014 yılında insan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne yer değişikliği için müracaat eden öğretmen sayısı 375 bin kişidir. 2015 yılında müracaat eden öğretmen sayısı da 303 bin kişidir. Biz bunların 2014 yılında 150 bin öğretmenimizin, diğer 2015i yılında da 194 bin öğretmenimizin yerini değiştirmişiz. Baktığımız zaman yılda 2-3 bin kişi yer değiştiren bakanlıkların yanında MEB'in yer değişikliklerine baktığımız zaman ciddi anlamda fark var" diye konuştu.

 

 

 

 


"BİZ EŞ ATAMALARINDA YÜZDE 100 BÜTÜN EŞLERİ BİRLEŞTİRDİK"

 

Dün sosyal medya hesabı üzerinden Şubat ayında yapılacak 30 bin atamayla ilgili paylaşımda bulunduğunu hatırlatan Aydoğdu, "Bin tane yorum geldi. O yorumların hiçbirinde bir olumsuzluk görmedim. Bizim İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nde çok ciddi öğretmenlerle ilgili iyileştirmeler yapıldı. Sağlık özürlüleri, eş durumu atamasının dışındaki anne, baba, eş çocukların özürleri yılda 1 kez Ağustos ayında yapılıyordu. Sayın Bakanımızın göreve başlamasıyla birlikte eğer yönetmeliğimize uygun ise öğretmenimizin eşi çocuğu annesi hastaysa Ağustos ayını beklemeden bugün yarın gelirse bize raporu işlemini yapıyoruz. Sayın Bakanımızın dönemiyle birlikte biz eş atamalarında yüzde 100 bütün eşleri birleştirdik" ifadelerini kullandı.

 

Aydoğdu, MEB tarihinde ilk kez il içi ve illeri arası atamaların Bakan Avcı döneminde iki kez yapıldığını kaydederek, yönetici atama yönetmeliğinin de değiştirildiğini anlattı. Aydoğdu, "Yönetmeliğimizde hiyerarşik bir yapı oluşturduk. Bu hiyerarşik yapı şu; belli bir süre öğretmenlik yapmayan birisi müdür yardımcısı olamayacak. Müdür yardımcılığı da tamamen merkezi sınavla olacak. Müdür yardımcılığı yapmayan hiçbir kişide okul müdürü olmayacak" dedi.

 


"ŞUBAT AYINDA SAYIN BAKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ DA AÇIKLADI, 30 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK"

 

"Şubat ayında Sayın Bakanımız ve Başbakanımız da açıkladı, 30 bin öğretmen alınacak" diyen Aydoğdu, şunları kaydetti:

 

"Bunun üzerine Sayın Bakanımız, Sayın Müsteşarımıza bir talimat verdi. Müsteşarımızda İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nü, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü'nü bu konuda talimatlandırdı. Şuanda bizim bütün çalışmalarımız dün itibariyle bitti. 30 bin öğretmeni biz usta çırak ilişkisiyle tecrübeli, birikimli öğretmenlerin yanında 4 ay çalıştırdığımızda bunun adım adım ne olacağı, bunun güçlü yönleri, zayıf yönleri, varsa tehditler, bunları nasıl giderebiliriz ile ilgili bütün yol haritamız belirlendi. İllere göndereceğimiz yönergemiz belirlendi. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bununla ilgili küçük birkaç değişiklik yapmamız gerekiyor. Nerelerde nasıl değişiklik yapacağımız bu belirlendi. Son olarak Sayın Bakanımıza bunu arz edeceğiz. Bunun sonucunda da bence MEB'in en önemli adımıdır bu."

 


"ÖĞRETMENLERİMİZ 81 İLDE İSTERLERSE STAJ YAPABİLİR"

 

Öğretmen atamaları yaptıktan sonra gözlemlediklerine ilişkin Aydoğdu, "Öğretmenler gittikleri yerlerde uyum problemi yaşıyorlar. Uyum probleminin sonucunda da hemen o bölgeyi terk etmek istiyor. Mesleğine karşı çok ciddi önyargı oluşuyor. Bu uygulama eğitimi çok önemli. Biz 1898 yılında öğretmen okullarından mezun olanlara 6 ay uygulamalı eğitim yaptıktan sonra sınıflara sokmuşuz. Aynı uygulamayı 1913 yılında yapmışız. Bizim 1913 yılında yaptığımız uygulamayı aynen birebir Finlandiya uyguluyor. Eğitimin ana unsuru öğretmen ise öğretmenlerin eğitimi de bizim için çok önemli. Biz Şubat ayında öğretmenlerimizi atayacağız. Atarken öğretmenlerimizden iki tercih alacağız. Bir stajı nerede yapmak istiyorsunuz? Şöyle bir algı var; sanki bütün öğretmenlerimizi Doğu ve Güneydoğu'ya atayacağız da Doğu, Güneydoğu'da olacak. Bu kesinlikle yanlış. Biz öğretmenlerimizi 81 ile atayacağız. Öğretmenlerimiz de 81 ilde isterlerse staj yapabilir. Usta tecrübeli öğretmenlerle birlikte 4 aylarını geçirebilecekler. İkinci tercihleri de hangi ilde, hangi okullara gitmek istiyorlar. Kararname birlikte çıkacak. Alt kararnamede iki başlık olacak. Staj yapmak istediği il ve atandığı okul" şeklinde konuştu.

 

Öğretmenlerin staj yapmak istediği il farklı, atandığı il farklı olursa bunun adapte olma sürecini nasıl etkileyeceğine ilişkin soru üzerine Aydoğdu, "Bununla ilgili tam bir kanaat daha oluşmadı. Biz öğretmenleri 81 ile atadığımız zaman atandıkları illerde de derse girmeden adaylık alternatifi var. Bu sunum yapıldıktan sonra Bakanımızla buna karar vereceğiz. İkincisi yolluklarla ilgili teknik durum var ona da karar verilecek. Bizim öğretmen dağılımında ilk atamada dengesiz bir dağılım yok. İstanbul'a gidecek ile Van'a gidecek öğretmen arasında herhangi bir fark yok. Eğer Van'a atandıysa İstanbul'da 4 aylık eğitimini sürdürmek istiyorsa o gittiği bölgeyi de görüp oradaki kültürel dokuyla ilgili ya da yerel dillerle de ilgili öğretmenlerimize eğitim verilecek" ifadelerini kullandı.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.