Şube Müdürlüğüne Çözüm Önerisi

Milli Eğitim Bakanlığı 29 Aralık 2013 tarihinde ÖSYM'ye Şube Müdürlüğü seçme sınavını yaptırdı. Daha sonra kendi bünyesinde Ankara Başkent Öğretmenevinde 10-28 Şubat 2014 tarihleri arasında Şube Müdürlüğü atamaları için mülakat yaptı. Yapılan atamalara sadece eğitimciler değil birçok meslek kesimi itirazını yüksek sesle dillendirdi. Yapılan atamalar Danıştay 5. Dairesinin ve Danıştay 2. Dairesinin kararları ile hukuken iptal edildi. Hukuksal anlamda ataması iptal edilen kişilerin imza yetkisi bile bulunmamaktadır.

Şube Müdürlüğüne Çözüm Önerisi
11 Temmuz 2014 Cuma 18:20

Bu sorunu çözecek olan ise Milli Eğitim Bakanlığıdır ve bu sorunu biran önce çözmelidir. Son zamanlarda bu sorunun kanunla çözüleceği, çıkarılan kanunla ataması hukuken iptal edilenlerin kurtarılacağı söylentileri kamuoyunda konuşulmaya ve birçok kesimi rahatsız etmeye başladı. Bu saatten sonra bu işin kanunla çözülemeyeceği de muhakkaktır. Milli Eğitim Bakanlığının böyle bir hata yapmayacağını düşünüyorduk, bu düşüncemizde de yanılmadığımızı gördük. Bu soruna çözüm için bu saatten sonra ne yapılabilir?

Öncelikle yapılan atamalar iptal edilerek iptal kararnameleri illere gönderilmelidir. Ataması iptal edilen kişilerin eski görevlerine dönmeleri sağlanmalıdır. 29 Aralık tarihinde yapılan seçme sınavı sonucu 70 ve üstü olan adaylar bölgelerde hizmet içi eğitime alınmalı bu eğitim sonunda merkezi yazılı sınav yapılmalıdır. İstenirse bu sınavdan sonra hukuki şartlara uygun olarak mülakatta yapılabilir. Hizmet içi eğitimden sonra yapılan yazılı sınav sonucu ile yapılırsa mülakattan alınan puan birlikte değerlendirilerek atamalar yapılmalıdır. Bu önerimizi sunma gerekçemizi açıklarsak:


1) 29 Aralık 2013 tarihinde ÖSYM'ce yapılan yazılı sınav, seçme sınavı olduğu için bazı adaylar biz 70 puan yeterli olduğu için o kadar yoğunlukla hazırlanmıştık söyleminde bulunmaktadır bu söylemin haklılık payı da bulunmaktadır. Hizmet içi eğitimden sonra yapılacak merkezi sınavla bu söylemde bitirilmiş olacaktır.

2) Hizmet içi eğitimle adaylar yeni atanacakları göreve layıkıyla hazırlanmış olacaktır. Böylelikle iş hayatında karşılaşacakları sorunlara, konulara hâkim kılınacaktır. Bu iş bakanlığın saygınlığını da artıracaktır.

3) 10-28 Şubat 2014 tarihlerinde Başkent Öğretmenevinde yapılan mülakatlara açılan çok sayıda iptal davası bulunmaktadır. Dava açanlardan biri bile bu davasını kazansa yapılan mülakatlarda iptal olacaktır. İdare Mahkemeleri bakanlıktan mülakat tutanaklarını ve sesli görüntü kayıtlarını istemektedir. Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki mülakatların uygulaması da iptal edilecektir. Bu yüzden bu mülakatların bu süreçte değerlendirilmeye katılması çok büyük risk ve yanlıştır. Bakanlık bu saatten sonra bu riske girmeyecektir ve girmemelidir.

4) Mülakatların iptal edilmesi durumunda(ki edilecektir “görünen köy kılavuz istemez”) kanunen yapılacak düzenlemenin etkisiz olacağını defaatle belirtmiştik. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu saatten sonra kanuni düzenleme de işe yaramayacaktır. Bakanlık zaten bu durumu görmüş ve vazgeçmiştir.

5) Bakanlık yüzlerce il ve ilçe müdürü atayacaktır. Bu atamalar bugün yarın kamuoyunda duyulacaktır. Bu kişilerin başarılı olması için şube müdürü atamaları biran önce iptal edilmeli yeni yapılacak atamalar için süreç başlatılmalı kamuoyu rahatlatılmalıdır.

kamuajans 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.