Şube Müdürü Atamaları Sil Baştan

Şube müdürü atamaları iptal edilecek mi, şube müdürü atamaları yeniden mi yapılacak, şube müdürü atama tarihleri, şube müdürü ikinci atamalar ne zaman, şube müdürü atama mülakat sınavı, şube müdürü atamaları yeni yönetmeliğe göre nasıl olacak sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şube Müdürü Atamaları Sil Baştan
24 Temmuz 2014 Perşembe 01:03

 23 Temmuz 2014ÇARŞAMBA günlü 29069 sayılı Resmi Gazete yayınlanan  Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik değişikliğinin anlamını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.Öncelikle şunun da altını çizmek isterim ki meb şubhe müdürlerinin atamaları da iptal edilecek hem bu değişiklik ile hemde 2. danıştay kararı gereği yeni düzenleme ile yeni başarı puan sırlamaları belirlenecek.

1)  MADDE 1- 15/3/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinde yer alan "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi "atanma usul ve esasları kurumlarınca yönetmelikle belirlenen ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara" şeklinde değiştirilmiştir.

Yorum; Yukarıdaki değişiklik ile kırmızı olarak gösterdiğim gibi atanma usul ve esasları cümlesi eklenmiş sadece ; ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere yapılacak kadrolara atamalarda ,atama esasları her kamu kurumun kendi kurum unsurlarına göre hazırlayacağı yönetmeliği hazırlayabilecektir .

2) MADDE 2-Aynı Yönetmeliğin 6ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."

Yorum ;Bu hüküm ile de aynı kurumda görev için kurumda çalışılması hatta en az altı ay süre aynı kurumda çalışma şartı aranacak.Normalde eski düzenlemeye göre kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arayabilir derken şimdi keskin bir hüküm getirerek aranması gerekliliği doğmuş ve bu süreyi de 6 ay ile minumum şekilde planlanmıştır.Tabi o görev için gerekli şartları taşıyan kişiler yoksa bunlar uygulanmaz.Şahsi görüşüm eğer şahsa dönük görevler belirlenmez ise her zaman göreve atanacak her şartta memur bulunur.

3) MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Yazılı sınavda en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılırlar. Sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır."

Yorum ;Bu şekilde yazılı puanı 70 olanlar başarılı sayılır ibaresi getirilmiş ki kamu ve kurumların yapılan yazılıya göre başarı unsuru belirlenmiş oldu.Sözlü puana göre alınan görevlerde ise 60 puan barajı uygulanacak

4) MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır. Başarı puanı, şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması; diğer kadro veya pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir ve kurumların resmi internet sitesinde ilan edilir.

Başarı puanlarının eşit olması halinde, sırasıyla;

a)Hizmet süresi fazla olanlara,

b)Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

c)Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

öncelik verilmek suretiyle, en yüksek puandan başlamak üzere başarı sıralaması belirlenir."

Yorum ; Yine bu maddenin önemi çok büyük; danıştay 5. Dairesinin vermiş olduğu kararlar gereği şube müdürlerinin sadece sözlü puana göre atama şekli yerine artık  kurumlar kendi hazırlayacağı yönetmelikler ile de beraber hem yazılı hemde sözlü mülakat puanlarının aritmetik ortalaması alınarak atamalar yapacak.

5) MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 12/C maddesinin birinci fıkrasına "müteakip" ibaresinden sonra gelmek üzere "en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen başarı sıralamasındaki" ibaresi eklenmiş, ikinci fıkrasında yer alan "puanları" ibaresi "sıralaması" şeklinde ve üçüncü fıkrasında yer alan "ilan edildiği" ibaresi "kesinleştiği" şeklinde değiştirilmiştir.

Yorum : Bu hükmün getirdiği ise atamaya esas başarı puanlarının ilan edilmesinde değişiklik yapılıyor.boş kalan kadrolara 6 içinde sıralamadaki diğer adaylar arasında atamalar yapılıyor fakat 6 aylık süre şartı için ilan edildiği tarih kabul edilirse bazı kamu ve kuruluşlarda (örneğin meb) sorun ortaya çıkabilir cünkü başarı puanları yeniden hesaplanacak ve yeniden yayınlanacak ;puanların kesinleştiği tarih önem arz etmektedir ki bu tarihten sonra sürecin başlaması gerekiyor aksi takdirde şube müdürü adaylarının tekrar atanma süre hakkı olan 6 ay zamanı  hak kaybına sebebiyet verebilir.

6) MADDE 6- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 10- Kurumlar, görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşünü alarak bu Yönetmeliğe uygun hale getirir. Kurum yönetmelikleri yürürlüğe konuluncaya kadar mevcut yönetmeliklerinin bu Yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Söz konusu yönetmelikler yürürlüğe konuluncaya kadar, bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde uygulama yapılır."

Yorum :Hazırlanmış bu geçici madde kamu ve kuruluşların hazırlayacağı yönetmelik değişikliğe azami bir süre sınırı getirerek 6 ay içinde hazırlayabilme hakkı veriliyor ve yönetmelikte 23 temmuz itibari ile değişmemiş maddeleri bu süre içinde uygulayabileceklerini söylüyor ama bugün bir değişikliğe gidilmiş ve tüm kamu ve krumları etkileyen genel yönetmelik ile çelişen hükümler uygulanmayacaktır.İlk bakışta sanki meb şube müdürleri için atananlar 6 ay bekletilebili gibi bir algı oluşsa da hem bugünkü resmi gazete yönetmeliği meb görevde yükselme yönetmeliği ile ters düşer duruma getiriyor hemde danıstay 2. Dairesinin vermiş olduğu kararın uygulanma zamanı geldi de geçiyor.

 

   Son olarak bu yayınlanan yönetmelik değişikliği ile MEB şube müdürlerinin başbakanlıkça hazırlanan tüm kamu ve kurum kuruluşların görevde yükselme yönetmeliği ile çelişir hale geldiği için 17 nisanda atanan şube müdürlerinin de atamaları iptal ediliyor.Şunun da altını çizmek isterim ki danıştay 2. Dairesinin verdiği karar gereği ise meb 6 ay içinde değil kararın tebliğ tarihine göre bugünlerde yargı kararını uygulama zamanı bittiği için en fazla birkaç gün içinde değiştirecek.

 

 

 Saygılarımla.

 

 

Sedat DEGER


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.