TAŞRA YÖNETİCİLERİ GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR!

Uluslar Arası Eğitim Yöneticileri Derneği Genel Başkanı Sayın Selim Kaya MEB yönetimine çağrıda bulundu:

TAŞRA YÖNETİCİLERİ GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR!
28 Temmuz 2015 Salı 15:15

Anayasa Mahkemesi, idarenin yapmış olduğu uygulamalar ile ilgili olarak hukuka uygunluk denetimi yapmaktadır. İdarenin aldığı kararların gerek hukuka ve gerekse milletin vicdanına uygunluğu, Anayasa Mahkemesi kararları ile denetlenir ve içtihad hükmü taşır.

AYM kararları geriye doğru işlemeyecekse mağduriyetler nasıl giderilir?

Anayasa Mahkemesinin bazı kararlarının geriye dönük olarak işlememesinin hukuki gerekçeleri olabilir. Ama idare uygulamaları ile; Anayasa Mahkemesi kararları nasıl olsa geriye dönük işlemiyor savı ile hukuka uygun olmayan eylemleri alışkanlık hale getiriyor ve buda mağduriyetlere sebep oluyor ise bu durum Anayasa’da yeri alan hukuk devleti maddesi ile bağdaşmaz.

İdare nasılsa Anayasa mahkemesi kararları geriye dönük olarak işlemiyor o zaman ben de karar surecinde iptal edilen mevzuata uygun olarak atama ve işlem yaparım ve yaptığım orda kalır anlayışını kendine düstur edinir ise bu durumda telafisi mümkün olmayan ve geri dönülmesi güç hak kayıplarına neden olur.

Bu bakımdan Anayasa Mahkemesi kararları hak mağduriyetlerine sebep olmadan geriye dönük olarak işletilmelidir.

Taşra yöneticilerinin görevden alınmasının hukuki dayanağı artık yok

6528 sayılı kanun ile 1060 taşra teşkilatı yöneticisinin hiç bir gerekçe gösterilmeden kadro ve unvanları alınmış ve şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak görevlendirilmişlerdir. Bu uygulamada MEB, görevden alınan kişilere ait kadrolara ilişkin yeni bir düzenlemeye gitmeden aynı unvan ile bu kadrolara, 657 sayılı kanunda belirtilen liyakat ve kariyer kurallarına bağlı kalmadan atamalar yapmıştır. MEB, 6528 sayılı kanundan aldığı güçle 1060 kişiyi şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak görevlendirmiş ve maaş ve özlük haklarını dondurmuş, mağduriyetlerine sebep olmuştur. En az 5 yıl daha şahsa bağlı eğitim uzmanları yani bizler, aynı maaşa mahkûm edildik. Yetmedi isteğimiz dışında görev yerlerimiz değişti. Kendimizi illerde tahsis edilen kadrolarda bulduk. Kamu yararı düşünülmeden bir oldubitti ile hukuki temeli olmayan bir uygulama ile mağdur edildik. Bugün bu uygulamanın hukuki temelinin olmadığının göstergesi AYM kararıdır.

Maddi ve manevi tazminat davaları açılabilecek!

Biz iddia ediyoruz ki, AYM’nin bu kararından sonra tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları kadrolarına dönecektir. MEB’in yetkililerine sesleniyoruz; mali ve sosyal anlamda mağdur ettiğiniz eğitim uzmanlarını mahkeme kapılarına göndermeden tekrar görevlerine iade ediniz. Bundan sonra başka mağduriyetler yaşanabilir. MEB’in mahkeme kararları geri işlemez ısrarı karşısında maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir. Bir düzenleme yaparak hem şahsa bağlı eğitim uzmanlarını hem de Milli Eğitim Bakanlığını zarara uğratmayınız, yıpratmayınız.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur

Selim KAYA

UEYDER Genel Başkanı

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.