Şube Müdürlüğün'de Suç Duyuruları Yolda...

Açıklama Türk Eğitim Sen'e ait ve müsteşarın ağzından…cümleler ise eğer boş bulunarak söylenmiş bir gaf ise belki espri niyetine gülüp hoş karşılanabilir. Ancak yetkili birisinin ağzından kurumsal bir açıklama ise hiçbir tutar tarafının olmaması nedeniyle hukuk devleti adına üzücüdür ve havada kalacağı da aşikardır.

Şube Müdürlüğün'de Suç Duyuruları Yolda...
27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:52

Yargı kararları ile şube müdürlüğünü düzenleyen yönetmeliğin ilgili maddeleri ve yapılan mülakatların tamamı ile bu mülakat sonuçlarına göre yapılan atamalar bir bir iptal edilmiş, bu kararları uygulamakla görevli olan yetkili olanların ağzından iptaller ve yeniden atamalar konusunda ciddi bir açıklama beklenirken; ne yazık ki adeta hukuk literatürüne komedi olarak geçecek bir gaf düştü medyaya… Derken nihayet yargı kararlarını uygulamayanlar hakkında ilk suç duyurusu açıklaması da geldi.

Bilindiği üzere Danışta 2. ve 4. Daireleri tarafından Şube Müdürlüğü atamalarının yalnızca mülakat sonuçlarına göre yapılmasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yönetmeliğin ilgili düzenlemelerinin iptal edilmesinin ardından bu konuda yetkili mahkeme olan Anakara 7. İdare Mahkemesi de Danıştay'ın bu kararlarına atıfta bulunarak 10-28  Şubat 2014 tarihleri arasında yapılan mülakatların tamamını ve bu mülakatlara göre yapılan atamaların tümünü iptal emiştir.

Dahası Danıştay'ın yönetmelik konusundaki iptal kararları 18 Haziran 2014 tarihinde Bakanlığa tebliğ edilmiş olup, Ankara 7. İdare Mahkemesinin tüm mülakatları ve tüm atamaları iptal eden kararının hangi tarihte tebliğ edildiği ise henüz bilinmiyor. Bu tebliğ tarihine göre 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesi gereği en geç 30 gün içinde yargı kararları uygulanmak zorunda olduğu için 18 Temmuz 2014 tarihi itibariyle tüm şube müdürlüğü atamalarının iptali yasal zorunluluktur.  Aynı şekilde Ankara 7. İdare Mahkemesi kararının bakanlığa tebliğ tarihinden itibaren ise tüm mülakatların ve bu mülakatlara göre yapılmış olan tüm şube müdürlüğü atamalarının iptal edilmesi gerektiği yine yasal zorunluluktur.

Hukuk biliminin verilerine, idare hukukunun genel prensiplerine ve bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin uygulamadaki tecrübelerine göre “Yargı kararı ile yürütmesi durdurulan bir yasal düzenleme ya da idari işlem iptal kararı ile eşit kabul edilir ve hiç doğmamış kabul edilir. Çünkü yargı kararı ile hukuka aykırı olduğu kesinleşmiş olan bir idari işlemin iptalini beklemek teknik olarak zaten anlamsızdır ve bilimsel ya da hukuki bir anlamı yoktur.” Dolaysıyla yargının iptal ettiği hem yönetmeliğin ilgili maddeleri, hem bu maddelere dayanarak yapılan mülakatlar hem de bu mülakat sonuçlarına göre yapılan tüm atamalar “doğmamış kabul edilir” ve deyim yerindeyse kaset geriye doğru başa sarar, hukuka aykırı olarak yapılmış olan ne varsa iptal edilir.  Bu gerçeği idare hukukunun asgari genel kültürünü bilen herkes pekala bilir.

Hal böyleyken yukarıda “gaf” diye nitelendirdiğimiz müsteşarın açıklamasını isterseniz orijinal haliyle Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK'un cümlelerinden birlikte okuyalım: “MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN ile şube müdürlüğü iptallerini görüştüm. Sayın Müsteşar mahkeme kararının yönetmeliğin yürütmesini durdurduğunu, şube müdürü atamalarını iptal ettirmediğini söyledi.”  Şimdi bu cümle eğer bir gaf değilse hukuk devleti, hukuk bilimi ve devlet ciddiyeti bakımından hiçbir şey ifade etmemektedir. En iyimser yorumla Sayın Müsteşarın Anakara 7. İdare Mahkemesinin hem mülakatları hem de atamaları kökten iptal eden kararından henüz haberinin olmadığını çıkarmak mümkündür ki eğer durum böyleyse pek yakında resmi tebliğ yoluyla eline ulaşır zaten…

Zira Anayasanın 2. Maddesinde “Hukuk Devleti” ilkesinin, 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesi gereği en geç 30 günde içinde yargı kararları uygulanmak zorunda olması, Türk Ceza Kanununun 257. Maddesinde  en az 6 aydan başlayan hapis cezasının bulunması ve nihayet yargı kararlarını uygulamayanlar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunacağını Türk Eğitim Sen de kamuoyuna açıkladığı sürece bu iş bitmiştir, endişeye mahal yok…

Aslında bu açıklama bu konuyu hızlandırmak adına adeta hayra vesile olmuş ve sendikaları şuç duyurusunda bulunmaları konusunda harekete geçirmeye vesile olmuştur. Zira adli ilahi “ Sizin şer bildiğiniz şeyde hayır, hayır bildiğiniz şeyde şer olabilir…(Bakara Suresi 216. ayet)” demiyor muydu?

Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse yargı kararları ile iptal edilmiş olan şube müdürlükleri eninde sonunda iptal edilecek, atamalar ise yeniden yapılacaktır. Hem de  mülakatların tamamı da iptal edildiği için artık mülakat puanlarının değil % 50'si % 1'nin bile içinde olmadığı bir atama eninde sonunda mutlaka yapılmak zorundadır …kim ne derse desin…Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kanunları böyle diyor, hukuk devletinde hiç kimsenin sözü kanunlardan daha üstün değildir.

Sonuç itibariyle rivayet odur ki, Galile'nin, dünya dönüyor dediği için kendisini ölümle yargılayan hakimlere dönüp, sayın hakimler “siz dünya dönmüyor derken bile dünya dönüyor” dediğini burada bir kez daha hatırlayıp, her şeye rağmen bu ülkede hukuk devletinin yavaş da olsa işlediğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.Kamuajans

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.