Şube Müdürlüğünde Son Noktaya Gelinildi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan şube müdürü atamalarında gelinen son nokta.

Şube Müdürlüğünde Son Noktaya Gelinildi
31 Ekim 2014 Cuma 11:25

Bir çok kez gündeme gelen ve oldukça dikkatleri üzerine toplayan şube müdürü atamaları hakkında araştırmalarımız devam ediyor. Bu haber turunda şube müdürü atamalarında gelinen son noktayı siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız. Bilindiği üzere Şube Müdürlüğü atamalarında hukuk devletinde ? Yargı kararlarının uygulanmaması? nedeniyle konu kilitlenmiş ve deyim yerindeyse hasıraltı edilmeye çalışılmıştı. Ancak bir hukuk devleti olan ve uluslar arası tüm sözleşmelere de hukuk devletinin ilkelerine ve gereklerine uyacağına dair imza atmış olan bir devlette yargı kararlarının uygulanmaması diye bir şey söz konusu dahi olamayacağı için aslında eninde sonunda çözümün de Hukuktan yana olacağını düşünüyoruz.

Danıştay kararlarıyla hem Genel Yönetmelikte hem de Milli Eğitim Bakanlığının Görevde Yükselme Yönetmeliğinde sadece mülakat sınavlarına göre atama yapılmasını düzenleyen maddelerin yürütmesi durdurulmuştu.

1-Danıştay 5 Başbakanlık çerçeve yönetmeliğinde Sadece mülakat puanına göre atama yapamazsın(Yazılı puanı da katarak bir başarı sıralaması oluşturup atamaları yenilemelisin) dedi ve Başbakanlık çerçeve yönetmeliğini değiştirdi Yazılı+sözlü sınavın Aritmetik ortalaması ile atama dedi.

2-Danıştay 2 Bizim yönetmeliğin Sadece mülakat puanına göre atama yapamazsın(Yazılı puanı da katarak bir başarı sıralaması oluşturup atamaları yenilemelisin) dedi ve Bakanlığımızdan görevde yükselme yönetmeliğini yayınlamasını istiyoruz.

3-Bölge idare mahkemeleri (Ankara 1.bölge idare Sadece mülakat puanına göre atama yapamazsın(Yazılı puanıda katarak bir başarı sıralaması oluşturup atamaları yenilemelisin) dedi. Diyarbakır bölge idare Başvuran kişinin Mülakatı iptal ,Tüm Mülakatlar değil dedi. karar kişisel bir karar.

Böylesi bir durum yani bir hukuk devleti olduğu halde yargı kararlarını uygulamamak uluslar arası camiada çok ciddi bir itibar kaybına neden olacağı ve ülkeyi üçüncü dünya ülkeleri seviyesine düşüreceği için Türkiyeyi bu duruma düşürmeye de böylesi bir konu için herkesten önce hükumetimizin müsaade etmeyeceği aşikârdır.

Sonuç olarak bu konuda artık verilmiş bir yargı kararının uygulanmasına hiçbir kurum, kişi ya da hatta torba yasalar dahi engel olamayacağı için artık bu konu çözülmeye mahkûm hale gelmiş olacaktır. İşte bu nedenle sona yaklaşılmıştır diyoruz.

Mülakat Mağduru Eğitim Bir Sen liler Platformu 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.