Şube Müdürlüğü Atama Sonuçları Sayısal Bilgiler..

Milli Eğitim Bakanlığı 1709 şube müdürünün atamasını bugün tamamladı. Şube müdürlüğü sınavıyla ilgili istatistikler ve değerlendirmesi...

Şube Müdürlüğü Atama Sonuçları Sayısal Bilgiler..
23 Nisan 2016 Cumartesi 09:25

Milli Eğitim Bakanlığı 1709 şube müdürünün atamasını bugün gerçekleştirdi. 

Öncelikle bu süreçte 14 yıldır şube müdürlüğü sınavının yapılmadığını , şube müdürlüğü kadrolarının büyük çoğunluğunun yıllardır vekaleten yürütüldüğünü göz ardı etmeden ; Şube müdürlüğü sınavını gerçekleştiren ve kadrolu atamaları yapan Bakan Nabi AVCI Bey ve Müsteşar Yusuf TEKİN Bey'i tebrik ederek , sezarın hakkını sezara teslim edelim.

Şube Müdürlüğü sınavına ilişkin temel verilere göz atalım...

* Şube müdürü olmak için başvuran aday sayısı 34.984

* Yazılı sınava katılan aday sayısı 30.359.

* Yazılı sınavda başarılı olan aday sayısı 5.913

* Mülakata çağrılan aday sayısı 5.913

* Mülakatta başarılı olan aday sayısı 3.287

* Tercihte bulunan aday sayısı 3.192

* Tercihine atanan kişi sayısı 1.515

* Kura ile atanan kişi sayısı 194

* Toplam atanan kişi sayısı 1.709

Milli Eğitim Bakanlığı neredeyse tüm Bakanlıkların 1 yılda mülakata aldığı personel sayısı kadar kişiye 15 gün içerisinde sorunsuz bir şekilde mülakat gerçekleştirdi. 

Komisyonda görev yapan ve 15 gün boyunca sabah 08:00 - akşam 20:00 mesai yapan özverili komisyon üyelerinin haklarını ve özellikle İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün fedakarlığını göz ardı etmeden altını çizmek gerekir. 

Şube müdürlüğü atamalarında 1.515 kişinin kendi tercihine atanması sevindirici bir istatistiktir. 

Şube müdürlerimizin kendi tercih ettiği yerlerde görev yapacak olması verimlilik açısından da son derece önemlidir. 

Şube müdürlüğü atamalarında gün içerisinde sadece kura ile atanan 194 kişi için yapılan atamada bir hata meydana gelmiştir. Bu konuda çok sayıda yorum ve soru gelmektedir. 

Bu konuyu Bakanlık nezdinde araştırdık. 

Kura ile atamalarda sistemin 194 boş kadronun tamamına ilk etapta atama gerçekleştirmediğini , toplam 187 kadroya atama yapıldığını ve 7 kadronun boş kaldığını , mağduriyet yaşanmaması için 7 kadroya da atama yapmak için sistemin gün içerisinde tekrar çalıştırıldığını ve kura ile atanan kişilerden çok az kişinin yerinin değiştiğini , ancak ataması yapılan kişilerden hiçbirinin mağruiyet yaşamadan tamamının atamasının yapıldığı gelen bilgiler arasında...

Şube müdürlüğü sınavı ve yerleştirmeleri için en önemli değerlendirme , Milli Eğitim Bakanlığının 14 yıllık kanayan yarasının Nabi AVCI Bey döneminde yapılan atamalarla son bulduğudur. 

Ayrıca yıllardır vekaleten yürütülen bu görevlere yapılan asaleten atamalar , taşra teşkilatında vekalet furyasının son bulmasına ve iş verimliliğinin artmasına sebebiyet vererek , eğitime ve Milli Eğitime katma değer katacaktır. 

Bakanlığın şube müdürlüğü atamalarından sonra , şube müdürlerine rotasyon uygulamasını gündeme alması ve bu yıl rotasyonu gerçekleştirmesi beklentisi mevcuttur. 

Şube müdürlerimize rotasyon konusunda Bakanlığın şimdiden net bir açıklama yapması ve geçtiğimiz yıl düşmüş olduğu hataya tekrar düşmemesi için şimdiden düğmeye basması gerekir. 

Sözün özü : Ataması yapılan 1.709 şube müdürümüze görevinde başarılar dileriz. Bu atamalarda emeği geçen tüm birimlere ve paydaşlara , Bakan Nabi AVCI Bey nezdinde teşekkür ederiz.

Abdullah Hakem/Kamudanhaber

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.