Şube Müdürlüğü Kanun Teklifi Değerlendirmesi..

Şube Müdürlüğü Kanun Teklifi Değerlendirmesi..

Şube Müdürlüğü Kanun Teklifi Değerlendirmesi..
07 Ağustos 2015 Cuma 18:45

“Görevde yükselme ve unvan değişikliği

EK MADDE 2 - (1)    

İlçe milli eğitim müdürü kadrosuna yazılı ve sözlü; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları ile Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadrolara görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacak personelin yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir. Ancak, il milli eğitim müdür yardımcısı, il milli eğitim müdürü ve üstü kadrolara yapılacak atamalarda görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı uygulanmaz.

(2) İlçe milli eğitim müdürü kadrosuna atama yapılmak üzere yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının aritmetik ortalaması ile oluşturulan başarı listesi; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları ile Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadrolara yazılı sınav sonuçları esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Eşitlik halinde, ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü ile Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadrolara ise sırasıyla daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana öncelik verilir.

(3) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanların görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanabilmeleri için, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına yeniden girmeleri ve başarılı olmaları gerekir. Atamaları yapılanlardan yasal sürede göreve başlamayanların yerlerine başarı listeleri üzerinden atama yapılabilir.

 (4) İlçe milli eğitim müdürü, şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadrolarına ek olarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadro, unvanlar ile bu sınavlara katılacaklarda aranacak hizmet süresi ve eğitim düzeyine ilişkin şartlar ile sınavların uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça belirlenir.” Bu madde ile bundan sonra ilçe müdürü atamaları yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması ile şube müdürleri ise sadece yazılı sınav sonuçlarına göre yapılabilecek, yine atanıp göreve başlamayanların yerine de 2. Atama yapılabilecek.,

     “Yargı kararları "

     GEÇİCİ MADDE 11 – (1) Danıştay 5. Dairesi E-2013/7936 kararı ile Danıştay 2. Dairesi E-2013/10363 kararları gereği 16.04.2014 tarihli şube müdürü atamaları iptal edilerek, 29.12.2013 tarihli “2013 Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yazılı Sınavı” sonuçlarına göre; atamalar değişikliğin Resmi Gazetede yayımı tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Geçici Madde 11 hükümleri dikkate alınarak,

     Ek Madde 2 hükümlerine göre yapılır. 31.10.2013 tarihli görevde yükselme sınav duyurusunda belirtilen kadro sayısı haricinde münhal bulunan kadrolara da atama yapılabilir. Bu bende göre şube müdürü atamaları kanunun yayınlanması halinde 30 gün içerisinde yazılı sınav sonuçlarına göre tekrarlanacak ayrıca mevcut yazılı sonuçlarına göre de boş olan kadrolara da atama yapılabilecek

 (2) Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına konu bakanlık aleyhine verilmiş yargı kararları sınava girmiş aday/adayların lehine uygulanır, yapılan işlem aday/adayların aleyhine sonuç doğuramaz. Yargı kararları ile yazılı sınav sorularından iptal edilmiş olanlar en az bir şıkkı işaretlemiş tüm adaylar için doğru kabul edilir ve bu hüküm 29.12.2013 tarihli “2013 Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yazılı Sınavı”  için de uygulanır.”.

     Bu bende göre yargı kararlarının ygulanması konusunda dava kazanmış adayların sonradan yapılacak işlemlerden dolayı mağdur edilmesinin önüne geçiliyor. Ayrıca yazılı sınavdaki hatalı sorular da en az bir şıkkı işaretlemiş tüm adaylar için doğru kabul edilecek. CHP İstanbul Milletvekili Sayın Barış YARKADAŞ’ça verilmiş bu kanun teklifi, görünen o ki çok ince ve zekice hazırlanmış, yılan hikayesine dönmüş olan MEB şube müdürlüğü atamalarının sıkıntılı durumunu kökten çözecek gibi. Ayrıca bu kanun teklifinin görüşülmesi konusunda da hızlı davranılacağı da gelen bilgiler arasında sorunun muhatabı tüm eğitim çalışanlarına hayırlı olması dileğiyle.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.