Şube Müdürlüğü Konusunda Meb'in Tavrı Nasıl Yorumlanmalı

ŞUbe Müdürlüğü Konusunda MEB'İn Tavrı Nasıl Yorumlanmalı

Şube Müdürlüğü Konusunda Meb'in Tavrı Nasıl Yorumlanmalı
18 Şubat 2015 Çarşamba 21:46

MEB'İN YORUMU NASIL YORUMLANMALI?

Yılan hikayesine dönen MEB Şube Müdürlüğü atamalarıyla ilgili emsal niteliğindeki bir Danıştay kararını ve Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin ÇELİK'in imzasıyla yayınlanan, Yürütmesi Durdurulan Yönetmeliğe göre yapılan atamaların iptal edilmesini, içeren Genelgeyi sizlerle paylaşıyoruz.

"Danıştay sadece yönetmeliği iptal etmiştir. Atamaları iptal etmemiştir." şeklinde hiç bir hukuksal dayanağı olmayan bir yorumu nasıl yorumlamak gerekir?

Danıştay 2. Dairesi Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Teşkilatı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin sözlü sınav ile atama yapılır hükmünün yürütmesini durdurup sadece sözlü puanı ile atama hukuka uygun değildir. Yazılı puan ile sözlü puanın aritmetik ortalamasıyla başarı listeleri oluşturulmalı ve bu ortalama puanlara göre atamalar yapılmalıdır kararını vermişti. Bu iptal kararını uygulamayan Milli Eğitim Bakanlığı "Danıştay sadece yönetmeliği iptal etmiştir. Atamaları iptal etmemiştir." şeklinde hiç bir hukuksal dayanağı olmayan bir yorum yapmıştı.

Halbuki geçtiğimiz yıllarda Danıştay'ın iptal ettiği yönetmelik maddelerine dayanarak yapılan atamalar iptal edilmişti. Örneğin, Anadolu Lisesi öğretmenlerinin atamaları, alan değiştiren sınıf öğretmenlerinin atamaları ve yönetici atamaları Danıştayın kararı gereği iptal edilmişti. Emsal kararı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Yargı kararlarının keyfi yorumlarla by-pass edilmesinin ülkemizin toplumsal dinamiklerine zarar vereceği aşikardır. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü MEB dahil Tüm bakanlıkları kapsamaktadır. Bireysel hukuk çıkarımları evrensel hukuksal içtihatları yok sayamaz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın bu hukuksuzluğu fark edip şube müdürlüğü mülakat mağdurların yüreğine su serpeceğine inanıyoruz.

Emsal Danıştay Kararı ve İptal Edilen Yönetmeliğe binaen yapılan atamaları iptal eden GENELGE:

MEB Şube Müdürlüğü Mülakat Mağdurları Eğitim-Bir-Sen Üyeleri Platformuİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.