Taşra Yöneticilerinin Görevden Alınmalarına Karşı Dava Açılması..

Eğitim yöneticilerinin itibarlarıyla son yıllarda oynandığı kadar Cumhuriyet tarGeçtiğimiz 2013 Ağustos ayında bir taşra yöneticileri yer değiştirme hikâyesi yaşandı. Tedirgin olundu. Sonucunda kimileri kaybettiği eşeğini bulmuş gibi sevindi, kimleri de eline geçen fırsatın geri alınmış olmasına üzüldüler. ihi boyunca oynanmamıştı.

Taşra Yöneticilerinin Görevden Alınmalarına Karşı Dava Açılması..
06 Mayıs 2016 Cuma 02:42

 Geçtiğimiz 2013 Ağustos ayında bir taşra yöneticileri yer değiştirme hikâyesi yaşandı. Tedirgin olundu. Sonucunda kimileri kaybettiği eşeğini bulmuş gibi sevindi, kimleri de eline geçen fırsatın geri alınmış olmasına üzüldüler. Fakat taşradaki itibarsızlaştırma 2014 yılında zirve yaptı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri Kanunla görevden alınarak bir köşeye atıldılar. 


Münhal Şube müdürlüğü kadrolarına yasal dayanağı olmayan mülakatla yeni atamalar yapıldı. Şube müdürlerini bu şekilde yapılacak bir rotasyon telaşı sardı. Fakat ne acıdır ki birilerinin tuzları kuru. Onlar bu ölçüsüz gücün kendi yandaşları olduklarını tasavvur ederek daha üst makamlara atanacakları umutlarını taşıyor olsalar da; ancak kimin has, kimin üvey oğlan olduğunun dava açma sürecinin tamamlanmasından sonra belli olacağı endişesini taşımaktalar. O yüzden herkeste bir tedirginlik sürüp gitmektedir.


Şu bir gerçektir ki; Devlet memuru tarafsızdır. Hiçbir siyasi oluşumun ne yanında ve ne de karşısındadır. Memurlar, Devletin itibarı ve kamu idaresine duyulan güveni korumak zorundadır. Bunu yapmayanlar Devlete ihanet etmiş sayılırlar. Yasa ve yönteme uymak devlet işleyişinin selameti ve hukuka uygunluğu açısından zorunludur. Her kamu görevlisi kendi görevi ile ilgili mevzuatı bilmek ve uygulamakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi devlet işleyişine egemen olması gereken disiplini ve güveni yok eder. Zamanla devlet hayatında hukuki, iktisadi ve sosyal çöküntüler meydana gelir.


Yapılan her icraatın Anayasa, kanunlar, tüzükler, yönetmelikler, vs. uygun olması tüm Devlet memurlarını ilgilendirir. Yanlış olanlar hakkında gereği yapılmalıdır. 

Gönül isterdi ki; herkes MEB’e güvense ve hukuk dışına çıkılmayacağı yönünde emin olsaydı. Fakat MEB son yaptığı icraatlarla buna fırsat tanımamaktadır.


Hukuk içindeki bütün görüşlere ve işlemlere saygılıyız. 6528 sayılı Kanunla görevden alınarak hiçbir görevi olmayan, yönetim görevleri dışındaki şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak atanan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinden hakkını yargıda arayacaklar için örnek dava dilekçesi tarafımdan hazırlanarak hizmete sunulmuştur. Kanunun Resmi Gazetede yayımlanması açısından son dava tarihi 12 Mayıs 2014’tür. Saygın eğitim yöneticilerimizin hizmetlerine arz ederim.


Can AVAR

Eğitimci Yazar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.