Şube Müdürleri Atamalarına İptal Geliyor!

Şube Müdürleri Atamalarına İptal Geliyor!

Şube Müdürleri Atamalarına İptal Geliyor!
18 Haziran 2015 Perşembe 18:11

PERSONELMEBHABER.NET/ ÖZEL HABER

 

Kurulacak 63. Hükümet içerisinde Milli Eğitim Bakanlığını bekleyen önemli sorunlardan yalnızca bir tanesi 2014 yılında mahkeme kararlarına rağmen atamaları iptal edilmeyen ŞUBE MÜDÜRÜ atamalarıdır. Bilindiği gibi MEB 2013 yılında şube müdürlüğü için yazılı sınav yapmıştı. Ankara 1.İdare mahkemesi 2014 yılında yazılı sınavda sorulan 5 sorunun iptaline karar vermişti. Yeniden değerlendirme yapılması elzem olmuştur. 5 sorunun iptali yazılı sınavın hükümsüz kaldığı anlamına gelmektedir. 1709 şube müdürü atamasının dayanağı olan yazılı sınavın iptali hukuken atamaları da yok hükmüne düşürmüştür.

Asıl mülakat ile ilgili mahkemeler peş peşe Bakanlık aleyhine karar vermesine rağmen İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü uygulamamakta ısrar etti. Şube müdürlüğü atamaları ile ilgili 284 dava açılmış bilmem kaçını Bakanlık kazanmış gibi absürt ne dediği anlaşılmayan açıklamalar yapılmıştır. Sanki maç skoru verir gibi mahkeme kararların sayısal üstünlüğünden bahsedilmiştir. Bir tek davanın kazanılması bile atamaların iptali için yeterlidir. Kaldı ki hem yazılı sınav hem de sözlü sınav mahkeme kararları ile iptal edilmiştir.

Ama ne hikmetse MEB Danıştay’ın iptal kararlarının yönetmeliğin ilgili maddelerine geldiğini atamaları iptal etmediği gibi saçma sapan bir tez ile mahkeme kararlarını uygulamamakta direnmiştir. Oysa akıl başında herkes iptal kararı verilen bir mevzuatla yapılan işlem hiç yapılmamış gibi hüküm ifa ettiğini bilirken, MEB ölü doğmuş yok hükmündeki atama işlemini ısrarla savunmuştur. Şimdi birileri saçma sapan düşünce ile yüksek not alan adaylar için şube müdürü normlarını arttıralım diyor. Hukuk yapılan idari işleme esas sınavları yok hükmünde sayarken bilmem kaç tane norm ekleyerek puanı yüksek olanları atıyorum demek başka bir hukuksuzluğa neden olacaktır. Yapılması gereken 1709 şube müdürünün eski görevlerine derhal döndürülmesidir.

“Şube Müdürlüğü Sınavı müracaatları incelensin”                                                         

Kamuoyunda araştırılması gereken bir başka konu da bu sınavlara müracaat ile ilgilidir. Şefaflık açısından şu sorulara cevap verilmelidir; Yeni kurulacak hükümette yer alacak Sayın Bakan ve Müsteşarın ilk işi bu olmalıdır. KPSS 2010 sınavlarında hile yapılmadığı iddia edilmişti. Hatırlayalım!

-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Yazılı Sınavı Başvuru Şartlarının 3.maddesindeki yeterlilikleri taşımadığı halde, kaç kişi sınava başvurmuş, kaçının başvurusu kabul edilmiş, kaçı sınavı kazanmış, kaçı şube müdürü olarak atanmıştır?

-Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü İçin Görevde Yükselme Sınavı başvuru ve atama kılavuzunda 1709 Şube Müdürlüğünün 1. derece Genel İdare Hizmetleri sınıfı kadrosu olduğu belirtilmesine rağmen bu kadrolara, 657 sayılı kanunun 45 ve 76. Maddelerine aykırı atamaların yapıldığı bilgisi doğru mudur? Usulsüz atanan kişilerin nerelerde göreve başlamışlardır?

“Yeni Bakan’ın Şube Müdürü Atamaları ile ilgili İmtihanı Zor”

Gelelim bu güne… Yeni görevlendirilecek Milli Eğitim Bakanı kim olursa olsun mahkeme kararlarını uygulamayacak mı? Bence uygulayacak, uygulamak zorunda kalacak. Kamu gücünün temsilcileri hukuk kurallarına uymak zorundadır. Şimdi düşünelim koalisyon ile kurulacak bir hükümette MEB’in Müsteşarlık Makamına oturacak Zat mahkeme kararlarını görmezden gelebilir mi? Bu riski artık kimse alamaz. Mahkeme kararlarını uygulamamaktan maddi ve manevi tazminat davaları ile hiç kimse karşı karşıya kalmak istemeyecektir.

Hiç kimse şunu ifade etmesin biz bir yıldır görev yapıyoruz mağdur olacağız demesin. Çünkü şube müdürü atamalarında yukarıdaki sorular cevap bulmaz ise bu atamalar mağdur yaratmıştır.

Hüseyin AKAY


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.