TAŞRA YÖNETİCİLERİYLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME!

6528 sayılı kanunun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ardından MEB’in uygulamaları merakla bekleniyor. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararın yönetmelik değişikliğiyle aşılmaya çalışılması ardından şahsa bağlı eğitim uzmanlarıyla ilgili uygulama bekleniyor.

TAŞRA YÖNETİCİLERİYLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME!
10 Ağustos 2015 Pazartesi 10:49

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

 

6528 sayılı kanunun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ardından MEB’in uygulamaları merakla bekleniyor. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararın yönetmelik değişikliğiyle aşılmaya çalışılması ardından şahsa bağlı eğitim uzmanlarıyla ilgili uygulama bekleniyor.


Milli Eğitim Bakanlığına yakın çevrelerden edindiğimiz bilgilere göre il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürüyken görevden alınarak şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin göreve iadesi seçeneği ağır basmaya başladı.


Milli Eğitim Bakanlığı yönetimi konuyla ilgili çalışmalarına devam ediyor. MEB, eski yöneticilere mali haklarını teslim etme seçeneğini gündeme aldı ve Maliye Bakanlığından görüş istedi. Ancak “Kamu gideri artırıcı istihdam artışlarının kanunla yapılacağı” hükmü nedeniyle MEB bu konuda ilerleme gösteremedi. Hiçbir şey yapmadan mevcut durumun sürmesi de Anayasa suçu teşkil edeceğinden dolayı MEB iyice köşeye sıkışmış durumda. 
Şahsa bağlı eğitim uzmanlarının neredeyse tamamı göreve dönüş talebini içeren dilekçelerini il milli eğitim müdürlüklerine sundular. MEB dilekçe kanunu gereği bu dilekçelere 15 gün içerisinde cevap vermek zorunda. MEB’in muhtemel olumsuz cevabı işleri daha da içinden çıkılmaz hale sokacak.


Ulaştığımız hukukçulara göre eğitim uzmanlarının açacağı davaları kaybetme ihtimalleri en fazla “Herkesin içinde adam öldürüp delil ve şahitleriyle yargılanan birinin berat etmesi” kadar.


Zamanında bu kişilerin özlük ve mali haklarının teslim edilmesi gerektiği şeklinde yapılan hukuki uyarılara kulak tıkayan MEB yönetimi için şimdi tek bir seçenek kalıyor tüm yöneticileri görevlerine iade etmek.


Ulaştığımız bazı eğitim uzmanları şunları ifade ediyorlar: “İdarenin yöneticileri görevden alma inisiyatifine başından beri saygı duyduk, ancak kazanılmış haklarımızın elimizden alınması ve mali kayba uğramamızı asla kabul edemeyiz. Elimizden alınan haklarımıza yeniden kavuşmak için tüm hukuksal süreçleri sonuna kadar zorlayacağız. Anayasal güvenceye kavuşan haklarımızın verilmesi konusunda hala direnç gösterilmesini bundan böyle şahıslarımızla ilgili bir husumet olarak algılayacağız, yani iş şahsileşmektedir. Dolayısıyla haklarımızın hukuka rağmen verilmemesi ısrarı sürerse idari davalarımız yanında kanunları uygulamayanlarla ilgili isim isim suç duyurusunda da bulunacağız."


Edindiğimiz bazı sağlam bilgilere göre tüm yöneticilerin görev iadesiyle ilgili kararnameler hazırlanmış ve illere gönderilmesi için en tepeden talimat beklenmektedir.


Sayın Bakan’a şunu ifade etmek gerekiyor: Sayın Avcı, eğitim uzmanı denilen ve aslında hukuken yönetici olan bu kişiler yıllarca fedakârca çalışan insanlardır. Size bazı kaynakların yansıttığı gibi bu kişilerin yeniden görevlerine dönmeleri hiçbir aksamaya yol açmaz, bilakis bu kişiler son iki yılda ortaya konulan acemilikleri toparlayacak birikimli kadrolardır.

Fatih KUL

personelmebhaber.net

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.