Şube Müdürlerinin Umudu Zayıfladı!

Bingöl Milletvekili İdris Baluken Meclis Genel Kurulunda şok açıklamalarda bulundu: "Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde özellikle görevde yükselmeler ve kadrolaşmalarla ilgili pek çok şaibeyi, pek çok kuşkuyu bizde uyandıran düzenlemeler geri çekilmiştir. "

Şube Müdürlerinin Umudu Zayıfladı!
13 Kasım 2014 Perşembe 18:09

İşte TBMM tutanağı: 

Türkiye Büyük Millet Meclisi 
Genel Kurul Tutanağı 
24. Dönem 5. Yasama Yılı 
14. Birleşim 13 Kasım 2014 PerşembeHDP GRUBU ADINA İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Teşekkür ediyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 615 sıra sayılı Türkiye Sağlık Eğitim Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın birinci bölümü üzerine Halkların Demokratik Partisi adına söz almış bulunmaktayım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Ben konuşmama başlamadan önce bir vurguyu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu kanun tasarısının tümü üzerine, canlı yayının olmadığı saatlerde görüşlerimizi ifade ederken çok hararetli konuşmalar yapmıştık ve buradan hem Sağlık Bakanlığına hem de AK PARTİ Grubuna çağrılarda bulunmuştuk. Şimdi bu yaptığımız çağrıların kısmen dikkate alındığı bir durumla karşı karşıyayız. Özellikle 34 ve 47'nci maddenin bu tasarı metninden çıkarılmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Yani, dünyada bir eşi benzeri olmayan sağlık bilimleri üniversitesinin kurulmasıyla ilgili düzenlemelerin çekilmesi ve yine Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde özellikle görevde yükselmeler ve kadrolaşmalarla ilgili pek çok şaibeyi, pek çok kuşkuyu bizde uyandıran düzenlemeler geri çekilmiştir. Bunları olumlu olarak karşıladığımızı ifade ediyoruz. Aslında, genel olarak AK PARTİ Grubunun ya da Hükûmetin de kanun yaparken muhalefetten gelen önerilere açık olacak şekilde, her öneriye cepheden, muhalefetten geldi diye karşı çıkan bir tutumu bir kenara bırakarak yol alması durumunda Meclisin daha verimli çalışabileceğini, Meclisin daha verimli çalışacağını buradan ifade etmek istiyoruz.

Tabii, "Bu belirtmiş olduğumuz düzenlemeleri geri çekmekle de yine tamamına katıldığımız bir kanun tasarısını önümüze getirmiş olmuyorsunuz." uyarısını da buradan yapmak istiyoruz. Biz sağlıkta, sağlık alanında çok ciddi sorunların yaşandığını, aslında Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin tamamının bütün siyasi partiler tarafından tartışılması ve ona göre sağlıkta yeni bir düzenlemeyle bu Meclisin mesai harcaması gerektiğini ifade etmiştik, bugün de aynı şeyi ifade ediyoruz. Çünkü yürürlükte olan maddeler bile yani Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kurumunun kurulmasıyla ilgili düzenlemeler bile yine kendi içerisinde sağlıktaki pek çok soruna çözüm bulmayan, palyatif birtakım şeyler yapılıyormuş görüntüsü veren ama altında da çok farklı birtakım arayışların olduğu düzenlemeleri aklımıza getiriyor.

Biz bu TÜSEB'in kurulmasının amacını, kapsamını, görev ve yetkilerini, organlarını okuduğumuzda, Halkların Demokratik Partisi olarak tatmin olmuyoruz, tatmin değiliz. Sağlık Bakanlığına bağlı, Sağlık Bakanının Yönetim Kurulu Başkanı olarak kurulacak olan bir enstitünün bahsetmiş olduğumuz kadrolaşma, belli çevrelere rant sağlama ve sağlığın genel birtakım sorunlarını çözme anlayışından uzak olduğunu buradan tekrar ben ifade etmek istiyorum. Özellikle bu TÜSEB bünyesinde birtakım şirketlerin kurulabileceği, bu şirketlerin birtakım vergilerden muaf tutulabileceği, yine denetimleriyle ilgili çok ciddi birtakım esnekliklerin getirileceğiyle ilgili eleştirilerimizi bugün yine burada ifade etmek istiyoruz.

Aslında keşke bu yanlıştan geri dönmeyle ilgili kararlar verilirken bu torba kanun tasarısının tamamı geri çekilseydi, tamamı siyasi partilerle bir şekilde müzakere edilseydi ve ortaklaşmış bir metin üzerinden, ortaklaşmış bir tasarı üzerinden Genel Kurulun önüne getirilseydi diyoruz. Çünkü biz özellikle bu kanun tasarısı içerisinde belirtilen bazı gerekçelerin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu kanserle mücadele konusu, kanserle yeterli bir savaşım verilmesi konusu ülkemizin en acil konularından birisidir. Tümü üzerinde konuşma yaparken de ifade etmiştim, Her yıl 140 bin yeni hastanın kaydedildiği, 150 bine yakın kanser hastasının kaybedildiği bir ülkede tabii ki kanserle savaş, kanserle etkin mücadele konusunda etkin politikaların oluşmasına ihtiyaç var ama -yine o gün ifade etmiştim- şu anda kanser hastalarının ilaç teminiyle ilgili çok ciddi sıkıntılarından tutalım da tedavi görecekleri uzman onkologlara, uzman hematologlara erişimine kadar çok ciddi birtakım sıkıntılarla karşı karşıyayız. Yani burada kanserle mücadeleyi esas alan bir tasarıdan bahsedeceksek bütün bu sorunları ela almamız gerekiyor, salt teknoloji ya da inovasyon anlamında yapılacak çalışmalar üzerine bir kurumsallaşmayla kanser hastalarının yaşamış olduğu sorunları ya da kanser hastalığıyla ilgili bir mücadeleyi ortaya koyamayacağımızı buradan ifade etmek istiyorum.

Tabii, genel olarak aslında sağlıkla ilgili daha çok yapmış olduğunuz düzenlemeler sermayeye alan yaratan, özel sektöre alan yaratan uygulamalar olduğu için, burada da yine dediğim gibi, işte, TÜSEB bünyesinde birtakım şirketlerin oluşturulması, bu şirketlerle ilgili birtakım kolaylıkların, vergi muafiyetlerinin sağlanması, 1 milyon TL'ye kadar olan bazı düzenlemelerde, ihalelerde Sağlık Bakanlığına yetki verilmesi yani bunların hepsi bahsetmiş olduğumuz sağlıkta özelleştirme, özel sermayenin alanını yaratma kaygısından bağımsız olan düzenlemeler değil.

Bakın, sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz uygulamaları bu kürsüden hep ifade etmiştik ama birkaç veriyle yine bu özel sektörle sağlık politikaları arasındaki ilişkiyi ne kadar önemsediğinizi buradan ben vurgulamak istiyorum. 2013 Ekim ayında bir Bakanlar Kurulu kararı getirdiniz buraya, Bakanlar Kurulunda onaylanan bu düzenlemeyle özel hastanelerin alabileceği fark ücretlerini yüzde 90'dan yüzde 200'e çıkardınız yani daha anlaşılır bir şekilde söyleyeyim: SGK eliyle özel sağlık kuruluşlarına o güne kadar 6 milyar TL'ye kadar bir miktar ödeme durumu varken, bir de vatandaşın cebinden bir 6 milyar TL'yi çıkararak yine bu özel hastanelere avantaj sağlayacak birtakım düzenlemelerin altına imza attınız. Dolayısıyla, burada da getirmiş olduğunuz düzenlemeleri biz bu kapsamda değerlendiriyoruz.

TÜSEB'le ilgili, sadece o kurumsal özerklikle ilgili kaygılar değil, bahsetmiş olduğum bu ekonomik ve sosyal alana müdahale çağrışımı yaptıran ve haksız birtakım avantajları bünyesinde barındıran bu uygulamaları da yine sert eleştiriyoruz, şiddetle eleştiriyoruz ve bunların da mutlaka çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Madem bugün böyle bir uzlaşma zemini yakaladık, madem bazı yanlışlardan geri adım atmanın mümkün olabilirliğini bugün ortaya koyduk, bence bu kanun tasarısının tamamını geri çekip, tamamını siyasi partilerle müzakere konusunda bir inisiyatif, bir irade ortaya koymanızın son derece önemli olduğunu ben burada vurgulamak istiyorum.

Yine, 47'nci maddede de, Millî Eğitim Bakanlığındaki bazı görevde yükselmelerle ilgili düzenlemelerle ilgili birtakım hususlar vardı. Onu çekmiş olmanız da önemli ama daha önce getirmiş olduğunuz torba yasada da, biliyorsunuz, Millî Eğitim Bakanlığındaki bu yöneticilerin atama düzenlemesini genellikle valiliklere bağladınız ve oralarda da âdeta siyasi kadrolaşmaların önünü açtınız. Eğer buradan bir yanlışı görmüşseniz, gelin, pratik uygulamadaki, daha önce yapmış olduğunuz düzenlemelerdeki yanlışları da yine hep beraber masaya yatıralım. Liyakat usulüne göre kim hak ediyorsa, birtakım siyasi işaretlerin, göstergelerin belirlemediği kriterlerle biz bütün bu alanları düzenleyelim diyoruz.

Genel Kurulu bu duygu ve düşüncelerle selamlıyorum ben. Tekrar, hem Sağlık Bakanının hem de AK PARTİ Grubunun, bugün en azından yanlışın bir kısmından geri dönmesiyle ilgili göstermiş olduğu tutumu da olumladığımızı ifade etmek istiyorum.

Teşekkürler. (HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Baluken.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.